01 Haziran 2020 Pazartesi

Çeker: Sağlık çalışanları güvenli çalışma istiyor

Çeker: Sağlık çalışanları güvenli çalışma istiyor

Doktor Fikret Hacıosman’ın İstanbul’da görevi başında eski bir hastası tarafından öldürülmesi üzerine, Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker basın açıklaması düzenledi

04 Ekim 2018 Perşembe 15:47 Sağlık

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi'nde açıklama yapan Başkan Ömer Çeker sağlıkta şiddet ve cinayetlere yönelik konuştu. Açıklamasında Çeker, “Türk Sağlık-Sen olarak defalarca acil olarak önlemler alınması, sağlıkta şiddet (terör) ve cinayete dönüştü diyerek, yetkilileri yıllar öncesinden uyarılarda bulunmuştuk. Ne yazık ki soruna çözüm bulacak ve bu yönde kanuni düzenlemeleri çalışma hayatına uyarlayacak olan siyasi irade kanuni düzenlemeleri yapmadığı gibi kurum amirleri de uyarılarımızı dikkate alınmadıkları ve geçmişte yaşanan darp, ölümlü olaylarını birkaç gün kınama, taziye mesajları ile olayları geçiştirmişlerdir” ifadelerinde bulundu.

SIKINTILAR GÖRMEZDEN GELİNİYOR

“Geçmişe bakarak sorunun nasıl kangren olduğunu ve ilgililerin sorunun çözümüne duyarsız kaldıklarına belgeler ışığında bakmakta fayda var” diyen Çeker,” Tek derdi hastalara şifa dağıtmak olan hekim ve sağlık çalışanlarının öldürülmesi, 1988 Dr. Edip Can Kürklü ile başlamıştır. 2005’te Dr. N. Göksel Kalaycı, 2008’de Dr. Ali Menekşe, 2012’de Dr. Ersin Arslan ve Dr. Melike Erdem, 2015’te Dr. Kâmil Furtun ve Dr. Aynur Dağdemir, 2016’da Dr. Abdullah Biroğul, 2017’de Dr. Metin Güneş, Dr. Hüseyin Ağır ve Dr. Muhammed S. Berilgen, 2018’de ise Dr. Fikret Hacıosman, görevi başında öldürülmüştür. Ölüm olaylarında artış olmaktadır. Sağlık sektöründe yaşanan sıkıntıları görmezden gelmektedirler. Yaşanan olayları unutmak mümkün değildir. Yetkililer unutsa da sağlık çalışanları unutmayacaktır” şeklinde konuştu.

ÇÖZÜM İÇİN GEÇ KALINDI

Çeker, “’İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ sözü siyasilerin işlerine geldikleri zaman kullandıkları bir cümle olmaktan çıkmalı. Gerekenler yapılsaydı bugün bunlar yaşanmazdı. Çözüm için geç kalınmıştır. Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet (terör) sadece televizyonlarda yayınlandığı zaman saldırganların tutuklandığı tuhaf bir adalet anlayışı halini almaya başlamıştır. Yeni dönem diyoruz ama sürekli eski sorunlarla boğuşuyoruz. Bir doktorumuz daha bir cinayete kurban verildi. İlk olmadı ne yazık ki böyle devam ederse son da olmayacak. Bu vahşet düzeni gerekli önlemler ve ağır yaptırımlar olmaz ise sürüp gidecektir. Artık bir şeyler yapılsın. İyi dilekler, temenniler bir kenara bırakılsın. Çalışana sevgi içeren cümleler kurmak yerine onların sorunlarını çözen adımlar atılmalıdır” dedi.

TÜM PAYDAŞLAR BİR ARAYA GELELİM

Devamında, “Gelin sağlık çalışanlarına şiddeti (terör)’ü; el birliği ile çözelim, asgariye indirelim” diyen Çeker, “Türk Sağlık Sen olarak buna hazırız. Bakanlık, STK’lar ve diğer tüm paydaşlar bir araya gelelim, Ne yapabiliriz tartışalım, karara bağlayalım. Çünkü sağlık çalışanları sadece güvenli çalışmak ve akşam olunca sağ salim ailesine kavuşmak istiyor. Hastanelerin savaş meydanlarını andırdığı, çalışanın her saniye şiddete uğrama endişesi ile yaşadığı bir ortam olmasını istemiyor” ifadelerini kullandı.

YASAL DÜZENLEME YAPILSIN

Son olarak yasal düzenleme adına yapılan eylemleri desteklediğini belirten Çeker, “Vatandaşımıza şifa veren hekim ve diğer sağlık çalışanları mesai saatleri içerisinde hayatlarından endişe duymaktan yoruldular. Yetkililerden bunun düzeltilmesini istiyorlar. Biz de onların sesi oluyor ve bu çağrıya kulak verin diyoruz. Bir kez daha bugün hayatını kaybeden doktorumuzu rahmetle anıyor, ailesine sabır sağlık camiamıza baş sağlığı diliyorum. Yaşanan üzücü olaya ve olması muhtemel olaylara dikkat çekmek ve bu tür olayların bir daha yaşanmaması sağlık kuruluşlarındaki şiddetin (terör)’ün sonlandırılması için yetkililerin gerekli yasal düzenlemeleri yapması için hekim ve sağlık çalışanlarının yapacağı eylem ve etkinlikleri destekliyoruz. Yanlarındayız” diyerek sözlerini sonlandırdı

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Anticesurcoşkungillerden Dr Ersoy

04 Ekim 2018 Perşembe 17:59

Sayın Çeker sağlık camiasındaki DEVLETİ KEMİREN CEMAATÇİLERİ,milleti perişam edenleri anlatın!

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İzmit Körfezi'nde 2 bakanlı tatbikat

İzmit Körfezi'nde 2 bakanlı tatbikat