15 Ekim 2018 Pazartesi

  • 5,779 TL
  • 6,697 TL
  • 226,97 TL
  • 98.631

Çeker: Sağlık çalışanının alın terini kimseye yedirmeyiz

Çeker: Sağlık çalışanının alın terini kimseye yedirmeyiz

Sağlık çalışanlarının resmi izinli olduğu günde seminer görevlendirmesi yapılıyorsa bunun karşılığının verilmesi gerektiğini belirten Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, “Çalışanların alın terini kimseye yedirmeyiz” dedi

27 Nisan 2018 Cuma 15:16 Sağlık

Türk Sağlık- Sen Şube Başkanı Ömer Çeker izinler ve çalışanların hakları konusunda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube binasında gerçekleştirelen basın açıklamasında Başkan Çeker şunları söyledi:  “İdareler çalışanların haklarını umursamamakta ısrar ediyorlar. Çalışanların resmi izinli olduğu günde seminer görevlendirmesi yapılıyorsa bunun karşılığı olan ekonomik değerin çalışana ödenmesi veya izin verilmesi idarelerin işlerine gelmiyor. Bunun son örneği de İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ‘Anne ve Bebek Sağlığında Güncel Yaklaşımlar Semineri’ ile ilgili yaşanmıştır.

İDARENİN HAKKI DEĞİL

Bu seminerlerin iki hafta üst üste cumartesi günleri yapılacağı resmi yazı ile ilan edilmiştir. Sağlık çalışanın hafta sonu resmi tatilini sudan bahane ile seminer adı altında düzenlenen hizmet içi eğitimi ile zehir etmek hiçbir idarenin hakkı değildir. Sağlık çalışanına verilmesi gereken eğitimler aylar öncesinden planlanmaktadır. Böylesine önemli bir konu hakkında verilecek seminerin günü ve yeri hakkındaki bilginin seminere iki gün kala sağlık çalışanına tebliğ edilmesi uygun değildir. Uygun olmadığı gibi etik de değildir. İdareler hiç düşünmez mi çalışanlarda insan, onlarında bir ailesi var, hafta sonu bir programları olabilir. Bu gibi olasılıkları düşünmeden üstün körü aceleden bir seminer programı hazırlıyorlar, 20 Nisan 2018 tarihinde valilik makamından olur alıyorlar. 26 Nisan 2018 tarihinde personele tebliğ ediliyor ve 28 Nisan 2018 tarihinde ise sağlık çalışanlarının seminere katılması isteniyor.

AÇIKLIK GETİRİLMEMİŞ

İdarelerin bu anlayışı ile Kocaeli’nin sağlık sorunlarına çözüm bulması, personeli Kanun ve Yönetmelikler çerçevesinde sevk ve idare etmesi, vatandaşımızın etkin ulaşılabilir kaliteli sağlık hizmeti alması mümkün gözükmemektedir. Seminerle ilgili yazıda seminere katılacak sağlık çalışanlarına ödenecek harcırah, fazla çalışma ücreti ve diğer ödemeler hakkında açıklık getirilmemiştir. Duyuruda yer almadığına göre böyle bir ödemenin yapılmama olasılığı çok yüksektir. Sağlık çalışanlarının hem hafta sonu tatillerini ellerinden alıp hem de bir seminere gönderip karşılığında hiçbir ücretin ödenecek olmaması hem mevzuata hem de çalışma ahlakına aykırıdır. Bu seminer bu haliyle çalışanlarımız için tam bir angaryadır.

ALIN TERİNİ YEDİRMEYİZ

Angarya da Anayasa ile yasaklanmıştır. Bu nedenle çağrımız açıktır. Bu seminer yapılacaksa çalışanın alacağı ücretlerde açıklanmalı ve ilan edilmelidir. Ne yok sayılmalı nede muallakta bırakılmalıdır. Söz konusu seminerde eğitim görevlendirmesine ilişkin ücret ve harcırah ödenmesine yönelik gerekli iş ve işlemlerin ivedilikle gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Sendika olarak bunun için ilgili yerlere gerekli başvurularımızı yapmış bulunmaktayız. Çalışanın emeğini ve alın terini kimseye ne yedirir ne de heba olmasına göz yumarız. Bunu herkes böyle bilmelidir. Sağlık çalışanları adına Türk Sağlık -Sen olarak konunun takipçisi olacağız”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Halit Çokan da başvurdu

Halit Çokan da başvurdu