20 Haziran 2019 Perşembe

Verem, tedavi edilebilir bir hastalıktır

Verem, tedavi edilebilir bir hastalıktır

Kocaeli Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Ahmet Kazım Zorlu, 06-12 Ocak Verem Eğitim ve Propaganda haftasında halkımıza verem hastalığı konusunda çok önemli bilgiler aktardı

10 Ocak 2019 Perşembe 13:05 Sağlık

BELİRTİLER NELERDİR?

Verem hastalığı, 2-3 haftadan uzun süren öksürük, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, aşırı balgam çıkarma, balgamın kanlı gelmesi, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı ve çocuklarda kilo alamama gibi belirtilerle ortaya çıkar.

İSTATİSTİK VERİLER

Türkiye genelinde 2005-2006 yıllarında yaklaşık 21 bin verem vakası varken, 2017 yılında verem savaşı dispanserlerine kayıtlı toplam verem vaka sayısı 12 bin 046'a düşmüştür. Erkeklerde daha sık görülür. (%58 si erkek %42 si kadın hasta) Vakaların %66'ı akciğer tüberkülozu %34'ü akciğer dışı tüberkülozdur. Ülkemizde yeni tespit edilen tüberküloz hasta sayısı her yıl yaklaşık yüzde 6-7 oranında azalmaktadır. Tüberküloz vakalarının özellikle de bulaştırıcılığı en fazla olan  akciğer tüberkülozu vakalarının  başarı ile tedavi edilmesi tüberküloz kontrolünde en önemli hususlardan birisidir. Yukarıda belirtilen şikâyetleri olanların en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerekmektedir.

ÖNEMLİ BİLGİLER

Çocukları veremden korumak için doğumdan 2 ay sonra BCG aşısı uygulanmaktadır. Verem aşısı aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Toplumu veremden korumanın en etkili yolu ise, bulaştırıcı verem hastalarının erken tanısının konulması ve en az 6 ay süre ile tedavi edilmesidir. Ülkemizde verem hastalığının teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tüberküloz ve dirençli tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan tüberküloz ilaçları, Bakanlığımızca temin edilerek ücretsiz olarak hastalara Verem Savaş Dispanserlerimiz tarafından verilmektedir. Ülkemizde verem hastalarının tedavilerinin düzenli yürütülmesini sağlamak amacıyla hasta odaklı Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) uygulanmaktadır. Doğrudan Gözetimli Tedavi uygulamasında hasta tüm tedavi süresince İlaçlarının her dozunu bir görevlinin ya da sorumlunun gözetiminde içer ve bu durum kayıt altına alınarak tedavinin başarıyla sonuçlanması sağlanır.

KORUNMA YOLLARI

Verem hava yoluyla bulaşan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Hastalıktan korunmak için düzenli olarak ellerinizi yüzünüzü yıkayın, bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın, sigara içmeyin ve yanınızda içilmesine izin vermeyin, dengeli beslenin, öksürürken veya aksırırken bir mendille ağzınızı kapatın.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

26 bin evde temizlik hizmeti

26 bin evde temizlik hizmeti