18 Ağustos 2019 Pazar

Ekmek yemeyin demek yaşamı kısaltıyor!

Ekmek yemeyin demek yaşamı kısaltıyor!

Kocaeli Tıp Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. İsmail Erden, hayvansal ürün bazlı düşük karbonhidratlı beslenme biçiminin, insanın yaşam beklentisini azalttığının gösterildiğini ifade etti

18 Ağustos 2018 Cumartesi 12:52 Sağlık

Ülkemizde de popüler bazı doktorların ismiyle anılan ve yoğun ilgi gören ancak, dünya literatüründe “Atkins Diyeti” olarak bilinen düşük karbonhidratlı diyetlerin, bazı hastalık risklerini azaltabileceği öne sürülüyordu. Ancak ABD'de binlerce kişiyle yapılan ve 25 yıla yayılan yeni bir araştırmaya göre  “Çok düşük karbonhidratlı beslenmenin yaşam beklentisini bilakis düşürebileceğine” işaret ediyor. Sonuçları bilim dergisi Lancet Public Health'de yayımlanan araştırma kapsamında 45-64 yaş grubundaki 15,428 kişiye tükettikleri yiyecekler ve içeceklerin neolduğu ve  porsiyonlarının büyüklüğü soruldu. Uzmanlar, aldıkları verilerden bu kişilerin karbonhidrat, yağ ve proteinden aldıkları kalori oranını hesapladı.

ILIMLI DERECEDE TÜKETENLER

Bu kişilerin 25 yıl izlenmesinden çıkan sonuçlara göre; enerjilerinin yüzde 50-55'ini karbonhidratlardan alanların ölüm risklerinin, düşük ve yüksek oranda karbonhidratlarla beslenenlere kıyasla biraz daha az olduğu ortaya çıktı. Sebzeler ve meyveler de karbonhidrat içeriyor. Ancak karbonhidratın asıl kaynağı nişastalı yiyecekler, ekmek, pirinç, makarna ve kahvaltılık gevreklerdir. Araştırmacılara göre, ılımlı derecede karbonhidrat tüketen kişiler 50 yaşından sonra ortalama olarak 33 yıl daha yaşıyor.

20 ÜLKEDE 400 BİNDEN FAZLA KİŞİ

Bu olumlu miktarda (yüzde 50-55) karbonhidrad tüketen kişilerin, enerjilerinin yüzde 30 ya da daha azını karbonhidratlardan alanlardan (çok az karbonhidrat tüketen grup) dört yıl, yüzde 30-40 karbonhidrat tüketenlerden (az karbonhidrat tüketen grup) 2.3 yıl, yüzde 65 ve daha fazla karbonhidrat tüketenlerden de (yüksek oranda karbohidrat tüketen grup) 1.1 yıl daha fazla yaşadıkları belirtiliyor. Araştırmanın sonuçları, daha önce aynı bilim insanlarının 20 ülkede 400 binden fazla kişiyle yaptıkları bir araştırmanın bulgularıyla uyumlu çıktı.

BESLENMELER KIYASLANDI

Uzmanlar, son araştırmada, hayvansal protein ve yağlara dayalı düşük karbonhidratlı beslenmeyle, bitkisel protein ve yağlara dayalı düşük karbonhidratlı beslenmeyi de kıyasladı. Araştırmanın sonuçları, karbonhidrat yerine sığır eti, kuzu eti ve domuz eti ve peynir tüketiminin ölüm riskini az bir oranda artırdığına işaret ediyor. Karbonhidrat yerine baklagiller, fındık-fıstık gibi protein ve yağ tüketenlerin ölüm riski daha az.

ÖZENDİRİLMEMELİ

Kocaeli Tıp Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Doç Dr. İsmail Erden, "Karbonhidrat yerine protein ve yağ tüketilen düşük karbonhidratlı diyetler sağlıklı yaşam ve kilo vermek için daha fazla tercih edilmeye başlandı. Ancak yeni ve bilimsel kanıtı güçlü araştırmalara göre, ülkemizde de son yıllarda popüler olan hayvansal ürün bazlı düşük karbonhidratlı beslenme biçiminin, insanın yaşam beklentisini azalttığına işaret ediyor. Bu beslenme biçimi özendirilmemelidir" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

AK Partili gençler yine fark yarattı!

AK Partili gençler yine fark yarattı!