12 Aralık 2018 Çarşamba

  • 5,393 TL
  • 6,116 TL
  • 215,73 TL
  • 92.106

Çeker: Sağlık çalışanları yıpranma payını istiyor

Çeker: Sağlık çalışanları yıpranma payını istiyor

Sağlık çalışanlarına 5 yıldır yıpranma payı müjdesi verildiğini fakat bir türlü somut bir şey çıkmadığını belirten Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “Lafla peynir gemisi yürümüyor, artık bu konuyu ete kemiğe büründürün” dedi

03 Mart 2018 Cumartesi 23:54 Sağlık

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker temsilci toplantısı yaptı. Toplantıya Şube Başkan Yardımcısı Saniye Yıldıran, Şengül Çakmak, Birol Umut, Denetleme Kurulu Üyesi Erkan Temel, İl Sağlık Müdürlüğü Temsilcisi, Mevlüt Dinçer, Ergül Nuray, Erkan Çakmak, İzmit İlce Sağlık Müdürlüğü Temsilcisi Ömer Çolak, Kocaeli Devlet Hastanesi Temsilcisi Seda Çetin Alp Maytalman, İzmit Seka Devlet Hastanesi İş Yeri Baş Temsilcisi Ahmet Atalay, Temsilci Çiğdem Öktem, Levent Öz, Derince İlce Sağlık Müdürlüğü Temsilcisi Kürşat Alkan, Derince Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi İş Yeri Temsilcisi Mehmet Koşkan, Körfez İlçe Temsilcisi Muammer Erhan, Körfez Devlet Hastanesi İş Yeri Baş Temsilcisi ve denetleme kurulu üyesi Arif Balcı, Kandıra Kazım Dinç Devlet Hastanesi İş Yeri Temsilcisi Emrullah Ceylan, Gölcük İlce Sağlık Müdürlüğü Temsilcisi İbrahim Er, Gölcük Devlet Hastanesi İş Yeri Baş Temsilcisi Orhan Gazi Gencel, Temsilci Gürol Şanbayatlı, Şube Delegesi Engin Paşaoğlu, Feridun Sözer, İsa Süzen, Ömer Kuru, Harun Yaşar Yavuz, Yalçın Gül ve Bilal Arıcıoğulları katıldı. Toplantıda sağlık sektöründeki gelişmeler hakkında temsilcileri bilgilendiren Şube Başkanı Çeker; Hükümeti samimiyete davet ederek yıpranma payı konusunda açıklamada bulundu.

SAMİMİYETTEN UZAKLAŞTILAR

Başkan Çeker şunları söyledi: “Sağlık çalışanları yetersiz istihdam, yoğun iş yükü, şiddet ve ekonomik kayıplar gibi çalışma hayatında birçok sorunla uğraşmaktadırlar. Çalışanlar, sorunlarına çözüm beklerken; Hükümet yetkililer sağlık çalışanlarına sürekli müjdeler verip oyalamak, ortaya somut bir şeyler koymamak gibi bir anlayış adeta günü kurtaran bir gelenek halini almıştır. Başta yıpranma payı olmak üzere özlük haklarında iyileştirilmelerin yapılacağı yıllardır sadece söylenmektedir. Söylenmeye de devam etmektedir. Siyasilerimizin kamuoyuna müjde olarak sunduğu bu tür açıklamaları sürekli yaparken icraatın gereğini yapmamaları düşündürücüdür. Bu tutumları nedeniyle hükümeti samimiyetten uzaklaşmıştır.

DUYMAKTAN USANDIK

5 yıldır sürekli olarak yıpranma payı müjdesi verilmektedir ama ortaya çıkan somut bir adım yoktur. “Tasarı hazır”, “çalışıyoruz” gibi ifadelerle süreç devam ettirilmektedir. Cezaevlerinde görev yapan gardiyanlar KHK ile yıpranma payına bir günde kavuşurken, sağlık çalışanları 5 yıldır müjdelerle oyalanmaktadır. “Tasarı hazır”, “taslak yolda” gibi ifadelerle büyük bir beklenti oluşturulmakta fakat aradan biraz süre geçtikten sonra yine hayal kırıklığı ve hüsran yaşanmaktadır. Artık her 14 Mart Tıp Bayramı, yerine getirilmeyen ve bir sene sonraki tıp bayramında tekrar edilen müjdelerin verildiği bir tarihe dönüştürülmüştür. Çalışanlar müjde duymaktan usanmış, sözlere doymuştur.

KARIN DOYURMUYOR

Kısacası sağlık çalışanları artık söz duymaktan yorulmuş, müjdeler dinlemekten sıkılmıştır. Herkes icraat görmek istemektedir. Türk Sağlık-Sen ailesi olarak bizler, sağlık çalışanlarının bu beklentisinin karşılanması adına hazırlanan bir tasarı var ise bir an önce kamuoyu ile paylaşılmasını ve sosyal taraflar ile en kısa sürede istişare edilerek yasalaşmasını istiyoruz. Sayın Sağlık Bakanımızın iyi niyetli açıklamalarını görüyoruz lakin artık sözün yerini kanun maddelerinin aldığını görmek istiyoruz. Lafla peynir gemisi yürümüyor, kuru laflar karın doyurmuyor. Bu nedenle yaklaşık 2 hafta öncesinden ilan ediyoruz; 14 Mart’ta yıpranma payı müjdesini değil, yıpranma payı ve diğer özlük haklarındaki iyileştirmelerin ete kemiğe bürünerek TBMM’den geçtiği bir icraat bekliyoruz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Art Nicomedia 2018 projelerini tanıttı

Art Nicomedia 2018 projelerini tanıttı