24 Haziran 2018 Pazar

  • 4,679 TL
  • 5,454 TL
  • 190,62 TL
  • 95.852

Ceyhan: İzmit'te başarısızlık yok, sadece anlatamadık

Ceyhan: İzmit'te başarısızlık yok, sadece anlatamadık

Referandum sonrası ilk kapsamlı açıklamayı yapan AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan "İzmit'teki seçmen kitlesine anlatamamışız. Bu sonuçta bir başarısızlık yoktur" dedi

20 Nisan 2017 Perşembe 12:17 Siyaset

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, AK Parti Genel Merkezi tarafından Ankara'da gerçekleştirilen toplantıya katılarak Kocaeli'de çıkan sonuçlar hakkında bilgi verdi. İl başkanları ve partinin çeşitli kademelerinden isimlerin katıldığı ilk toplantı 18 Nisan'da AK Parti Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş tarafından gerçekleştirildi. Başkan Ceyhan burada katıldığı toplantının ardından da bir sonraki gün 116. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na katıldı. Toplantıda Başkan Ceyhan'ın yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz ve İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman da yer aldı.

KOCAELİ ORTALAMANIN ÜZERİNDE

Ankaradaki toplantılar ve Kocaeli'deki referandum sonuçlarını değerlendiren Ceyhan'ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: "Dün ve evvelki gün Ankara'daydık. Hepimize geçmiş olsun. Bizler seçmenle yoğun bir 50 gün geçirdik. Yaptıklarımızı bir daha anlatmanın çok manalı olmadığını düşünüyorum. AK Parti teşkilatları olarak bir teşkialtın yapması gereken her organizasyonu yüzde doksanın üzerinde yaptık. AK Parti Kocaeli ailesi bakanı, belediye başkanları ve sandık görevlileri, tüm yapısıyla topyekün organize bir çalışma ortaya koydu. Bunun neticesidir ki AK Parti Kocaeli ailesi pazar akşamı sonuçlar açıklandığında Türkiye'deki sonuçlar değerlendirildiğinde Kocaeli pozitif bir anlamda ayrışmış oldu. Kocaeli yine Türkiye ortalamasının 5.5 puan üzerinde bir sonuç aldı. Tek başına bu oyu Kocaeli aldı demiyorum ama bir teşkilatın gayreti 5 eksi ya da artı olarak haneye yazılır. Bizim sonucumuzun artı yazdığını düşünüyorum.

HALK DESTEĞİNİ ESİRGEMEDİ

Referandumda Türkiye'de 68, Kocaeli'de yüzde 71'lik bir oy oyanı var. Kocaeli teşkilatları yüzde 3 ayrışmış. Bu ortalamalardaki pozitif ayrışmanın temel nedeni de Kocaeli AK Parti ailesinin bir bütün olarak, bir uyum ortaya koyarak uyumlu çalışmasının çok büyük payı var. Bütün teşkilatlarımıza yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Kocaeli halkı girdiğimiz her seçimde bize desteğini esirgemedi. Doğruları anlattığımızda Kocaeli halkı hep desteğini gösterdi. Yanlış yaptığımızda da belirtti. Kocaeli'de yüzde 56.7 oy aldık. 657 bin civarında 'Evet' oyu çıkmış oldu. Hem 'Evet' hem 'Hayır' verenler için memlekete hayırlı olsun. Bizler bütün sonuçları bir kenara koyarak milletimizin en son söylediği söze sahip çıkmak adına bütün çalışmalarımızı bu meyanda sürdüreceğiz. AK Parti olarak aldığımız oyları bir zafer görmekten ziyade milletin bize yüklediği sorumluluk olarak görüyoruz.

DEMOKRATİK ORTAMDA ÇALIŞTIK

Biz seçim akşamı mutluluğumuzu yaşadık ama ertesi gün kaldığımız yerden 80 milyon vatandaşımıza vaad ettiklerimizi kaldığı yerden kontrol edecek çalışmaları yapmaya gayret edeceğiz. 'Evet' kampanyasını rahat yaptığı gibi 'Hayır' çalışması yapanlar da çalışmalarını rahat bir şekilde ortaya koymuştur. Bizler il başkanlarının çıkabilecek bütün engellerde yanlarında olmaya çalıştık. İlk gün salon krizi gibi bir şey oluşmuştu onu da hallettik. Hem 'Hayır'cılar hem de 'Evet'çiler için demokratik ortam oluşmuştur. 'Hayır' için mücadele eden kim varsa sergiledikleri olumlu tavır için ben kendilerine teşekkür ediyorum. Sonuçta seçim bitmiştir, millet son kararını ortaya koymuştur. Suni gündemlerle, geçici tartışmalarla milletin iradesine gölge düşürmeye gerek yoktur. YSK kısa bir zamanda neticeyi ifade edecektir.

