23 Ekim 2018 Salı

  • 5,740 TL
  • 6,589 TL
  • 229,82 TL
  • 93.469

Yılbaşında 'Ne yiyeceğim?' diye düşünenler dikkat!

Yılbaşında 'Ne yiyeceğim?' diye düşünenler dikkat!

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gamze Kalelioğlu, yılbaşında sağlıklı beslenme için hayat kurtaran önerilerde bulundu

28 Aralık 2017 Perşembe 10:45 Sağlık

Sağlıklı beslenmeye adapte olmaya çalışan herkes, yılın son gecesi "Ne yiyeceğim?" düşüncesiyle yanıp tutuşuyor. Kafalarda bol soru işareti, stres dolu bir hafta. Zor olacağını düşünüyorsanız VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gamze Kalelioğlu’nun önerilerine kulak verin.

AKŞAMA KADAR AÇ KALMAYIN

31 Aralık günü gün içerisinde hafif beslenmeye çalışın. Her zaman söylediğimiz gibi fazla kaçıracağınızı düşündüğünüz bir akşam yemeği veya öğle yemeği öncesi-sonrası hafif geçiştirin. "Nasıl olsa akşam çok yiyeceğim" düşüncesiyle gün içerisinde kendinizi sakın akşama kadar aç bırakmayın. Hafif bir kahvaltı (bol yeşil yapraklı), küçük ara öğünler planlayabilirsiniz.

MEYVE SAYISINI ÇOK ABARTMAYIN

Mesela akşam yağlı yemekler yiyeceğiniz için ara öğünlerde ceviz-fındık-badem gibi yağlı yemişler tercih etmeyin. Onun yerine 1 porsiyon yağsız süt ve süt ürünleri grubu ve yanında 1 adet taze meyve atıştırabilirsiniz. Ama meyve sayısını da çok abartmayın, akşam çok sevdiğiniz bir tatlı masada gözünüze çarpabilir.

KENDİNİZİ ÇOK SIKMAYIN

Öğle yemeğinde ise, sebze yemeği, yoğurt, 1 dilim ekmek ve salata şeklinde geçiştirebilirsiniz. Yılın son gecesi, sevdiklerinizle bir arada olduğunuzu düşünerek kendinizi diyet konusunda çok sıkmamaya çalışın. Bırakın o gece alacağınız kalorileri ve yılın son gününün tadını çıkartın.

1 SAAT EGZERSİZ YAPIN

Stresin zayıflama üzerindeki olumsuz etkisini, mutluluk hormonunun ise zayıflamaya ve kilo korumaya iyi geldiğini unutmamakta fayda var. Bu sebeple yılbaşı gecesi oturduğunuz masada kendinizi rahat bırakın. Son olarak, gün içerisinde mutlaka 1 saat egzersiz yapın ve su içmeyi ihmal etmeyin. Yılın ilk günü güne erken başlamaya özen gösterin ve egzersizinizin süresini arttırın.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Belediye ekipleri yılbaşı öncesi büfe büfe dolaşıyor

Belediye ekipleri yılbaşı öncesi büfe büfe dolaşıyor