23 Ağustos 2019 Cuma

Hızlı antijen testi Derince’de başladı

Hızlı antijen testi Derince’de başladı

Sağlık Bakanlığı’nın gribal enfeksiyonlarda gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçmek için uygulamaya soktuğu "Hızlı Antijen Testi" Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanmaya başlandı

25 Ocak 2017 Çarşamba 20:11 Sağlık

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hızlı antijen testi uygulanmaya başlandı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yönetici/Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın gribal enfeksiyonlarda gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçmek için uygulamaya soktuğu "Hızlı Antijen Testi"nin Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanmaya başlandığını bildirdi.

UYGULAMA BAŞLADI

Hastanede, acil servis, çocuk sağlığı ve hastalıkları, iç hastalıkları ile kulak burun boğaz klinik ve polikliniklerinde akut üst solunum yolu enfeksiyonlarında doğru tanı ile antibiyotik kullanım oranını rasyonel seviyede tutmak amacıyla eğitimler düzenlediklerini belirten Güneş şunları söyledi: “Hızlı Antijen Testi uygulamasına yönelik ilgili branşlara eğitim verildi. Şu anda hastanemizde uygulamaya başlandı.

ÖNÜNE GEÇİLECEK

Bu uygulama ile gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçilecek. Hızlı Antijen Testi, boğazdan alınacak küçük bir sürüntüyle yapılacak. Hasta daha doktor odasındayken 3 dakika içinde testteki renk değişikliğine bakılarak teşhis konacak. Doktor da testten aldığı sonuca göre hastanın gribal enfeksiyon için antibiyotik kullanıp kullanamayacağına karar verebilecek. Bu uygulama laboratuvara gitmeksizin muayene esnasında hızla yapılacak. Test özellikle bakterilerin yapmış olduğu ’A Grubu Streptokok’ denilen enfeksiyonlara uygulanacaktır.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

HIV virüsü taşıyan kamyon şoförü intihar etti

HIV virüsü taşıyan kamyon şoförü intihar etti