21 Ocak 2019 Pazartesi

Kar düşünce mikroplar kırılır mı?

Kar düşünce mikroplar kırılır mı?

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. L. Derya İnal, kar yağınca mikroorganizmaların yaşamlarını sürdüremediğini, fakat mikropların kırılmasının bize çok faydası olmadığını söyledi

27 Ocak 2018 Cumartesi 12:26 Sağlık

Bu yıl geç de olsa beklenen kar geliyor. Artan kış hastalıkları nedeniyle oldukça zor bir dönem geçiriyoruz. Hastaneler hastalarla dolu. Yağacak kar pek çokları için adeta umut ışığı. Ne de olsa “Kar yağınca mikroplar kırılır.” Peki, gerçekten böyle mi? VM Medical Park Kocaeli Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. L. Derya İnal kısmen de olsa doğruluk payı olduğunu belirtti.

ÇOK FAYDASI OLMUYOR

İnal şunları söyledi: ‘’Kış hastalıklarına neden olan mikroorganizmalar soğuk havada yaşamlarını sürdüremezler. Diğer yandan kar yağdıkça havadaki kirliliği de beraberinde yeryüzüne indirerek daha temiz bir havanın oluşmasını sağlar. Buraya kadar güzel; ancak biz genellikle soğuk havada yaşamıyoruz. Bilâkis sürekli ev, is yeri ve okul gibi sıcak ve kapalı ortamlarda bulunuyoruz. Soğuk havada yaşam fırsatı bulamayan mikroorganizmaların çoğalması ve bulaşması için oldukça elverişli bir durum ortaya çıkıyor. Dolayısıyla kar yağınca mikropların kırılmasının maalesef bize çok da faydası olmuyor.

NE YAPMAK LAZIM

Peki, ne yapmak lazım? Koruyucu önlemlerimize yaz kış devam etmemiz gerekiyor: Kişisel hijyen esastır mutlaka ellerinizi sık aralıklarla yıkayın. Bulunduğunuz ortamı havalandırmalı ve oda sıcaklığını çok yükseltmemelisiniz. Hasta bireylerle tokalaşmayın ve öpüşmeyin. Hasta bireyler de mümkünse kapalı ortamlara girmemeli veya maske takarak diğer kişilere bulaşın önlenmesinde duyarlı olmalıdır. Mevsim sebze ve meyvelerini bol tüketin, bol su için.  Günde 6-8 saat arasında uyuyun. Fiziksel ve zihinsel stresten uzak durun.  Klimaların temizlik ve bakımını ihmal etmeyin.  Sigara içmeyin, içilen yerde bulunmayın.  Sık ve tekrarlayan enfeksiyon durumlarında kan sayımı, demir, vitaminler ve çinko ölçümlerinizi yaptırın.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kullar halkı, Büyükşehir'i protesto etti

Kullar halkı, Büyükşehir'i protesto etti