16 Temmuz 2019 Salı

Kocaeli’de ilk defa 'Vitrektomi Ameliyatı' yapıldı

Kocaeli’de ilk defa 'Vitrektomi Ameliyatı' yapıldı

Kocaeli Devlet Hastanesi Vitrektomi (göz arka segment) ameliyatı yapan ilk devlet hastanesi oldu

07 Şubat 2019 Perşembe 12:47 Sağlık

Kalıcı görme kayıplarına neden olan hastalıklarda uygulanan vitreus cerrahisi yani “Vitrektomi ameliyatı” devlet hastanesi olarak ilk kez Kocaeli Devlet Hastanesi’nde gerçekleşti. Gözün, ulaşılması ve görülmesi en zor noktalarını belirleyerek tedavisinin gerçekleşmesini sağlayan vitrektomi ameliyatı, hastaları karanlığa mahkum eden bazı göz hastalıkları tedavi edebildiği gibi hastaların iyi bir görme düzeyine sahip olmasını da sağlıyor. Kocaeli Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Yenihayat ve Uz. Dr. Aziz Çardak’ın yer aldığı ameliyat ekibinde  ayrıca Yeşim Şaşmaz, Alev Çelik, Ali Akgüneş, Nazmiye Çemenç, Fatih Okçay, Nazmiye Yılmaz ve Nedim Gökçeler yer aldı.

Komplike Bir Cerrahi Operasyon

Birçok göz ameliyatı tedavisinde kullanılan vitrektomi ameliyatının komplike bir cerrahi operasyon olduğunu belirten Kocaeli Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Yenihayat, “Vitrektomi gözün arkasında sinir lifi tabakalarındaki patolojik durumları iyi hale getirmek için uygulanan bir ameliyattır. En sık şeker hastalarında görülen ağır göz tutulumlarında (diyabetik retinopati), göz içi kanama, görme merkezinde kırışıklık (makular pucker), retina dekolmanı ve yırtıklar, makula deliği, göz içi yabancı cisim çıkarılması, katarakt cerrahisi sonrası göz içinde lens kalıntısının temizlenmesi ve göz içi enfeksiyonlarında bu ameliyata gerek duyulmaktadır" dedi.

Ameliyat Tekrarlayabilir

Hastaların ameliyat edilmemesi durumunda gözde zaman içinde ışık hissi kaybı, hatta bir kısmında gözün küçülüp sönmesinin (ftiziz) kaçınılmaz olabileceğine dikkat çeken Kocaeli Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Aziz Çardak, “Ameliyatın asıl amacı bu gibi durumları engellemektir. Hastaların enfeksiyon kapma riskine karşı ameliyattan sonra birkaç gün hastanede gözetimimiz altında kalmalarını tercih ediyoruz. Genellikle, ilk vitrektomi ameliyatında anatomik ve görsel başarıya ulaşılması planlanır, ancak bazen bunu başarmak için tekrarlayan ameliyatlar gerekebilmektedir" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Halil

07 Şubat 2019 Perşembe 14:14

Büyük bir iş başarmıs devlet hastanesi emeği geçen herkesin eline sağlıkFakat uzun yıllar özeel bir göz merkezinde çalışmış birisi olarak bu kadar çok insanın bir hasta ameliyatında olmasına anlam veremedim.Cerrahiyi yapan doktor yanında yardımcı doktor ameliyathane hemşiresi ve yardımcı saglık personeli ile yapılıyor özelde bu ameliyatlarDevlette fotoğrafta görüldüğu gibi 1 hasta ameliyatına 10 kişi giriyorsa devletin vay haline

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Özlü: Termal turizm ilçeye değer katacak

Özlü: Termal turizm ilçeye değer katacak