20 Ağustos 2019 Salı

Medical Park'tan önemli açıklama

Medical Park'tan önemli açıklama

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Özcan Avcı Yusuf Ziya Yüksel'in durumu ile ilgili bir basın açıklaması yaptı

15 Şubat 2019 Cuma 15:22 Sağlık

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Özcan Avcı Yusuf Ziya Yüksel'in durumu ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. İşte o açıklama: VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Özcan Avcı Yusuf Ziya Yüksel'in durumu ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. İşte o açıklama: ‘’Bazı medya organlarında hastanemiz ile ilgili “ölmeyen bir kişiye öldü dendiği” gibi gerçekleri yansıtmayan iddiaların yer aldığı haberler nedeniyle bir açıklama yapma gerekliliği doğmuştur. Bu iddialar oldukça haksız, dayanaksız ve itham edicidir. Konunun aslı ailenin onayı ile organ bağışı sürecinin hayata geçirilmesine yöneliktir. Hastanemiz tüm süreçleri tıbbi prosedürlere uygun olarak, olması gerektiği gibi yürütmüştür.

ORGAN YETMEZLİĞİ NEDENİYLE

Kronik organ yetmezliğindeki en iyi tedavi ihtiyaç duyulan organın naklidir. Ülkemizde 25 bini kronik böbrek hastası olmak üzere çok sayıda kişi kronik organ yetmezliği nedeniyle organ nakli beklemektedir.  Organ nakli için dünyanın kabul ettiği en iyi yöntem ise yoğun bakım şartlarında beyin ölümü gerçekleşmiş, beyin ölümü tutanağı hazırlanmış kişilerden aile onayı sonrası alınan organlardır. Uygun şartlar sağlandıktan sonra organların beyin ölümü gerçekleşen kişilerden alınabilmesi için, yoğun bakım ortamında özel ilaçlar ve makineler yardımı ile kalp atımı desteği sağlanır. Ancak bu kısıtlı bir süredir. Beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerde sağlanan tüm desteğe rağmen kalp atımı bir süre sonra durmaktadır.

BİLGİLENDİRME YAPILDI

3 gündür hastanemizde beyin kanaması teşhisi ile yoğun bakımda tedavisi gören Yusuf Ziya Yüksel’in yetkili hekimlerce imzalanmış beyin ölümü tutanağına göre 14.02.2019’da saat 16.00’te beyin ölümü gerçekleşmiştir. Ardından ailesine organ bağışı konusunda bilgilendirme yapılmış; organ bağışlanması konusunda olumlu yanıt alınınca Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi’ne haber verilmiştir. Aile bekleme sürecinde organ naklinden vazgeçtiğini beyan ettiğinde gerekli bilgilendirme ilgili Merkez’e tarafımızdan yapılmıştır. Özetle en başta da bahsettiğimiz gibi tüm süreçler organ bağışı mevzuatına ve diğer tüm tıbbi prosedürlere uygun olarak yürütülmüştür.

GÖREV DÜŞÜYOR

Organ bağışı gibi hassas bir konuda toplumun doğru bilgilendirmesi adına sağlık kurumları kadar medya kuruluşlarına büyük bir görev düştüğü kanısındayız. Bu sebeple organ nakli bekleyen binlerce hastanın sağlıklarına kavuşması toplumun doğru bilgilendirilip bağışların artması ile doğrudan ilişkilidir. Bu sebeple tüm basın kuruluşlarından konuya hassasiyetle yaklaşmalarını bekler; konuyu kamuoyunun bilgisine sunarız.’’

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

PKK operasyonunda 4 kişi tutuklandı

PKK operasyonunda 4 kişi tutuklandı