01 Haziran 2020 Pazartesi

Çeker: Seyyar görev tazminatları neden ödenmiyor?

Çeker: Seyyar görev tazminatları neden ödenmiyor?

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker ve yönetimi, birinci basamak sağlık kuruluşlarında seyyar görev yapan sağlık çalışanlarının seyyar görev tazminatlarının hak sahiplerine ödenmemesi nedeniyle sağlık çalışanlarının yaşamış oldukları mağduriyet hakkında basın açıklaması yaptı

07 Ekim 2018 Pazar 10:41 Sağlık

Açıklamaya Şube Başkan Yardımcısı Umut Birol, Şube Denetleme Kurulu Başkanı Erkan Temel de eşlik etti. Sağlık kuruluşlarının öneminden bahseden Çeker, “Bu kurumlarda görev yapan sağlık personeli gece gündüz demeden fedakarca, özveri ile vatandaşımızın hastalanmadan sağlığının korunması için görev yapmaktadırlar. Bu personel arasında belli bir kesim var ki sıcak, soğuk, yağmur, çamur demeden vatandaşın sağlığının korunması için sürekli periferde (sahada) gezici personel olarak isimlendirilen sağlık çalışanları yoğun emek ve enerji harcamaktadırlar. Görevlerini kurumun dışında yerine getirmeye çalışan sağlık çalışanlarına ödenecek ücret ve yolluklar 6245 sayılı Harcırah Kanununun 49. Maddesinde, seyyar olarak vazife gören memur ve hizmetlilere ödenecek ücretleri belirtmiştir. Kurumlar senenin başında adam/gün (kişi sayısı ile yapılacak gezi) sayısını yılın ilk aylarında Maliye Bakanlığına vize ettirerek bir yıl boyunca personele ödenecek seyyar görev tazminatlarını bütçelerine ödenek olarak koymaktadır” dedi.

TAZMİNATLAR HALA ÖDENMEDİ

6’ncı ayda ödenmesi gereken seyyar görev tazminatlar henüz daha personele ödenmediğini belirten Çeker, “Yılın başında tahmini bütçeye seyyar görev yapan personele ödenecek ücretler Sağlık Bakanlığı’nın bütçesine konduğu için personele 6. ve 12. ayda yapılacak ödemelerde sorun yaşanmaması gerekmektedir. Bu ücretler Seyyar olarak görev yapan memurlara yıl içerisinde iki kez ödenmektedir. 6. ayda ödenmesi gereken seyyar görev tazminatlar henüz daha personele ödenmemiştir. İkinci tazminatın günü hızla yaklaşırken hala birinci ödemenin yapılmaması kamu yönetimi adına Sağlık Bakanlığı’na yakışmamaktadır. Bu tazminatlar sağlık seyyar görev yapan sağlık çalışanının alın terinin karşılığıdır. Vaktinde ödenmesi de bize göre mecburiyettir. Diğer kurum ve illerde bu tür ödemeler hassasiyetle takip edilirken bizde böyle bir gecikmenin yaşanması üzücü olmuştur. Haklı olarak sağlık çalışanları bu ücretleri alabileceklerinden bile endişe eder bir hale gelmişlerdir” ifadelerine yer verdi.

AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

Kocaeli’de yaklaşık 200-300 sağlık çalışanını ilgilendiren konu ile konu hakkında Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’nün açıklama veya resmi yazı ile kurumları bilgilendirmemesini de eleştiren Ömer Çeker, “Bu da göstermektedir ki Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü personelin sorunlarına duyarsız ve sorunlara çözüm yolları aramadığını göstermektedir. Seyyar Görev Tazminatlarını alamayan mağduriyet yaşayan personel adına yetkililere soruyoruz. Sağlık personelinin bu hak edişleri neden ödenmiyor? Bu işin bu kadar aksamamasının sorumlusu kimdir? Kocaeli İl Sağlık Müdürü sorunun çözümü için herhangi bir girişimde bulunmuş mudur? Sağlık personeli bu sorunların cevaplarını ve seyyar görev tazminatlarının ne zaman ödeneceğini merakla beklemektedir. Çalışanların kuşkuların sonlandırılması ve emeklerinin karşılığının verilmesi, tazminatı hak edenlerin tazminatlarının en kısa zamanda maaş hesaplarına yatırılması gerekmektedir. bundan sonra da böyle bir gecikmenin yaşanmamasını ümit ediyoruz. Bu konudaki gecikme daha da uzarsa ilgili kurum ve kuruluşlara gerekli başvuru ve şikayet hakkımızı kullanacağımızdan herkes emin olsun” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Ersoy’dan şenolmayasıca çoşamamış pisliklere

08 Ekim 2018 Pazartesi 01:08

Hak yiyenler bir de cemaatçiler peeeeh,kul hakkı yemeyi adet haline getirmiş cemaatçiler!

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Cami bahçesinde yürürken omzundan vuruldu!

Cami bahçesinde yürürken omzundan vuruldu!