29 Mayıs 2020 Cuma

Çeker: Sağlıkta döner sermaye sistemi krize girdi 

Çeker: Sağlıkta döner sermaye sistemi krize girdi 

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan personele dağıtılan döner sermaye sisteminin yürütülemez bir hale geldiğini belirterek bakanlığın bu işe el atmasını istedi

31 Ağustos 2018 Cuma 14:53 Sağlık

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker, Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan personele dağıtılan döner sermaye sistemiyle ilgili bir basın açıklaması yaptı. Döner sermaye sisteminin ısrarla kapsamının dar tutulduğunu, genel sorunlara çözüm getirmediğini ve çalışanların talepleri ile uyuşmayan günü kurtarma düzenlemeleri yapıldığını belirten Çeker şunları söyledi: ‘’Sağlık Bakanlığı yetkililerince sürekli olarak Döner Sermaye sisteminde ısrarla kapsamı dar tutarak, genel sorunlara çözüm getirmeyen ve çalışanların talepleri ile uyuşmayan günü kurtarma düzenlemeleri yapılmaktadır. Sorunun büyüklüğü ve karmaşıklığı göz önüne alındığında ise döner sermaye sisteminin baştan aşağıya yenilenmesinin zaruri olduğu ortaya çıkmaktadır.

YÜRÜTÜLEMEZ HALE GELDİ

Sadece çalışanlar açısından bakıldığında bile hiç bir çalışanın memnun olmadığı, 5-6 yıl öncesinde alınan performans ödemelerinin mumla arandığı ve 5-10 TL gibi trajik ödemelerin yapıldığı bir sistemin var olduğu görülmektedir. Çalıştıkça artacak denilen döner sermayenin iş yükü artıkça azalmıştır. Hastanelerle ilgili birleştirme, taşınma gibi durumlarda sürekli olarak döner sermaye sistemi üzerinden çalışanların alın terlerine adeta el konulmaktadır. İdareler bütün finansal sorunlarda çözüm olarak çalışanın döner sermayesinden kesinti yapmayı kural haline getirmiştir. Kısacası döner sermaye sistemi yürütülemez bir hale gelmiştir. İşte bu sebepledir ki biz uzunca bir süredir döner sermaye sisteminde kapsamlı bir değişikliğe gidilerek mevzuatın yenilenmesi gerektiğini söylüyoruz. Döner sermaye sorununa, tüm çalışanları kapsayacak bir biçimde çözüm getirilmesini ısrarla savunuyoruz. Bu anlamda temel beklentimiz çalışanlara Döner Sermaye (Ek Ödemelerinin) ödemelerinin arttırılması ve Döner Sermayelerin emekliliğe yansıtılmasıdır.

ÜMİT EDİYORUZ

Yeni dönemde sağlık çalışanlarının da Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin Koca’dan beklentisi budur. Sayın Bakandan acele etmesini istiyor ve beklemeyin diyoruz. Çünkü artık beklemenin ve günü kurtarma gayretlerinin boş olduğu açıktır. Çare olmayacak kısa vade çözümlerin de vakti geçmiştir. Umarız ki Sayın Bakan nezdinde bu çağrımız bir karşılık bulur. Biz Türk Sağlık-Sen olarak bu konuda elimizden gelen desteği vermeyehazır olduğumuzu açıkça ilan ediyor ve bu düzenlemelerin sosyal taraflarla istişare ile yapılmasını arzu ettiğimizi belirtiyoruz. Ümit ediyoruz ki yeni dönemde kararlar istişare ile alınır, yapılacak düzenlemeler sosyal taraflarla paylaşılır ve ortak beklentilere ortak çözümler üretilir. Döner sermaye düzenlemesinde bunun ilk örneği olur.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Ersoy Kandemir Pissöver

31 Ağustos 2018 Cuma 19:19

Cemaatçi yuvasına dönen her kurumda bence sıkıntı var,Allah DEVLETİMİZİ sıkıntıya sokan cemaatleri insanları ve insan görünümlü vandalların da belasını vere!

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Şen: Böyle giderse matbaacılar iflas eder

Şen: Böyle giderse matbaacılar iflas eder