12 Ağustos 2020 Çarşamba

Konak Hastanesi, Corona virüsü anlattı

Konak Hastanesi, Corona virüsü anlattı

Konak Hastanesi Enfeksiyon Hekimi Uzm. Dr. Ömer Hilmi Alga, dünyayı tehdit altına alan Corona virüsü hakkında alınması gereken tedbirleri anlattı

04 Mart 2020 Çarşamba 11:45 Sağlık

Konak Hastanesi Enfeksiyon Hekimi Uzm. Dr. Ömer Hilmi Alga, dünyayı tehdit altına alan Corona virüsü hakkında alınması gereken tedbirleri anlattı. Uzm. Dr. Alga, Corana virüsü  hakkında bilinmesi gerekenleri şu şekilde açıkladı: ‘’Hastaların öksürük ve aksırıklarıyla oluşan damlacıklar yüzüne gelirse bulaşır. Ama asıl olarak hastaların ellerinden ve ellediği yerlere bıraktığı mikroplara dokunmakla sana bulaşır. Ellerine bulaşmış mikroplar cildinden geçip hastalık yapmaz. Sen mikroplanmış ellerini yüzüne, gözüne, ağzına, burnuna değdirince mikroplar hastalık yapmayı başlatır. Şüpheli her temasta, elini yıkamalısın veya el antiseptiği kullanmalısın. Temizlenmemiş ellerini yüzüne yaklaştırmamalısın.

Eğer sen hastaysan aynı şeyleri başkalarını korumak için yapmalısın.

EL YIKAMA

Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı.

Sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

HASTALIK YAYGINLAŞIRSA

Toplu ulaşım ve kalabalık ortamlardan uzak durmalısın.

Yüzüne götürmeyeceğin bir eldiven kullanmalısın.

El hijyeni uygulamaya aynı kararlılıkla devam etmelisin.

Hasta insanlardan en az 1 metre uzakta durmalısın. Yaklaşma mesafesinde maske ve gerektiğinde gözlük kullanmaya devam etmelisin.

EĞER SEN HASTAYSAN

Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişi öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanmalıdır. Mümkünse kalabalık yerlere girmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanmalıdır. Etrafa dokunulmamalıdır.

DEZENFEKTE ETMELİSİN

Eve kapandığında zannetme ki corona uzak duracak.

Eve dışarıdan gelen her paket ve poşete şüpheli bakmalısın ve mümkünse dezenfekte etmelisin. 10’da bir sulandırılmış çamaşır suyu iyi bir dezenfektandır. Ekmek gibi, çok dokunulan gıdalarda en başta poşetlenmiş olanı tercih etmelisin veya kaynağından temin etmelisin.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Muhtarlardan liman teşekkürü

Muhtarlardan liman teşekkürü