23 Ekim 2018 Salı

 • 5,727 TL
 • 6,580 TL
 • 229,82 TL
 • 93.469

Kısırlığa yol açan ciddi bir problem: Endometriozis Hastalığı

Kısırlığa yol açan ciddi bir problem: Endometriozis Hastalığı

Konak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Firdevs Şekerci Baran, Endometriozis Hastalığı hakkında bilgilendirdi

13 Nisan 2018 Cuma 12:18 Sağlık

Endometriozis nedir?

Rahim içindeki endometrium denilen dokunun, batın içinde başka dokulara yerleşmesine Endometriozis denir. Yaygın bir bening jinekolojik (iyi huylu) hastalıktır. En sık pelvik periton (karın zarı) üzerinde bulunur ancak overler (yumurtalık), rektovaginal septum, üreter (böbrek taşıma sistemi) ve nadir olarak mesane (idrar kesesi), perikart (kalp zarı) ve plevrada (akciğer zarı) bulunabilir. Sıklığının belirlenmesi zordur. Çünkü kadınların çoğu sıklıkla asemptomatiktir ve görüntüleme yöntemlerinin tanıdaki duyarlılıkları düşüktür. Primer tanı yöntemi histolojik tanı için yapılan biyopsili veya biyopsisiz laparoskopidir. Cerrahi olarak tanı konulan endometriozisin yıllık sıklığı 15 ile 49 yaş arası kadınlarda 1000 kadında 1,6 olgu olarak bildirilmiştir.

Endometriozis hastalığının belirtileri nelerdir?

 • Endometriozis pelvik ağrının (karın ağrısı) sık bir nedenidir. Bu kadınlarda oldukça değişken siklik veya kronik ağrılar olabilir.
 • Dismenore Endometriozisli kadınlarda adet ile birlikte siklik ağrı sıklıkla görülür bu ağrı pirimer dismenoreye göre daha şiddetlidir. Ağrı genellikle adetten bir ya da iki gün önce başlar ve NSAİİlara yanıtı azdır.
 • Disparöni; Bu hastalarda cinsel ilişkide ağrı görülür. Bu ağrının şiddeti hastalığın şiddetinden bağımsızdır.
 • İnfertilite; Çocuk sahibi olamama ya da gebe kalmada güçlük sıklığı bu hastalarda %20-%30 arasındadır. Endometriozisin neden olduğu karın içi yapışıklıklar, oosit tulumunu ve fallop tüplerinin transportunu bozabilir.
 • Ağrılı dışkılama;
 • Dizüri (ağrılı işeme) olabilir.

Endometriozis doğurganlığı nasıl etkiler ve kısırlığa yol açar mı?

Hamile kalamayan kadınlarda nedenlerden biride endometriozis hastalığı olabilir. Bu kadınların bir kısmında endometriozisin neden olduğu yara dokusu kadının tüplerinde tıkanıklığa yol açmaktadır. Ancak, çoğu kadında endometriozisin doğurganlığı etkileme nedenleri henüz net olarak bilinmemektedir.

 • Yumurtalıklar içinde oluşmaktadır ve yumurtlama fonksiyonunu bozmaktadır.
 • Spermleri öldüren doğal toksinler üretmektedir.
 • Embriyonun rahim içerisine tutunmasını engellemektedir.
 • Embriyo gelişimi üzerine zararlı etkisi vardır.

Endometriozisin tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Endometriozisin tanısı ve tedavisi kadının spesifik yakınmalarına, yakınmalarının şiddetine, endometriozis lezyonunun yerleşim yerine, çocuk istemi olup olmamasına göre değişmektedir. Medikal tedavide nonsteroid anti inflamatuvar ilaçlar (ağrı kesiciler) , kombine oral kontraseptifler (doğum kontrol hapları), progesteronlar, androjenler, GnRH agonistleri, aromataz inhibitörleri kullanılabilir. Öncelikle tıbbi tedavilerle sorunlar giderilmeye çalışılmalı ancak eğer büyük çikolata kistleri ya da tıbbi tedaviyle giderilemeyen ağrı gibi sorunlar varsa cerrahi tedavi düşünülmelidir. Cerrahi tedavi de lezyonun çıkarılması, adezyolizis (yakma), uterin sinir ablasyonu, presakral nörektomi yapılabilir.

Op. Dr. Firdevs Şekerci Baran kimdir?

1985 yılında Elazığ’da doğdu. 2009 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 2009-2014 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Kocaeli Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD’da uzmanlığını aldı. Kan Ürünleri ve Transfüzyon Kursu, Türk Cerrahi Derneği  Cerrahi Sütür Teknikleri Kursu, Temel İnfertilite Kursu, Temel Laparoskopi Becerileri Kursu, Neonatal Resusitasyon Programı, Da Vinci Robotik Cerrahi Eğitim Sertifikasyon Programına katılarak sertifikalarını aldı. Nenehatun Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi’nde 4 yıl süreyle hekimlik görevini yaparak, Konak ailesine katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bu sempozyumda Türkiye'nin röntgeni çekilecek

Bu sempozyumda Türkiye'nin röntgeni çekilecek