22 Ocak 2019 Salı

Laparoskopik ameliyatla sağlığına kavuştu

Laparoskopik ameliyatla sağlığına kavuştu

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fatih Altıntoprak ve Yrd. Doç. Dr. Enis Dikicier’e başvuran Bedriye Hanım kısa sürede laparoskopik ameliyatla sağlığına kavuştu

19 Nisan 2018 Perşembe 16:01 Sağlık

Kalın barsağında kitle saptanan Bedriye Hanım VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nde laparoskopik (kapalı) ameliyat ile sağlığına kavuştu. 69 yaşında Sakarya’da yaşayan Bedriye Hanımın bir süredir sindirim sistemiyle ile ilgili şikayetleri vardı. Kan değerleri düşüktü ve nedeni araştırılırken kalın bağırsağında tıkanmaya neden olabilecek 10 cm kitle saptandı. VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fatih Altıntoprak ve Yrd. Doç. Dr. Enis Dikicier’e başvuran Bedriye Hanım kısa süre sonra Laparoskopik (kapalı) ameliyata alındı.

SIK GÖRÜLEN BİR DURUM

Ameliyatı gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fatih Altıntoprak, “Cerrahi girişim gerektiren kalın barsak hastalıkları tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de sık görülen bir durumdur. Sıklıkla karşılaşılan tanılardan birisi kanserdir. Kalın bağırsakta kanser olmayan kitleler ve bazı hastalıkların da tedavisi için cerrahi girişimler gerekli olabilmektedir. Hastamızda da kanser olmamasına rağmen kalın bağırsakta tıkanmaya neden olacak kadar büyümüş bir kitle mevcuttu ve bu nedenle cerrahi girişim gerçekleştirildik. Laparoskopik olarak gerçekleştirilen ameliyat sonrası hasta kısa zamanda toparlandı ve kısa bir sürede sorunsuz olarak taburcu edildi” dedi. Bedriye Hanım ise “Hekimimize çok güveniyoruz. Sakarya’dan geldik. Kısa sürede ağrısız sızısız yürüyebilir hale geldim. Bu kadar büyük ameliyat sonrası bu kadar hızlı iyileşebileceğimi zannetmiyordum” diye konuştu.

LAPAROSKOPİK AMELİYATLARIN ARTILARI

Laparoskopik ameliyatlar günümüzde rutin olarak uygulanan cerrahi girişim şekli olmaya başlamıştır. Açık ameliyatlara göre ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı, daha az enfeksiyon riski,  daha çabuk ayağa kalkma, daha kısa sürede taburcu olma ve gündelik yaşama hızlı dönmek gibi avantajlara sahip olan laparoskopik cerrahi daha iyi kozmetik sonuç avantajını da hastalara sunmaktadır. Sadece safra kesesi, fıtık ve apandisit gibi ameliyatlarda değil kanser ameliyatları da artık günümüzde VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nde laparoskopik olarak başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Özellikle kalın barsak ve mide kanserleri başta olmak üzere pankreas, dalak, safra yolları, karaciğer ve ince bağırsaklara ait kanserler de dahil olmak üzere cerrahi girişim gerektiren hastalıklarda laparoskopik yöntemler, uygulayan cerrahın deneyimine bağlı olarak, gerçekleştirilmektedir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kartepe’de kafeterya ihalesi

Kartepe’de kafeterya ihalesi