12 Aralık 2018 Çarşamba

  • 5,356 TL
  • 6,074 TL
  • 214,47 TL
  • 91.968

Japonlar Kocaeli'de ilaç üretecek

Japonlar Kocaeli'de ilaç üretecek

Astellas Türkiye’deki 10’uncu yılında, Gebze’de üretim kararı aldı. İlk aşamada bir üroloji tabletinin üretimi fason olarak yapılacak, ikinci bir ilacın daha Türkiye’de üretilmesi de masada...

27 Şubat 2018 Salı 10:20 Sağlık

Türkiye’deki 10’uncu yıllarını kutladıkları basın buluşmasında konuşan Astellas Türkiye Genel Müdürü Mark Dekker, Türkiye’de halen satışta olan 8 ilaçlarından birinin üretimi için Santa Farma ile el sıkıştıklarını açıkladı. Dekker, “Gebze’deki fabrikalarında üretime başlamak için ciddi bir teknoloji yatırımı yapacağız. 3 milyon dolarlık bir yatırım bu. İkinci bir ilacın daha burada üretilmesi de gündemimizde. Kısa süre içinde ürünlerin yüzde 25’ini burada üretiyor olacağız” dedi. Dekker, Türkiye’de bugüne kadar klinik çalışmalar için de 4 milyon euro yatırım yaptıklarını açıklayarak, “Bu, Türkiye’de kalmaya devam edeceğimizi göstermek açısından önemli. Son iki yılda yüzde 60 büyüdük” ifadesini kullandı.

FİYATLANDIRMA YAPISI BİZİM İÇİN ZORLAYICI

Türkiye’de ilaç sektörü fiyat düzenlemesinden bunca şikayetçiyken, yatırımların devam ediyor olmasını Dekker, Türkiye ilaç pazarının büyüklüğünün altını çizerek yanıtladı: “Türkiye’deki fiyatlandırma yapısı bizim için zorlayıcı. Ama tabii bunun Türkiye’de doğurduğu bir takım pozitif sonuçları reddetmemek lazım. Çünkü bu uygulama sayesinde ilaçlara erişim Türkiye’de oldukça yüksek. Ama bizim için kaygı verici bir faktör; inovatif ürünlerin Türkiye’ye girmesi yönünde bu fiyat seviyesi uzun vadede risk teşkil edecektir.”

UZUN TARTIŞMALAR YAŞADIK

Kanser ürünlerinin fiyat baskısı nedeniyle piyasada zor bulunması ile ilgili soruyu ise, “Biz de kendi onkoloji ürünlerimizi Türkiye’ye getirirken hem kendi içimizde hem de devletle uzun uzun tartışmalar yaşadık, bu süreç sonrası ürünleri makul bir fiyat üzerinde anlaşıp da getirdik. Bütün görüşmelerde diyoruz ki, bu işin bir maliyet boyutu olabilir ama bir de her hasta ve ürünlerin kattığı değer boyutu var” sözleriyle yanıtladı. Dekker, Türkiye’de ruhsatlandırma sürecinin uzaması ile ilgili olarak ise sadece bu nedenle birçok ürünün ülkemize Avrupa’dan 4-5 yıl geç geldiğini söyledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

150 metre takla attı, burnu bile kanamadı

150 metre takla attı, burnu bile kanamadı