29 Mayıs 2020 Cuma

O hastanede apandisit skandalı! Minik Arda ölümden döndü

O hastanede apandisit skandalı! Minik Arda ölümden döndü

İki gün üst üste ağrılar içinde hastaneye götürülen anaokulu öğrencisi Ekrem Arda Adalı’nın apandisit problemi yaşadığı anlaşılamadı. 3. gün acılar içinde Acil'e kaldırılan Arda’nın apandisitinin patladığı anlaşılınca acil ameliyata alındı. Aile ise çocuk cerrahının ihmali olduğunu iddia ediyor

14 Şubat 2017 Salı 18:01 Sağlık

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ağrılar içerisinde götürülen anaokulu öğrencisi Ekrem Arda Adalı (6), ilk iki gün ilaç verilip evine geri gönderildi. Üçüncü gün ağrılar içinde yeniden hastaneye götürülen minik Arda, acil bir şekilde apandisit ameliyatına alındı. Apandisiti patladığı için yaklaşık 3 saat ameliyatta kalan Ekrem Arda’nın hastanedeki tedavisi ise hala devam ediyor. Küçük çocuğun yakınları, çocuk cerrahının Arda'nın apandisit problemini anlamadığını, sonrasında ise kendisini kurtarmak için aileyi suçlamaya kalkıştığını iddia etti. Derince 60 Evler’de oturan Ekrem Arda Adalı’nın dayısı Seyfettin Bıçak, doktorla ilgili gerekli başvuruları yaptıklarını söyledi.

ÇOCUK DÜZELMEMİŞ

Bu süreçte büyük üzüntü yaşadıklarını ve yeğeninin tedavisinin hala devam ettiğini belirten dayı Seyfettin Bıçak yaşananları şöyle aktardı: “Yeğenim Ekrem Arda Adalı, 8 Şubat Çarşamba günü öğleden sonra anaokulundan gelmiş. Karnının ağırdığını söylemiş, akşama doğru ağrıları artmış. Bunun üzerine Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Acil Servisi'ne götürmüşler. İ. Hanım diye bir doktora muayene olmuş. Doktor hanım kan tahlili, idrar tahlili ve röntgen istemiş. Sonra serum bağlamışlar. Serum bittikten sonra doktor çocuğa bir daha bakıp ilaç yazmadan taburcu etmiş. Eve gelince çocuk hiç düzelmemiş.

ÇOCUK CERRAHI BAKMIŞ

Bir sonraki sabah saat 09.00’da yeğenimi tekrar çocuk polikliniğine götürmüşler. Muayene eden doktor, çocukta büyük olasılıkla apandisit olduğunu söylemiş ve acil ultrasona göndermiş. Ultrasondan sonra da acil olarak çocuk cerrahına göndermişler. Çocuk Cerrahı Dr. N.Y.Ş. ve sekreter, acil kayıt oluşturulduğu halde yeğenimin annesi ve babasını fırçalayarak dışarıya çıkarmış ve yeniden kayıt yaptırmaya göndermiş. Kayıt yapan görevli bile ‘Sizin zaten kaydınız var’ demiş. Çocuk ağrıdan ayakta bile duramazken bu tip işlerle uğraştırmışlar. Daha sonra yeğenime sıra gelmiş ve muayeneye girmiş. Çocuk Cerrahı Dr. N.Y.Ş. ‘Kesinlikle bu çocuğun apandisitinden bir sorunu yok’ demiş. Tekrar geldikleri çocuk doktoruna yönlendirmiş.

YİNE EVE DÖNMÜŞLER

Çocuk doktoru da ‘apandisit yok’ denmesine şaşırmış ve o zaman antibiyotik tedavisine başlanmasını önermiş. 10 gün sonrası için de ultrason için dosya açmış. Eve dönmüşler, çocuğun ağrıları geçmemiş. Yine ağrıdan uyuyamamış. Bir gün sonra, yani Cuma günü yeniden çocuğu Acil'e götürmek durumunda kaldılar. Dr. Ramis Bey çocukla çok iyi ilgilenmiş. Apandisit olduğundan kuşkulanmış. Telefon ederek cerrahtan bilgi almış. Çocuğu tekrar ultrasona gönderip tüm tahlillerin yeniden yapılmasını istemiş. Ultrason yapan doktor ‘Bu kesinlikle apandisit. Dün çocuk cerrahının bu çocuğun apandisit problemi olduğunu nasıl anlamadığını ben anlamıyorum. Zaten çocuğun kan değerleri de yüksek’ demiş.

ACİL AMELİYATA ALINMIŞ

Ultrasondan sonra yeğenimi yeniden Ramis Bey'e götürmüşler. O da yeğenimi çocuk cerrahi bölümüne yatış yaptırmış. Çocuk Cerrahı N.Y.Ş., Ramis Bey'in istediği tetkiklerin sonuçlarına bakmış. Apandisit göremediği için tomografi istemiş. Tomografi sonrası yeğenim acil ameliyata alınmış. Bir süre sonra çocuk cerrahı, çocuğun apandisitini kutu içerisinde bir temizlik görevlisiyle yeğinimin anne ve babasına göstermesi için göndermiş. Temizlik görevlisi, doktorun ‘Bu bir günlük bir olay değil, bir haftalık olay, bu apandisit çocuğun içinde taş kesilmiş’ dediğini söylemiş. Ameliyat 2 saat 50 dakika sürmüş. Çocuğu ameliyattan çıkaran kişiler ameliyatın çok ağır geçtiğini söylemiş. Ameliyata giren doktor, ‘Çocuğun sadece anne babası gelsin, başka kimseyle muhatap olmak istemiyorum’ dedi.

DÜN BİR ŞEYİ YOKTU!

Anne babası hemen doktorun yanına gitti. Doktor, ‘Bu çocuk dün bana geldiğinde bir şeyi yoktu. Siz bu çocuğa evde ne yaptınız da bu hale geldi. Ne olduysa bu çocuğa evde olmuş’ demiş. Onlar da çocuğa hiçbir şekilde müdahale etmediklerini söylemiş. Doktor ise ‘İki ihtimal var; ya sıcak uygulama yapmışsınız ya da apandisit bölgesine darbe uygulamışsınız’ demiş. Yeğenimin annesi. ‘Biz sadece sizin verdiğiniz ilaçları kullandık’ deyince, doktor, ‘Lütfen çirkinleşmeyin, bu çocuğu bu hale siz getirmişsiniz’ diye çıkışmış.

NEDEN DÜN GÖRMEDİNİZ?

Yeğenimin babası ise ‘Ameliyattan bize apandisiti gönderdiğiniz de bu bir haftalık bir olay demişsiniz. Neden o zaman dün görmediniz çocuğun bu halini? Çocuğumun şu an ki durumu nedir. İyileşecek mi?’ demiş. Doktor, ‘Garanti veremem. Çocuk risk altında. Bağırsakları apse yapmış, bu bugünlük bir olay değil’ diye yanıt vermiş. Biz bu doktorun yeğenime teşhis koyamadığını, sonra da aileyi suçlayarak temize çıkmaya çalıştığını düşünüyoruz. Yeğenim hala tedavi altında. Bize net bir şey söylemiyorlar. Konuyla ilgili olarak ilgili yerlere müracaatlarda bulunduk, bulunmaya da devam edeceğiz. Başka çocukların da canı yanmasın.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

El Bab şehidimiz Kocaeli'ye böyle uğurlandı

El Bab şehidimiz Kocaeli'ye böyle uğurlandı