28 Eylül 2020 Pazartesi

Covid 19 döneminde nasıl beslenmeliyiz?

Covid 19 döneminde nasıl beslenmeliyiz?

Özel Konak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Aleyna Özbey, koronavirüs sürecinde sağlıklı bireyler ve sağlık çalışanlarının nasıl beslenmeleri gerektiği konusunda bazı önerilerde bulundu

04 Ağustos 2020 Salı 14:04 Sağlık

Özel Konak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Aleyna Özbey, koronavirüs sürecinde sağlıklı bireyler ve sağlık çalışanlarının nasıl beslenmeleri gerektiği konusunda bazı önerilerde bulundu. Özbey’in açıklaması şöyle: ‘’Dünya Sağlık Örgütü'nün bir pandemi olarak kabul ettiği koronavirüs hastalığı her yaş grubundan insanı etkileyen bir halk sağlığı problemidir. Koronavirüs hastalığında 3 temel kurala dikkat çekilmektedir. Bunlar; hijyen, maske kullanımı ve sosyal mesafedir. Beslenme ise bu durumda koruyucu faktör olarak rol oynamaktadır. Herhangi bir besin koronavirüsü engellemez veya tedavi etmez. Fakat sağlıklı ve dengeli beslenme, fiziksel aktivite ve düzenli uyku bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

SAĞLIKLI BİREYLER NASIL BESLENMELİ

Bağışıklığı güçlendirmek için her öğünde Sağlıklı Yemek Tabağı oluşturulmalıdır. Sağlıklı Yemek Tabağı’na göre tabaklar; süt grubu, sebze grubu, tahıl grubu ve protein grubu içermelidir. Hastalıklara neden olan virüs ve bakterilere karşı vücudun önemli savunma mekanizmalarından olan antikorların görevlerini yerine getirebilmeleri için her gün yeterli protein alınması gerekmektedir. Et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri, kurubaklagiller protein kaynağı olarak tercih edilebilir. Sağlıklı bireyler bitkisel protein kaynağı, lif deposu kurubaklagilleri haftada en az 2 kez tüketmelidir. Koranavirüs döneminde beslenme ile mevsim sebze ve meyvelerinin alımı sağlanmalıdır. Sağlıklı bireyler için Türkiye Beslenme Rehberi’ne göre günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir. Koranavirüs sürecinde koruyucu olması için antioksidan içeriği yüksek besinler tercih edilmelidir. Sırası ile antioksidan değeri yüksek besinler; kuru erik, kuru üzüm, yaban mersini, böğürtlen, çilek, ıspanak, lahana, kırmızıbiber, karalahana ve soğandır. Omega-3 yağ asitleri bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde aktif rol oynar. Omega-3 yağ asitlerinden zengin ceviz, balık(uskumru, palamut, somon, hamsi), keten tohumu gibi besinler bu dönemde günlük beslenmeye eklenebilir. Probiyotik içeren besinler (probiyotik takviyeli yoğurt, kefir) protein alımına ek olarak bağışıklık sistemini geliştirmek için günlük beslenmeye eklenebilir. Bu dönemde enerji içeriği yüksek alkollü içecekler, aşırı tuz içeren besinler, şeker ve şekerli yiyeceklerin tüketimi sınırlandırılmalıdır.

SAĞLIK PERSONELİ NASIL BESLENMELİ

Sağlık personelinin bağışıklığını güçlendirmek için yapılabilecek en önemli girişim yeterli ve dengeli beslenmenin her gün ve her öğün sağlanmasıdır. Sağlık meslek mensupları bu dönemde sebze ve meyve tüketimine özellikle dikkat etmelidirler. Sağlık personelleri sebze ve meyve seçimlerini değiştirerek tüketmelidir. Sağlık personelinin iyi beslenmesinin sağlanması, gerektiğinde vitamin-mineral takviyesi, probiyotik ve prebiyotikler gibi besin desteklerinin sağlanması gerekmektedir.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Hürriyet, Nikomedya’yı ortaya çıkarmak için kolları sıvadı

Hürriyet, Nikomedya’yı ortaya çıkarmak için kolları sıvadı