25 Eylül 2020 Cuma

İnternet doğru kullanılmazsa hayatı felç ediyor!

İnternet doğru kullanılmazsa hayatı felç ediyor!

Özel Konak Hastanesi bünyesinde çalışan Uzm. Psikolog Angela L. Orge, İnternetin kontrolsüz bir şekilde kullanılmasının insan hayatına etkilerini anlattı

17 Haziran 2020 Çarşamba 14:04 Sağlık

Özel Konak Hastanesi bünyesinde çalışan Uzm. Psikolog Angela L. Orge internetin kontrolsüz bir şekilde kullanılmasının insan hayatına etkilerini anlattı. Bazı uyarılarda bulunan Angela L. Orge’nin açıklaması şöyle: ‘’İnternet en önemli bilgi kaynaklarından biri haline gelmesine karşın, internetin kontrolsüz patolojik kullanımı-yani internet bağımlılığı-okul performansı, aile ve arkadaşlık ilişkileri, duygusal durum üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. (diğer bağımlılıklara benzer belirti ve bulgular gibi) İnternet bağımlılığı özellikle bir psikolojik bağımlılığı, dürtü kontrol kaybı olarak tanımlanır ve belirtiler diğer bağımlılık davranışlarıyla karşılaştırılabilir( ör: patolojik kumar oynama) 1995 yılında ‘İnternet bağımlısı’ terimi bir şaka olmasına rağmen, yıllar içinde çok ciddi hale geldi ve artık ciddi bir bozukluk olarak kabul edilmektedir. İnternet bağımlılığı, çok sayıda insanı, özellikle de ergenleri etkileyen psikolojik bir hastalıktır. İnternet bağımlısı olan gençler, stres altındalarsa saklanmak için( aşağıda anlatacağım) güvenli bir yer olarak görürler. İnternet bağımlıları sibernetik alanında bir hayat sürdürmelerinden ziyade realitede-gerçek hayat yaşadıklarını sanırlar. Özellikle internette oyun oynayanlar için gerçek kimliklerini oyundaki kimlikle karıştırıyorlar. Ayrıca bütün gün internette kalmaktan başka bir şey yapmak istemiyorlar, çok inaktif ve anti-sosyal hale geliyorlar, bağımlılık büyüdükçe bir şey yapmak istemiyorlar. İnternette inanılmaz sayıda saat harcadıklarından gerçek hayatlarının belirli yönlerini yok ediyorlar.

BAĞIMLILIK BELİRTİLERİ

İnternet bağımlılığının belirtileri ise gençler odalarında izole durumdadır ve arkadaşlarını, ailesini görmezden gelmektir. Bazıları ise yemek yemeyi veya yıkanmayı unutmaktadır. (Araştırmalara göre bu semptomların gibi diğer madde bağımlılıklarında da (esrar, kokain v.b) bulunduğu söyleniyor) İnternette mümkün olduğunca fazla zaman geçirmek için yaşam tarzı değişiklikleri yapmaktadırlar. (örn; azalmış fiziksel aktivite), Kişinin kendi sağlığına olan ilgisinde azalma. İnternette daha uzun süre kalmak için önemli faaliyetlerden vazgeçmek. Uyku yoksunluğu veya uyku ritmindeki değişiklikler. Sosyalleşme etkinliğinin şiddetli azalması, arkadaşlarından uzaklaşması yabancılaşması. Kademeli olarak ailenin ihmali. İş ve kişisel yükümlüklerinin ihmali.

