12 Aralık 2018 Çarşamba

  • 5,356 TL
  • 6,074 TL
  • 214,47 TL
  • 91.968

80 yaşındaki kadın, kanserden ameliyatla kurtuldu

80 yaşındaki kadın, kanserden ameliyatla kurtuldu

İzmit Seka Devlet Hastanesi’nde çok önemli bir ameliyat gerçekleştirildi. 80 yaşındaki kanser hastası kadın ameliyatla tamamen hastalığından kurtuldu

22 Şubat 2018 Perşembe 11:54 Sağlık

Sağ akciğer üst lobunda kanser saptanan 80 yaşındaki hasta İzmit Seka Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Hatice Eryiğit Ünaldı ve ekibi tarafından ameliyat edildi. Hasta, ameliyattan birkaç saat sonra yürümeye başladı ve bir hafta sonra da sorunsuz olarak taburcu edildi. İleri yaşın akciğer ameliyatı yapılmasında engel olmadığını ifade eden Op.Dr.Hatice Eryiğit Ünaldı, hastanın kanserden tamamen kurtulduğunu ve ameliyat sonrası ek tedaviye gerek kalmadığını belirtti.

KEMOTERAPİ SONRASI UYGULANABİLİR

Akciğerinde büyük damarlara, kalbe ve ana bronş sistemine yakın tümör saptanan hastaya önce 3 kür kemoterapi uygulandı. Kemoterapiye cevap az olduğu için İzmit Seka Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hatice Eryiğit Ünaldı ve ekibi tarafından bu hastaya ameliyat kararı alındı. Riskli bölgedeki tümörün tam olarak temizlenmesi için bu hastanın sağ akciğerinin tamamen alınması gerekiyordu. Op. Dr. Hatice Eryiğit Ünaldı, ameliyat öncesi kemoterapi alınmasının akciğer ameliyatını zorlaştırdığını, ancak yapılabileceğini söyledi. Solunum fonksiyonları uygun olan hastaya aynı seansta iki cerrahi müdahale uygulandı. Önce kanserin lenf bezlerine yayılıp yayılmadığına bakıldı. Lenf bezlerinde tümör saptanmayınca sağ akciğeri ameliyat edildi. Başarılı geçen ameliyat sonrası bir gün yoğun bakımda tedavi gören hasta, ameliyattan sekiz gün sonra sorunsuz olarak taburcu edildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bulut'tan muhalefete: Sazan gibi atladılar

Bulut'tan muhalefete: Sazan gibi atladılar