MAÇ 1­0 BİTMİŞTİR

Dün il başkanları toplantısındaydık. Başbakanımız bütün illere teşekkür ettiler. Gelinen durumun bir zafer ve sorumluluk olduğunu söylediler. Sanki bu halk oylamasını bir parti oylaması AK Parti ve CHP şahsında alınan oylarmış gibi göstermenin doğru bir netice getirmeyeceği kanaatindeyim. 94 yıldır Parlamenter sistemle idare edilen ülkemizin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne gitme durumuydu. Bizim için hem Cumhuriyet hem demokrasi hem de hukuk devleti olma ilkeleri en az CHP kadar savunulacak konulardır. Artık mesele Cumhurbaşkanlığı Hükümet modelidir. Milletimiz yüzde 51.4 ile 'Evet' demiştir. Oy verenler AK Parti, MHP ve BBP'nin şahsında genel başkanlar ve oy verenlerdir. İlk günde söylediğim gibi alınan oylar AK Parti ya da MHP'nin şahsına verilen oylar değil. 'Hayır' oyları da CHP'ye tek başına verilmiş oylar değil.

SEÇMENE NEZAKETSİZLİK

Bunlar ikna ettiğimiz kitlenin 'Evet'i, 'Hayır' diyenler de burada soru işareti var diyenlerin 'Hayır'ıdır. Tabanların oy verip vermediği tartışması tüm seçmenler için nezaketsizliktir. 'Evet'in bir zaferi vardır ama kazananı 80 milyondur. Maç bitmiştir maç 1­0 olmuştur. Gereksiz söylemlerle kimse kimseyi incitmemelidir. Bu başarının paydaşları 3 partiyle beraber diğer partilerin seçmen kitlesidir. 2017'de en geç Şubat 2018'de il kongresi olacak. Ben de il başkanı olarak 2 sene önce Şubat ayında seçilmiştim. Takvim bir hafta içerisinde belli olur diye bekliyoruz. AK Parti kongrelerini köşelerde değil milletin önünde yapıyor. Kongreler zaten kan değişimidir. Kadroları yenilemek, varsa yorulan, güçten düşen bunları değiştirmek içindir.

ÜZERİMİZE DÜŞENİN FAZLASINI YAPTIK

81 ilde bunun nasıl gerçekleşeceğini önümüzdeki günlerde değerlendireceğiz. Biz de Ankara'da toplantıdaydık. Genel olarak seçim ile ilgili bir rapor istendi. Buradaki organizasyonları anlattık. Bir hazırladıktan sonra götüreceğiz raporu." İzmit'te 'Hayır' çıkmasının ardından bir yorum yapıldı mı sorusunu ise Ceyhan, "Bizim 12 ilçemiz var, 12 ilçenin de tüm kadroları elinden gelenin bir fazlasını yapmıştır. Normal şartlarda kıyas ettiğiniz ne olursa olsun tarihi bir zafer elde ettik demiyoruz. AK Parti İl Teşkilatı üzerine düşenin fazlasını yapmıştır. Ali Başkan ve ekibine teşekkür ediyorum. İzmit'teki seçmen kitlesine anlatamamışız. Bu sonuçta bir başarısızlık yoktur. Nerede eksik kalmışız ona bakacağız. İzmit teşkilatımızı da tebrik ediyorum. Bunu da bir Polyannacılık olarak görmeyin" şeklinde cevapladı.

KİMSEYE FAYDASI YOK

Kocaeli'de hedefi tutturamayan Ceyhan açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Siyaset hedeftir. Seçmen parti hükmüyle oy vermiyor 'Evet' olarak 'Hayır'a göre işimiz çok daha zordu. Biz istiyorduk ki 2­0 olsun ama 1­0 oldu ama biz 3 puanı hanemize yazdırdık. Yüzde 60 bizim için psikolojik eşikti ama bazı seçmen kitlelerine bunu anlatmakta eksik kalmışız. Bizim için mevzu kapanmıştır. YSK ile ilgili de zarflar sayılmamış, açılmamış YSK sandık kurullarının bazı eksiklikleri ile ilgili karar almış. Şu anda da ikinci Gezi deniyor. 'Tavanızı tencerenizi alın' demek doğru değil. 'Biz bir zafer elde ettik ama millet son kararını vermiştir. Mücadelemiz hukuki olarak sürecektir' Bunu demeleri normal ama tencere tavanın 2013'te ne olduğunu gördük. Türkiye'nin milyarlar kaybettiği, bir kişinin burnunun kanadığı bir sürecin kimseye faydası yok. YSK'nın kararını bilmek lazım.Bunlar provakasyon işleridir. Kocaeli'de ciddi bir noktada değil."

BU YAPI ÇOK SİNSİ

FETÖ ile ilgili de bu süreçte AK Parti'de bir operasyon olacak mı deniyor. Ben 3 yıldır mücadele ediyorum, sen ediyor musun onu söyle bana. Biz AK Parti olarak hem hükümet, hem parti olarak 1 yıldır çalışma yapıyoruz. Parti yöneticileri ile ilgili bizler bilgiler veriyoruz, Türkiye çapında biz bu çalışmayı yapıyoruz. Kendi içimizde de bu adımları atıyoruz. Her parti yapacaksa bu temizliği yapmalı. Bu yapı çok sinsi. Bu temizliği bütün partilerden beklemek lazım. Benim genel başkanım kasetle değişmedi. Bunu CHP'yi incitmek için söylemiyorum ama bu bir vaka. Genel olarak bakmakta fayda var. Bu mücadelenin en az bir kaç yıl dah süreceğini görmek lazım. Her kanatta."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

Tuki, dev derbi için tahminde bulundu

Tuki, dev derbi için tahminde bulundu