20 Ağustos 2019 Salı

Ömer Çeker, Acil Tıp Teknisyenleri'ni unutmadı

Ömer Çeker, Acil Tıp Teknisyenleri'ni unutmadı

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, 11 Şubat Acil Tıp Teknisyenleri Günü olması nedeniyle çalışanları unutmayarak onların bu özel günlerini kutladı

11 Şubat 2017 Cumartesi 11:52 Sağlık

11 Şubat Acil Tıp Teknisyenleri ''ATT'' ve Paramedikler ''AABT'' Günü olması nedeniyle Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker yazılı bir açıklama yaptı. Çeker, yaptığı açıklamada ''Vatandaşımızın kaliteli, kolay ve hızlı bir şekilde 24 saat acil sağlık hizmeti alması için özveri ile gece gündüz görev başında, halkımıza alo mesafesinde olan Paramedik ve Acil Tıp Teknisyenlerinin, 11 Şubat AABT ve ATT’nin Günü’nü kutlarız. Yaptıkları müdahalelerle insanların hayata tutunmasını sağlayan AABT ve ATT’rin zaman zaman hayatlarını hiçe sayarak fedakarca görevlerini yaptıklarına şahit oluyoruz.

HAYATLARINDAN ENDİŞE EDİYORLAR

Bir yılda 5 milyonun üstünde acil vakaya giderek hizmet sunan bunun yanı sıra 120 milyon asılsız ihbarla da uğraşmak durumunda kalan 112 çalışanlarımızı yoğun bir tempo içerisinde çalışma hayatına devam ettirmektedirler. Ambulans başına 18 bin 584 kişinin düştüğü, 2 bin 323 tane 112 istasyonunun olduğu ülkemizde AABT ve ATT’rin sorunlarına idareciler ısrarla sırt çevrilmektedir. Ambulans kurşunlanması, 112 çalışanlarının sık sık şiddet olaylarına maruz kalmasına rağmen hala ve ısrarla adli olaylarda polis ve ambulansın eş zamanlı olarak olay yerinde yer almasına yönelik bir düzenleme yapılmamıştır. Şiddet ve sıklıkla ambulans kazaları nedeniyle hayat kurtaran AABT ve ATT’ler her vakaya gittiklerinde hayatlarından endişe eder bir hale gelmişlerdir.

GÖREV ŞEHİDİ SAYILMIYORLAR

Acil olarak nitelendirilen tüm kamu hizmetlerinin sunan kamu çalışanları görev esnasında hayatını kaybetmesi nedeniyle görev şehidi sayılırken 112 acil çalışanları ise bu değerlendirmenin dışında tutulmaktadır. Aileler mağdur edilmektedir. Yemek yardımının nakdi ödenmesi bile ne yazık ki ATT ve AABT için adeta bir eziyete dönüştürülmüştür. 2016’nın ocak ayında yürürlüğe girmesi gereken bu düzenleme sürekli ertelenerek ancak Eylül ayından itibaren hayata geçebilmiştir. Bazı illerde ne yazık ki bu ödemelerin 2017 ocak ayına sarkıtıldığı bile görülmüş, başvurumuz sonrası bakanlık nakdi yemek yardımlarını ödeyin diyerek taşraya uyarıda bulunmuştur. Hizmet verirken şehit olan AABT ve ATT arkadaşlarımızı rahmetle anıyoruz'' dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kocaelispor, Van'dan eli boş dönüyor!

Kocaelispor, Van'dan eli boş dönüyor!