06 Haziran 2020 Cumartesi

Çeker: Döner sermaye sistemi iflas etmiştir

Çeker: Döner sermaye sistemi iflas etmiştir

Sağlık çalışanlarının yaşamış oldukları sorunlar ile ilgili basın açıklaması yapan sendika temsilcileri ve hastane çalışanları Derince Eğitim Araştırma hastanesi Poliklinikler girişinde bir araya geldi

27 Aralık 2018 Perşembe 17:30 Sağlık

Gerçekleştirilen basın açıklamasına Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi, Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker, Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan, Şube Başkan Yardımcısı İbrahim Çelebi, Türk Sağlık-Sen Şube Başkan Yardımcısı Şengül Çakmak, Arif Ovalı, Umut Birol, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim Araştırma Hastanesi Baş Temsilcsi Tahir Saklaman, Temsilci Yeter Bektaş, Derince Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Temsilci Mehmet Koşkan, Körfez Devlet Hastanesi Temsilcisi Arif Balcı, Seka Devlet Hastanesi Temsilcisi Ahmet Atalay, 112 Komuta  İş Yeri Temsilcisi Ahmet Murat Kazan ve hastane çalışanları katıldı.

İÇİNDEN ÇIKILAMAZ HALE GELDİ

Sağlıkçılar adına açıklamalarda bulunan Ömer Çeker, döner sermaye sisteminin iflas etmesinden sabit ek ödemenin gelir vergisinden muaf tutulmasına, memura vergi zulmüne son verilmesinden, kamu çalışanlarına yüzde 26 ek zam verilmesine, geçici görevlendirmelerin sonlandırılmasından sağlık çalışanlarının yaşadıkları sorunlarını ele aldı. Performansa dayalı döner sermaye sisteminin artık içinden çıkılamaz bir hale gelerek iflas ettiğini söyleyen Çeker, “Soruna objektif  bakıldığın da çalışana da bir faydası kalmadığı açıktır. Sağlık Bakanlığı yetkilileri soruna çare aramadılar, çözüm üretemediler. Pansuman bile sayılamayacak tedbirler büyük çözümler gibi kamuoyuna sunuldu. Her seferinde bunların bir işe yaramadığı görüldü. Çalışanlar adına, Bakanlık yetkililerine defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen yetkililer çağrılarımıza kulak tıkadılar. Kısacası su kovası doldu, taştı. Performansa dayalı döner sermaye sistemini köklü değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır” dedi.

SABİT EK ÖDEME GELİR VERGİSİNDEN MUAF TUTULMALIDIR

Çalışanlara Döner Sermaye ödemesi yapılmayan kurumlarda çalışanlara sabit ek ödeme (Denge Tazminatı) adı altında ücret ödendiğini kaydeden Ömer Çeker, “Denge Tazminatı gelir vergisine tabi değildir. Hiç bir ad altında da her hangi bir kesinti yapılmamaktadır. Döner sermayesi olmayan kurumlar eylül ve ekim aylarında gelir vergisi dilimine girer iken sağlık çalışanları ise döner sermaye ek ödemeleri nedeniyle Nisan ve Mayıs aylarında vergi dilimine girmektedirler. Bu nedenle sağlık çalışanları diğer kamu çalışanlarına nazaran haksız bir şekilde ekonomik kayıpları olduğu için mağdurdurlar Sağlık çalışanlarına ödenen Döner Sermayeden Denge Tazminatı kısmına tekamül eden kısmı gelir vergisinden muaf tutularak Denge Tazminatı üzerinde olan kısımdan gelir vergisi alınmalıdır. Bu da sağlık çalışanının aylık gelirinin yüzde 20 ile 30 artması demektir. Sağlık Bakanlığı konu hakkında gerekli düzenlemeleri yaparak sağlık çalışanların mağduriyetine son vermelidir. Türk Sağlık Sen olarak konunun takipçisi olacağız” ifadelerine yer verdi.

MEMURA VERGİ ZULMÜNE SON VERİLMELİ

Memurların en büyük sorunlarından biri olan vergilerle ilgili de konuşan Ömer Çeker, “Yıllardır hükümetin ara ara uygulamaya koyduğu vergi affı ve barışı gibi düzenlemeler var. Vergi borcu olan, vergisini ödemekten imtina edenlere türlü türlü kolaylıklar yapılıyor. Fakat her ne hikmetse vergisini düzenli ödeyen kamu çalışanlarının sırtındaki bu yük gittikçe artıyor. Vergisinin tıkır tıkır ödeyen sabit gelirliye hiçbir iyileştirme yapılmıyor. Vergi dilimlerinin yükseltilmesi ile vergi  kamu çalışanlarının maaş zamlarını tek başına alıp götüren bir kalem olmuştur. Kamu görevlileri arasında en düşük maaş alan yardımcı hizmetliler de %20’lik vergi dilimine girdi ve Kasım ayı itibarı ile 2 milyon 700 bin kamu görevlisinin tamamı bir üst vergi diliminden gelir vergisi ödemeye başladı. Hal böyle olunca bir taraftan enflasyon maaşları eritirken diğer yandan da artan vergiler nedeniyle ele geçen ücretlerde büyük düşüşler yaşanmaktadır. Bordro mahkumu kamu görevlilerinin de ağır vergi yükünden kurtarılması için hükümetten hassasiyet bekliyoruz. Bu konuda gerekli düzenlenmeyi yaparak kamu görevlileri üzerindeki ağır vergi yükünü hafifletmelidir. Kamu çalışanlarının vergi mağduriyetleri sonlandırmalıdır” dizlerine yer verdi.

