05 Haziran 2020 Cuma

Çeker: 112 çalışanının hakkını yedirmeyiz

Çeker: 112 çalışanının hakkını yedirmeyiz

Kocaeli’de 112 çalışanının nakdi yemek yardımının keyfi olarak verilmemesine tepki gösteren Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “Çalışanın ekmeğini aşını kimseye yedirmeyeceğiz” dedi

26 Ocak 2017 Perşembe 12:33 Sağlık

Kocaeli’de 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan sağlık çalışanlarına Eylül 2016 tarihi itibarı ile ödenmesi gereken nakdi tayin bedelini Sağlık Müdürlüğü’ne 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren ödemek için yazı yayınlamasına rağmen bir gelişme olmaması üzerine Türk Sağlık- Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

ÇEKER ŞUNLARI SÖYLEDİ

Başkan Çeker şunları söyledi: “112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan sağlık çalışanlarına ödenmesi gereken nakdi tayin bedeli 1 Ocak 2016’da yürürlüğe girmesi gerekirken defalarca ertelenmiştir. 11 ay sonra yapılan düzenleme ile 112 çalışanlarına nakdi yemek yardımının verilmesi için düzenleme yapılmıştır. Sağlık Bakanlığı yayınlamış olduğu 21.11.2016 tarih ve 612.99.- E.1340 sayılı yazı ile Eylül ayından itibaren tayin bedelinin nakdi olarak çalışana ödenmesi hakkındaki düzenlemeyi kurumlara ve kamuoyuna duyurmuştur. 

TUHAF BİR DURUM YAŞANDI

9 aylık mağduriyetle ilgili sendika olarak dava açtık. Çünkü yasal düzenlemenin yürürlük tarihi 1 Ocak 2016 tarihidir. Yapılan ertelemenin sorumlusu Sağlık Bakanlığıdır ve bu hak kaybı mutlaka telafi etmelidir.  Ancak ilimizde daha da tuhaf bir durum yaşanmıştır.Kocaeli İl Sağlık müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı Dokuz aylık yemek ücretini ödemiyorsa bende dört ayı ödemiyorum, demek suretiyle 06.01.2017 tarih ve 94039430- 841.02.17-E-12 sayı ile İl Ambulans Servisi Başhekimliğine yazmış olduğu resmi yazıda Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının 21.11.2016 tarih ve 612.99.-E.1340 sayılı yazısını gerekçe göstermek suretiyle  Eylül 2016 tarihinden itibaren 112 çalışanlarına  ödenmesi gereken nakdi yemek yardımını 01.01.2017 Tarihinden itibaren ödeneceğini ifade etmek suretiyle çalışanların mağduriyetine sebebiyet vermektedir. Müdürlük, Sağlık Bakanlığının yazısına aykırı usulsüz işlem tesis etmiştir.

BAKANLIĞA BAĞLI DEĞİL Mİ?

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Kendi kendine adeta kanun çıkarmış ve düzenleme yapmıştır.  İl Sağlık müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı’na ve Türkiye Cumhuriyeti devletine bağlı bir kurum değil midir. Bağımsızlığını mı ilan etmiştir, yoksa Bakanlığın talimatını yok hükmünde mi saymıştır ? Bunu yaparken de adeta çalışanın aklıyla alay edercesine Sağlık Bakanlığı’nın Eylülden itibaren yemek yardımlarını nakdi ödeyin yazısını ilgi göstererek yapmıştır. Bakanlığın yazmış olduğu yazıyı okuyup anlayamayan, yorumlayarak gereğini yapamayan  idarecilerin   olduğunu kamuoyu ile paylaşmak bizim için zulümdür. Neresinden tutulursa tutulsun elde kalacak bu işin izahı yoktur,  mizahını yapalım dedik ama inanın ki böyle bir durum mizah bile kabul etmiyor. İnsanın aklı şaşıyor.

AÇIKÇA SESLENİYORUZ

Buradan İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerine açıkça sesleniyoruz. Lütfen bu izahsız ve izansız talimatı kaldırın ve çalışanın hakkını ödeyin. Sendika olarak Dokuz aylık hak kaybı için davamızı açtığımız gibi buradaki hak kaybı için sessiz kalmamızda mümkün değildir. Çalışanlar adına Sendika olarak Sağlık Müdürlüğüne 18.01.2017 tarih ve 05 sayılı resmi yazı ile müracaatımızı yaptık. 112 Çalışanları içinde örnek dilekçeler hazırladık.

DESTEK VERMEYE HAZIRIR

Çalışanlar bu dilekçeler ile idareye müracaat ederek kendilerine ödenmeyen yemek ücretlerini yasal faizi ile birlikte talep edebilirler.  Yaşanan mağduriyetle ilgili hukuki destek almak isteyen 112 sağlık çalışanı üyemiz olsun veya olmasın sendika olarak kendilerine her türlü hukuki desteği vermeye hazırız.  Türk Sağlık- Sen olarak 112 çalışanını nakdi yemek yardımını keyfi olarak verilmemesine asla razı olmayacağız. Her platformda çalışanın hakkını arayacağız. Çalışanın ekmeğini aşını kimseye yedirmeyeceğiz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Mahsur kalan vatandaşların imdadına AFAD yetişti

Mahsur kalan vatandaşların imdadına AFAD yetişti