15 Ağustos 2020 Cumartesi

Prof. Dr. Ovalı 23 Nisan’ı beklemedi; Corona ilacının ismini paylaştı

Prof. Dr. Ovalı 23 Nisan’ı beklemedi; Corona ilacının ismini paylaştı

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, bir süredir corona virüsüne karşı bir ilaç geliştirmek için ekibiyle birlikte laboratuvar çalışması yapıyordu. Ovalı, 23 Nisan’ı beklemeden tavsiye ettiği etkili bir ilacın adını paylaştı.

17 Nisan 2020 Cuma 00:40 Sağlık

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, ekibiyle birlikte yaklaşık bir aydır corona virüse karşı bir ilaç geliştirmek için laboratuvar çalışması yapıyordu. Prof. Dr. Ovalı üzerinde çalıştıkları bir ilacın ismini 23 Nisan’da açıklayacaklarını duyurmuştu. Ovalı, bu gün sosyal medyadan yaptığı açıklamada ise ilacın beklediklerinden de etkili olması nedeniyle daha erken açıklama gereği duyduğunu belirtti.

DORNAZ ALFA

Ovalı paylaşımında, “1 aydır lab.da çalıştığımız bir ilacın ismini 23 nisanda açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim” dediDORNAZ ALFA NEDİR?

Dornaz alfa, DNA'yı seçici olarak klivaj eden bir enzim olan rekombinant insan deoksiribonükleaz I'nın oldukça saf bir çözeltisidir. Dornaz alfa, kistik fibroz hastalarının balgam / mukusunda bulunan DNA'yı hidrolize eder ve akciğerlerdeki viskoziteyi azaltır ve salgıların daha iyi temizlenmesini sağlar

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Metin hasanoğlu

20 Nisan 2020 Pazartesi 09:29

Sızın gibi bilim insanlara bu daha çok ihtiyacımız vardır iyi ki vardınız tebrikler

Abdullah Bozdoğan

17 Nisan 2020 Cuma 00:58

Dilerim Hocamızın dediği gibi etkili olan bir ilaç tır

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Büyükakın, tramvay için meclisi olağanüstü toplantıya çağıracak

Büyükakın, tramvay için meclisi olağanüstü toplantıya çağıracak