21 Ocak 2019 Pazartesi

Sigarayı bırakan herkes kilo alır mı?

Sigarayı bırakan herkes kilo alır mı?

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Diyetisyen Öznur Bircan Oktay düşünülenin aksine sigara bırakırken kilo almamanın mümkün olduğunu söyledi

08 Şubat 2018 Perşembe 14:37 Sağlık

Sigara vücuttaki her organa zarar vermektedir ve birçok hastalık ile ilişkisi bilinmektedir. Oluşan farkındalık sonrasında sigarayı bırakma düşüncesi olan kişilerin, sigarayı bıraktıktan sonra aldıkları kilolar ve aşırı yağlanmaya bağlı sağlık problemleri bu dönemde ortaya çıkan sorunlar arasındadır. VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Diyetisyen Öznur Bircan Oktay düşünülenin aksine sigara bırakırkenkilo almamanın mümkün olduğunu, beslenmede ufak değişimler ile bu sürecin kolaylıkla yönetilebileceğini belirtti.

BIRAKINCA NEDEN KİLO ALINIR?

Diyetisyen Öznur Bircan Oktay şöyle konuştu: ‘’Sigarayı bırakan herkes kilo alacak diye bir kesinlik yok; fakat nikotinin vücuttan uzaklaşması sebebiyle metabolizma hızında biraz azalma olması, sigarayı bıraktıktan sonra damak tadının eski haline gelmesi ve sigaranın el alışkanlığı yerine yüksek kalorili besin koyulması dolaylı olarak kiloda artışa neden olabilir.

DÜZENLİ EGZERSİZ

Krizi fırsata çevirin ve ideal kilonuza kavuşun. Sigarayı bıraktıktan sonra düzenli egzersiz ve günlük yaşantınıza 3 litre su ekleyerek bedeninizi sağlıklı olmaya bir adım daha yaklaştırabilir ve yavaşlayan metabolizmanızı eskisinden çok daha fazla hızlandırabilirsiniz. Sağlıklı yaşam motivasyonu ve sağlıklı beslenme ile kilo almak yerine ideal kilonuza kavuşabilirsiniz.”

BESLENME TAVSİYELERİ

Oktay’ın sigarayı bırakanlara beslenme tavsiyeleri ise şöyle: ‘’Bitki çaylarını beslenmenize ekleyin. Karanfil, melisa ve tarçın kabuğu ile yapılan çay sigaraya duyulan isteği ve bırakmaya bağlı sinirliliği azaltır. Kahve ve çayı azaltın. Kafeinli içecekler sigara isteğini arttıracağı için ilk bırakılan dönemde uzak durulmasında fayda vardır. Beslenmenize yarım su bardağı domates suyu ekleyin. Domates suyu ve sigara beyinin aynı bölgesini uyardığı için sigarayı bıraktıktan sonra ilk bir ayı daha rahat geçirmenizi sağlayacak olan bir antioksidandır. Sigarayı bıraktıktan sonra oluşabilecek kan şekeri düzensizliklerinde oluşan tatlı isteğinizi kuru meyve taze meyve ve sütlü tatlılar gibi hafif tatlılar ile giderin.

KURUYEMİŞLERE DİKKAT

Yemekten sonra sigara isteğini azaltmak için mümkünse yemeği bitirdikten sonra dişler fırçalanmalı ve yemek tadı ağızda kalmamalıdır. Kuruyemişlere dikkat!  Sigara yerine konulan çekirdek, fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişler sağlıklı olmasının yanı sıra yüksek kalorili oldukları için çok fazla tüketildiklerinde kilo artışı görülmektedir. Antioksidan ve C vitamini sigaranın verdiği zararları azaltmaya ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olur. Sigara ile oluşan el ve ağız alışkanlığını v sigara içme dürtüsünü azaltmak ya da antioksidan ve C vitamini içeriği ile zengin çiğ sebze ve meyve tüketebilirsiniz. Sizi oyalaması için tatlandırıcı içeren sakızlar çiğneneyebilirsiniz.’’

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Tarhan: Pişmaniye üreticileri kan ağlıyor

Tarhan: Pişmaniye üreticileri kan ağlıyor