ZAMAN KAVRAMI KAYBI

Sürekli elinde telefon, oyun, tablet, laptop, i pad, internette bağlı kalma adına herhangi bir sosyal medya hesabı. Yaşam partnerinin, arkadaşlarının, meslektaşlarının yeterince vakit ve dikkat verilmedikleri için şikayet etmeleri. İnternette gezinirken zaman kavramı kaybı. Çevrimiçi geçirilen zaman veya internette faaliyetler hakkında çok konuşmak, sürekli belirli konulara ve detaylara sıkı bir takipte olmak. Sadece internet ağlarını kullanabildiği zaman kendisini günlük stresten ayırmayı başarmak. İnternete erişim olmadığında bile gün boyunca sürekli olarak internet hakkında düşünüyor. Çevrimiçi olmaktan yana her şeye karşılık tercih yapar erişim yapamadığında, memnuniyetsiz, sinirlilik, huzursuzluk, sebepsiz şiddet gösterme eğilimi. İnterneti kullanmayı bırakmaya çalışırken, öfke, depresyon, anksiyete, korku, sinirlilik, üzüntü, yalnızlık, can sıkıntısı, gastrointestinal rahatsızlık (karın krampları, ishal, kabızlık, reflü) gibi fiziksel semptomlar yaşanabilir.

KELİME DAĞARCIĞI DÜŞER

Masum bir merakla, ihtiyaç ya da mecburiyetle ( bebeklere ”yalancı emzik“ olarak) başlayan internet kullanımının farkında olmadan hayatımızın büyük bir bölümünü meşgul ederek bizi, çocuklarımızı, gençlerimizi nelere maruz bıraktığını şöyle bir sıralarsak: Kelime dağarcığı düşmesi. İletişim, davranış ve tutumlarda olumsuz değişiklikler (tahammül edememe, empoze etme, talep ve isteme şekli sert ve kırıcı. Sosyalleşmede çekinme, sorun yaşama (anlatamama, anlayamama, dinleyememe, sabırsızlık, sinirlilik, tahammülsüzlük). Kıskançlık, olumsuz hırs, belirlenmiş sonuçlara odaklı, fikir üretememe, hayal gücünden yoksunluk, gerçeğini saptırma, süreçteki detayları kaçırma, dikkat eksikliği, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon eksikliği, algılama sorunları, hayata basit bakma, yüzeysel bilgi toplama, bilgi kullanım kıtlığı. Kendini gerçekleştirememe, başkalarına özenmek ve taklit etmek, kıskançlık, aşağılık duygusu, kıyaslanmaya maruz bırakılma, kendi benliğini geliştirememe, benlik saygısını yitirme. Özgüven eksikliği. Onay alma isteği, yönlendirmeye ihtiyaç duyma, tek başına bir şey başlayamama ya da bitirememe yetersizliği. Sempati ve empati yoksunluğu. Duygu durum değişiklikleri.  Kişilik bozuklukları (halüsinasyon, paranoya, obsesyon). Gerçeği saptırmak (yalan söyleme) realiteye uygun davranmamak. Sorun çözme becerisi zayıf, günlük sorunlarla baş edememe. Başka bağımlılıklar edinmeye yatkınlık. Günlük gerçek hayatta yalnızlık, kabul edilememe, yetersizlik, onaylanmama ve sevilmeme duygusu, kendine zarar verme( intihar). Yanlış anlaşılma ve anlama, şüphecilik, nefret, intikam, başkalarının hayatına zarar verme.

HER ŞEYİN FAZLASI ZARAR

İnternet “parmak ucumuza” gelen sihirli bir değnek gibi bize dolu dolu imkan, avantaj, bilgi, eğitim, iletişim, ulaşım sağlayan bir “şey” dir ve faydaları var olan bir ayrıcalıktır. Bu kadar gereklilik sağlarken, fazlasını kullanarak günlük hayatımızda bu kadar kolay ancak kalıcı olumsuz ve acı veren, telafisi olmayan zararları yaşamamıza nasıl da izin veriyoruz?   Acaba internet dünyası kendi gerçek hayat dünyamızdan daha mı önemli, bizim içsel gücümüzden daha mı güçlü?  Kendi kontrolümüz mü, bir “ağın “kontrolü mü? ‘Her şeyin fazlası zarar’ diye söyler atasözlerimiz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kreş ve ana okulları eğitime hazır

Kreş ve ana okulları eğitime hazır