01 Haziran 2020 Pazartesi

Sağlık- Sen: Artık yeter, illa ölmemiz mi gerekiyor

Sağlık- Sen: Artık yeter, illa ölmemiz mi gerekiyor

Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hemşir olarak çalışan Mehmet Yeşeriroğlu’nun darp edilmesiyle ilgili olarak “İlla ölmemiz mi gerekiyor” açıklamasını yaparak yaşanan olaya tepki gösterdi

08 Ekim 2018 Pazartesi 17:16 Sağlık

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gündüz saatlerinde bir vatandaş hasta annesiyle birlikte hastanenin acil servis bölümüne EKG çektirmek için geldi. Fakat hasta yakını erkek hemşir Mehmet Yeşeriroğlu ile karşılaşınca kadın hemşire istediğini belirterek hareketlerde bulunarak hastaneden ayrıldı. Aradan geçen 2-3 saat sonra hasta yakını yanındakilere hastaneye girerek erkek hemşiri darp etti. Yaşanan bu olaylar sonrasında Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım 22 yaşında göreve yeni atanan genç bir meslektaşlarının darp edilmesine sert tepki göstererek “İlla ölmemiz mi gerekiyor?” dedi. Hastane önünde gerçekleşen basın açıklamasına sendika üyelerinin yanı sıra Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Doktor Erkan Kuşkonmaz da katıldı.

ŞEHİR EŞKIYALIĞI

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım, “Gün geçmiyor ki sağlık çalışanları olarak sağlıkta şiddet olayları ile karşı karşıya kalmayalım. Dün Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine EKG çektirmek için gelen hasta, çalışan personele hakaretler yağdırmış, tedavisini tamamladıktan sonra taburcu edilmiştir. Adeta şehir eşkıyalığına soyunan hasta, akşam saatlerinde yanındaki birkaç kişi ile hastaneye geri dönerek, yanındakiler ile sağlık çalışanımızı darp etmiştir” şeklinde konuştu.

ENDİŞELERİMİZ ARTMAKTADIR

Konuşmalarına devam eden Yıldırım, “Kendisini veya yakınını iyileştirmek için var gücüyle çalışan sağlık çalışanlarına sözlü ve fiili şiddet uygulamak, akli muhakeme ve vicdani muhasebe içinde olanların asla yapmayacağı, hastalıklı ve kabul edilemez bir tutumdur. Şifa veren ellerin hasta ve hasta yakınları tarafından şiddet görmesi bizleri derinden sarsarken bu durumun artarak devam etmesi ise endişelerimizi arttırmaktadır. İnsan yaşamını kutsayan, hayatın devamı için çalışan insanların can güvenliğinin olmadığı bir ortamda sağlık üretilebilmesinin ne kadar mümkün olabileceğini ise kamuoyunun takdirine sunuyoruz” dedi.

TÜRKİYE ŞİDDET AYIBINDAN KURTULMALIDIR

Yıldırım, “Geçtiğimiz hafta İstanbul’da tedavi ettiği hastası tarafından ateşli silahla saldırıya uğrayan Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret Hacıosman, hayatını kaybetmişti. Artık yeter diyoruz, “İlla ölmemiz mi gerekiyor? ” Yetersiz sayıyla, sağlık hizmetlerinin sunumunda bir devrim yapan ve sağlıkta dönüşümün mimarı olan sağlık çalışanlarımız şiddet olaylarına maruz kalması bizi derinden üzmektedir. Tükenmişlik sınırında hizmet veren, yoğun çalışma şartlarıyla mücadele eden sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması, hem bakanlığın hem de millet olarak bizlerin ortak sorumluluğudur. Türkiye el birliğiyle, sağlıkta şiddet ayıbından kurtulmalıdır” ifadelerinde bulundu.

HER TÜRLÜ ÖNLEM GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Konuşmasında güvenli bir ortam istediklerinin altının çizen Yıldırım, “Şiddetin önlenmesine yönelik kalıcı ve caydırıcı önlemler alınması artık zaruri bir ihtiyaçtır. Şiddetin önlenmesine yönelik toplumsal olarak hareket etmeliyiz. Zor şartlar altında görev yapan sağlık çalışanlarının bir de şiddet endişesiyle çalışmaları, hayatlarını da olumsuz etkiliyor. Çalışanlara yönelik şiddet uygulayanların sağlık hizmetlerinin SGK tarafından karşılanmaması, özellikle fiziki şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması ve ağır hapis cezaları verilmesi dâhil her türlü önlem artık gözden geçirilmemeli, bir an önce alınmalıdır. Sağlıkta şiddete karşı etkili, caydırıcı cezai işlem uygulanması için alınacak önlemleri önemsiyoruz” dedi.

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Yıldırım son olarak, “Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanlarımızın güvenli ve huzurlu bir ortamda çalışmaları için bugün olduğu gibi bundan sonrada şiddete karşı etkili, caydırıcı cezai işlem uygulanması için mücadelemize devam edeceğiz. Burada bir kez daha, saldırının faili ya da failleri hakkında hukukun ivedi ve aktif olarak harekete geçirilmesi için Sağlık-Sen olarak adli ve idari soruşturmaların takipçisi olacağımızı tekrar tüm kamuoyuna duyuruyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Mokokoculara ve kebapçılara

08 Ekim 2018 Pazartesi 18:48

Hayret!

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İzmit'te kaybolan kadın, 13 saat sonra bulundu

İzmit'te kaybolan kadın, 13 saat sonra bulundu