20 Ağustos 2019 Salı

Çeker: Aile hekimlerinin e-devlet mağduriyeti giderilmeli

Çeker: Aile hekimlerinin e-devlet mağduriyeti giderilmeli

Vatandaşların e-devlet üzerinden aile hekimlerine kayıt yaptırmaları nedeniyle aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının yaşamış oldukları mağduriyet ve hak kaybı hakkında Türk Sağlık-Sen Kocaeli Aile Hekimliği Komisyonu toplandı

01 Şubat 2019 Cuma 08:56 Sağlık

Vatandaşların e-devlet üzerinden aile hekimlerine kayıt yaptırmaları nedeniyle aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının yaşamış oldukları mağduriyet ve hak kaybı hakkında Türk Sağlık-Sen Kocaeli Aile Hekimliği Komisyonu toplandı. Toplantı sonrası Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker yazılı açıklama yaptı. Toplantıda Türk Sağlık-Sen Aile Hekimliği Komisyon üyeleri Aile Hekimi Funda Düven, Aile Hekimi  Akay Demir, Aile Sağlığı çalışanı Hacer Gündüz ve Aile Sağlığı Çalışanı Şengül Özgür ve Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker de hazır bulundu.

SAĞLIKLI YÜRÜTÜLMÜYOR

Toplantıda e-devlet üzerinden vatandaşların aile hekimlerine kayıtlarını yaptırmaları neticesinde ASM’de görev yapan sağlık çalışanlarının yaşamış oldukları mağduriyet ve hak kayıpları tespiti yapıldı. Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Aile Hekimliği Komisyon Üyeleri ile birlikte toplantı sonrası Başkan Çeker yaptığı yazılı açıklamada, “Hükümet tarafından aile hekimlerinin e-devlet üzerinden seçilebilmesini sağlayan bir sistem hayata geçmiştir. Fakat bu kolay tercih yöntemi her ne kadar vatandaşlarımızın için olumlu bir uygulama gibi gözükse de Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) görev yapan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları açısından sağlıklı bir şekilde yürümemektedir. Özellikle aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının kendilerine kayıtlı vatandaş sayılının 4 binin üstüne çıktığında ASM'deki aşırı iş yükü nedeniyle fiziksel olarak vatandaşların sağlık yönünden kayıtlarının takibinin neredeyse imkansız hale geldiği Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan sağlık çalışanları tarafından zaman zaman ifade etmektedirler” dedi.

HASTAYA ULAŞILAMIYOR

Aile hekimliğinin amacına aykırı olarak ikametgâh adresi farklı bir ilde bulunan kişilerin dahi e-devlet platformu üzerinden aile hekimlerine kaydolduğunu söyleyen Çeker, “Bununla ilgili bir çok örnek vermek mümkündür. Tüm bunlar ciddi halk sağlığı sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Aşılama, kronik hastalıklar, raporlu hastaların takibi v.b durumlarda hastaya ulaşmak için ulaşım bilgileri olmadığından hastaya ulaşmak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle de aile hekimi ve aile sağlığı çalışanının maaşından kesinti yapılmaktadır. Bu ve buna benzer sıkıntılar yaşanmaktadır. Aile hekimliğinin temel amacı, bireylerin ve aile fertlerinin ikamet yerlerinin yakınlarında ya da kolaylıkla ulaşabilecekleri bir yerde bulunan, ilk başvuracakları, kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerine ulaşımının sağlanmasıdır” ifadelerine yer verdi.

DÜZENLEME YAPILMALI

E-devlet’teki bu düzenleme ile sistemin temel amacından dışarı çıktığını kaydeden Çeker, “Ayrıca 4 binin üstünde hastası olan aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına da herhangi bir ücret ödenmemesi de bir haksızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bu sorunların bir an önce çözülmesi gereklidir. Sendika olarak bu amaçla ilgili yerlere gerekli başvurularımızı gerçekleştirdik. Aile hekimliği uygulamasının etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli önemlerin alınmasını talep ettik. Aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına 4 bin üzerinde kişi kaydının önüne geçilmesi gerekli görüldüğü takdirde yeni birim/birimler oluşturulması için gerekli çalışmaların yapılması ve aile hekimlerine yapılacak kişi kayıtlarının ikametgah adresine bağlı olarak yapılabilmesi için gerekli düzenleme ve çalışmaların yapılarak tüm bu hususlarda sendikamıza bilgi verilmesini talep ettik. Umarız ki sistemde meydana gelen bu sorun ile ilgili kısa sürede bir çözüm üretilir. Türk Sağlık-Sen olarak konunu takipçisi olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Hürriyet: İzmit kasabaya dönüyor, çekim noktası yok

Hürriyet: İzmit kasabaya dönüyor, çekim noktası yok