21 Ekim 2018 Pazar

  • 5,644 TL
  • 6,498 TL
  • 222,20 TL
  • 96.455

Kocaeli’de yılın yarısından fazlasında kirli hava solundu

Kocaeli’de yılın yarısından fazlasında kirli hava solundu

Türkiye’de hava kirliliğinin krize dönüştüğünü açıklayan Çevre Mühendisleri Odası, 81 ilden sadece 6 ilin havasının temiz çıktığını açıklarken, Kocaeli'de ise yılın yarısından fazlasında kirli hava solunduğunu belirtti

06 Ocak 2018 Cumartesi 11:08 Sağlık

2017 Hava Kirliliği Raporu’nu açıklayan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Türkiye’de 81 ilden sadece 6’sının havasının temiz olduğunu ifade etti. Bozoğlu, “Partikül madde ve kükürt dioksit açısından sadece altı ilimizin havası standartlara uygun. En kirli illerimizin başında ise  İstanbul, Ankara, Adana, Amasya ve Manisa geliyor. Türkiye’de hava kirliliği problemi krize dönüşmüş durumda. Valilik ve belediyeler acil önlem almalı” dedi.

YAŞAMI TEHDİT EDİYOR

Türkiye’nin havasının gittikçe kirlenerek yaşamı tehdit ettiğine dikkat çeken Bozoğlu, kirli havanın solunum enfeksiyonu, kanser, erken bebek ölümleri, sakat doğumlar ve kitlesel ölümlere neden olduğunu anımsattı. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) hava kirliliğini ölçmek için kullandığı PM10 parametresine göre ölçümleri düzenli yapılan ve 35 günden fazla PM10 DSÖ sınır değerini aşarak kirli kabul edilen iller ise şunlar: İstanbul, Ankara, Adana, Amasya, Manisa, Bursa, Denizli, Niğde, Tekirdağ, Hatay, Yalova, Sivas, Kahramanmaraş, Kütayha, Sakarya, Kırklareli, İçel ve Samsun.

YILIN YARISINDAN FAZLASI

Sanayi kentlerinin başını çektiği Kocaeli içinde bir değerlendirmede bulunan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu “Kocaeli’de yılın yarısından fazlasında kirli hava solunmuş. Bu bölge de sanayi bölgesi ve kömür kullanımı yoksul mahallelerde artıyor. Kahramanmaraş, Kütahya, Zonguldak, Manisa Soma gibi yerlerde ise termik santrallerden kaynaklı hava kirliliği yaşanıyor” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Abdullah Gül bugün ilimize geliyor

Abdullah Gül bugün ilimize geliyor