02 Haziran 2020 Salı

Çeker: Engelli memurlara yasal izinlerini kullandırmayanlar suç işlemektedir

Çeker: Engelli memurlara yasal izinlerini kullandırmayanlar suç işlemektedir

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün kamuda görev yapan engellilerin resmi izin günü olduğunu ve bazı idarecilerin bu yasayı çiğnediğini belirten Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “İdareciler neye dayanarak bu izni iptal etmişlerdir anlamak mümkün değildir. Mevzuatı çiğneyerek bu idareciler suç işlemektedirler” dedi

30 Kasım 2018 Cuma 11:42 Sağlık

Kamuda görev yapan engelli memurlara tanınan hakların kullanılması sırasında bazı kurum amirlerince bu hakların kullanılmasının engellenmesi hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker Şubede basın açıklaması gerçekleştirdi.

ÖZEL SEKTÖRE ÖRNEK OLMALIDIR

Açıklamasında Çeker, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası'nın ilk günü ile 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde kamuda görev yapan engellilerin idari izinli olduğuna yönelik Başbakanlık tarafından yayınlanan genelgeye rağmen bazı idarecilerin bu izinleri iptal ettiğini ifade ederek suç işlediklerini belirterek, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kutlanmaktadır. Engelliler için asansör, rampa ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ne yazık ki kurumlarda tam anlamıyla karşılanmamaktadır. Devlet çıkardığı mevzuatları ilk önce kamu kendi kurum ve kuruluşlarında uygulayarak özel sektöre örnek olmalıdır. Kamuda görev yapan engellilerimiz için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Kamu idarecilerinin engelli memurlar için bu tür işlerle uğraşmaları gerekirken, sendikamıza ulaşan yazılı ve sözlü şikâyetlere göre engelli memurların yasal izinleri bile kullandırılmamaktadır. İdareciler engelli memurlara her türlü kolaylığı sağlayarak önlerindeki engelleri kaldırması gerekirken bunu yapmayarak engelli memura hayatı zindan etmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar” dedi.

BAŞBAKANLIĞIN GENELGESİNE RAĞMEN

Sendikaya başvuru yapan engellilerin 3 Aralık Engelliler Günü’nde kendilerine izin kullandırılmadığını belirttiğini ifade eden Çeker, “Hatırlanacağı gibi 10-16 Mayıs Engelliler Haftasının ilk günü ile 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde kamuda görev yapan tüm özürlüler idari izinli olacağı Başbakanlık tarafından yayınlanan bir Genelge ile yasalaşmıştır. İdareciler neye dayanarak bu izni iptal etmişlerdir anlamak mümkün değildir. Mevzuatı çiğneyerek bu idareciler suç işlemektedirler. Engelli arkadaşlarımızın izinleri ile uğraşmak ne demektir onu da Kocaeli kamuoyunun vicdanına bırakıyorum” şeklinde konuştu.

VALİMİZDEN HASSASİYET BEKLİYORUZ

Konu ile ilgili engelli memurlar ve sendika olarak Vali Hüseyin Aksoy’dan hassasiyet beklediklerini dile getiren Çeker, “Valimizin bu usulsüz uygulamaya son vereceğini umuyoruz. Engelli arkadaşlarımızın izinleri ile ilgili olarak tüm platformlarda gerekli girişimlerde bulunacağız. Hala yanlışta ısrar eden olursa 3 Aralık günü engelli arkadaşlarımızı çalıştıran tüm kamu idarecilerini de açıkça ifşa edeceğimiz gibi haklarında ise yasal işlem başlatacağız. Bugün engelli arkadaşlarımız da geleceklerdi, ancak idarelerden çekindikleri için maalesef basın açıklamasına gelemediler” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kocaeli iş dünyası, finans sektörüyle buluşuyor

Kocaeli iş dünyası, finans sektörüyle buluşuyor