22 Ekim 2019 Salı

Mide botoksu ile inatçı kilolara veda edin

Mide botoksu ile inatçı kilolara veda edin

Gölcük Özel Aile Konak Hastanesi Genel Cerrahi uzmanları Op. Dr. Fahri Yılmaz ve Op. Dr. Ahmet Şirinocak, mide botoksuyla ilgili en çok merak edilenleri yanıtladı

05 Nisan 2019 Cuma 17:16 Sağlık

Mide botoksu; uygulandığı bölgedeki kasları geçici süre felç eden ve tıpta bir çok amaçla kullanılan Botilinum toksininin mide kaslarına endoskopik olarak uygulanmasıdır. Mide botoksunun 15 dakika gibi kısa bir sürede yapılması, hastanede yatış gerektirmemesi ve hastanın sosyal yaşamına hemen dönebilmesi gibi avantajları olduğunu söyleyen Aile Konak Hastanesi Genel Cerrahi uzmanları Op. Dr. Fahri Yılmaz ve Op. Dr. Ahmet Şirinocak, mide botoksuyla ilgili en çok merak edilenleri yanıtladı..

MİDE BOTOKSU KİMLERE YAPILIR?

Kilo verme niyetinde olan, ideal kilosunun 10-15 kg üzerinde olan, mide küçültme ameliyatı düşünmeyen, vücut kitle indeksi 27-35 arasında olan ve botox allerjisi olmayan 55 yaş altındaki kişilere yapılabilir.

HANGİ MEKANİZMA İLE KİLO VERDİRİR?

Midede kasılmayı sağlayan kaslara yapılan botox enjeksiyonu 3. günden sonra mide boşalma süresini uzatır ve Ghrelin adı verilen açlık hormonunun salınımını azaltarak kişinin kilo verme sürecini başlatır.

ETKİ SÜRECİ NE KADARDIR?

Botoksun etki süresi ortalama 4-6 ay kadar. 6 ay sonunda ideal kilosuna ulaştı ve sağlık problemleri düzeldi ise botoksun yenilenmesine gerek duyulmaz. Ancak diyet ve spor programını devam ettirmesi istenir. 6 aylık süreçten sonra bir miktar daha kilo kaybına ihtiyaç olduğu düşünülürse ve yapılan teknikten başarı elde edilmişse botoks tekrar edilebilir. Literatür bilgilerinde 3 seansa kadar önerilmektedir.

NASIL UYGULANIR?

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

KOMPLİKASYONLARI VAR MI?

Mide botoksunun istenmeyen etkileri ya da komplikasyonları var mı?

Mide botoksunun bu güne kadar gösterilmiş ciddi bir yan etkisi ya da komplikasyonu yoktur. Bu sebeple de başarı oranları yüksek olan ve güvenilir bir yöntemdir. Mide botoksundan sonra hastanın takip etmesi gereken özel bir beslenme programı yoktur. Ancak, sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için diyetisyen kontrolünde bir beslenme düzeninin takip edilmesi uygun olur.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Başkan Büyükakın, Vali Aksoy’u ziyaret etti

Başkan Büyükakın, Vali Aksoy’u ziyaret etti