KAMU ÇALIŞANLARINA EK ZAM VERİLMELİ

Çeker, “TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Hazine ve Maliye Bakanı bütçe görüşmelerinde 2018 yıl sonu enflasyon hedefinin yüzde 20.8 olduğunu açıklamıştır. TÜİK verilerine göre ise enflasyon farklı seyretmektedir. Çarşı pazarda ise real enflasyon yüzde 30 ile 40 arasıdır. Yıl sonunda ortaya çıkacak enflasyon sonucuna göre kamu görevlilerinin maaşlarına yansıtılacak enflasyon farkı, memur ve emeklilere sıfır zam yapıldığının tescili olacaktır. Yıllık enflasyonun yüzde 22’leri bulduğu bu günlerde her türlü tüketim harcamasına en az ortalama yüzde 25 zam gelmişken memur ve emekli için verilecek zam çıkacak enflasyon oranında hükme bağlanmış olması enflasyon ve farkının konuşulması doğru değildir. Bu durumda yapılacak olan zararların telafisi ve alım gücünün yükseltilmesi için memur ve emeklilere ek zam verilmesi olacaktır. Asgari ücretle çalışanların maaşlarına % 26,06 TL zam yapılmıştır. Hayat şartlarına baktığımızda yapılan zam az olsa bile asgari ücret ile çalışan nefes alma şansı yakalamıştır. Hükümet asgari ücretle çalışanlara göstermiş olduğu hassasiyeti kamu çalışanlarına da göstermek suretiyle Kamu çalışanlarının maaşlarına %26 ek zam vermelidir” dedi.

GEÇİÇİ GÖREVLENDİRMELER SONLANDIRILMALIDIR

Açıklamalarına devam eden Ömer Çeker, “Kocaeli’de ve bölgede yaşayan vatandaşlarımız sağlık sorunlarına çare aramak için yoğun şekilde baş vurduğu Hastane Derince Eğitim ve Araştırma hastanesidir. İlimizin yanında bölgede yaşayan vatandaşlarımıza da sağlık hizmeti vermektedir.  Dolayısı ile sağlık sektöründe önemli bir yeri var. İlimizde personel hareketlerini sağlayan, sağlık hizmetlerini sevk ve idare eden bazı idareciler Derince Eğitim Araştırma Hastanesini ve görev yapan sağlık çalışanlarını cezalandırma adına usulsüz işlemler ile il içi tayin dönemlerine bağlı kalmadan torpilini bulan personeli doluluk oranı daha yüksek, personel ihtiyacı çok fazla olmayan kurumlara  naklen tayinlerini yapmaktadırlar. Böylesi önemli bir hastanenin vatandaşımıza daha kaliteli ve ulaşılabilir sağlık hizmeti verebilmesi için Personel Dağılım Cetvelindeki (PDC) sayılarına yakın personel istihdamı yapılması gerekir. Örnekleyecek olursak PDC 610 hemşire, 223 ebe, 53 toplum sağlığı teknisyeni, 55 röntgen teknisyeni, gibi listeyi uzatmak mümkün. Hastaneye tahsis edilen oranda personeli bulmak mümkün olmadığından eksik personel ile kurum çalışanları fedakarca hizmet üretmeye çalışmaktadır. Ya da geçici görevle ihtiyaç olmayan kurumlara görevlendirmek suretiyle hastanedeki sağlık hizmetini felç etmektedirler. Yapılan işlem usulsüzdür. Bu konuda tespitlerimiz vardır. Yakın zamanda konu ile ilgili gerekli girişimleri başlatacağız. Usulsüz işlem yapan idarecileri ve şanslı sağlık çalışanlarını kamu oyuna açıklayacağız. Konuyu yargıya taşıyarak takipçisi olacağız. Sağlık çalışanlarının sorunları her gecen gün çığ gibi büyürken ortalarda görünmeyen Malum Sen sağlık çalışanlarının sorunlarının takipçisi olma yerine sorun üreten idarelerin yanında yer alarak çalışanları sorunları ile baş başa bırakma yolunu seçmiştir. Sağlık çalışanlarını Türk Sağlık Sen çatısı altında sorunlara karşı birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. Her şartta sağlık çalışanının yanındayız” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

AK Parti’de 7 ilçe başkanı belirlendi

AK Parti’de 7 ilçe başkanı belirlendi