28 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,705 TL
  • 5,501 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200

CHP'den yoğun katılımlı 19 Mayıs kutlaması

CHP'den yoğun katılımlı 19 Mayıs kutlaması

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Örgütü 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramını yoğun katılımla kutladı

19 Mayıs 2017 Cuma 11:35 Siyaset

Tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından çelenk sunumu gerçekleşti. Törende kısa bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, ““19 Mayıs bir direnişin başlangıcıdır. Bu direniş Türkiye’de başlayıp tüm dünyaya yayılmıştır. Bu direniş 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başladı. Bu direnişin sebebi Osmanlı’ya karşı, hilafete karşıdır. Bu direniş, aydınlanma ve çağdaşlaşmaya yönelik olduğu için kabul gördü. Hala bu direniş ve bayram gençlere emanet edilmek üzere kutlanıyorsa Mustafa Kemal Atatürk’ün büyüklüğünden geliyor. Herkesin 19 Mayıs Bayramı’nı kutluyorum ”dedi.

YOĞUN KATILIM

Kültür Tepesi Mevkii Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen törene CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Yönetimi, CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet ve Tahsin Tarhan, Kadın Kolları İl Başkanı Sevim Pekyörür ve yönetimi, Gençlik Kolları İl Başkanı Murat Erinç ve yönetimi, İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ve yönetimi, İzmit İlçe Kadın Kolları Başkan Vekili İlknur Balcıgil ve yönetimi, İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Devrim Bal ve yönetimi, Meclis üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.

ULUSAL HAREKETİN İLK ADIMI

Yoğun katılımlı ve coşkulu geçen törende kısa bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Bugün, laik, demokratik Cumhuriyet'e, Yüce Atatürk gibi bir Önder'e ve O'nun izinden yürümeye ant içmiş kuşaklara sahip olmanın gururunu yaşıyoruz. 19 Mayıs, Atatürk'ün "ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak, Türk ulusunun onurlu ve şerefli bir ulus olarak yaşamasını" sağlamak amacıyla başlattığı ulusal hareketin ilk adımıdır. Samsun'a varışının ardından ulusal birliği gerçekleştirmek ve bu hedefe ulaşmak düşüncesiyle bağımsızlık ışığını yakan Büyük Atatürk, kurtuluş sürecinde tarihsel adımların atılmasına öncülük etmiş ve gençlerin önünü açmıştır” dedi.

GENÇLERE SESLENDİ

Konuşmasında gençlere seslenen Sarıbay, “Sevgili Gençler; "Türk Gençliği ‘ne terk edip bıraktığımız vicdani emanet, yalnız ve daima galip olmaktır ve eminim daima galip olacaksınız. Milletin yükselme gerek ve şartları için yapılacak şeylerde, atılacak adımlarda asla tereddüt etmeyin. Milleti o yükselme aşamasına götürmek için dikilecek engellere hep birlikte mani olacağız" sözleriyle sizlere seslenen Atatürk, Türk Gençliği ‘ne güvenini göstermiştir ve her zaman başarılı olacağına inancını dile getirmiştir. Bizlere övünç duyduğumuz bir tarih bırakanlara karşı,  tarihimize, kültürümüze sahip çıkmak, geleceğimizin güvencesi sizleri de aynı bilinçle yetiştirmek bu ülkeye karşı en önemli sorumluluğumuzdur.  Sizlerin; çağdaş bir kimlik kazanarak, doğruluktan ayrılmayan, geniş düşünce ufkuna sahip, her zaman ileriye bakan, kararlarını verebilen, kendine güvenen, yurttaşlık sorumluluğunun bilincinde olan ve bunu en iyi biçimde yerine getiren, hoşgörülü, ulusal değerlerini özümsemiş, özgürlük ve bağımsızlığı bir yaşam felsefesine dönüştüren kuşaklar olarak yetişmenizi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

YILMAZ BEKÇİLER

Atatürk'ün yaktığı aydınlanma ışığını taşıyarak, bu aydınlığın sürekli olmasını sağlayacak, Türkiye Cumhuriyeti'ni mutlu ve huzurlu yarınlara taşıyacaksınız. Cumhuriyet'in sonsuza kadar genç ve diri kalması sizlerin çabalarıyla başarılacaktır. Cumhuriyet'in yılmaz bekçisi olan sizlerin, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında sorumluluklarınızın bilinciyle hareket ederek, çağdaş değerlerden asla ödün vermeyeceğinize inancımız sonsuzdur. 

ÖZGÜR YAŞAMA KARARLILIĞI

Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün "Gençler, cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli örneği olacaksınız" sözlerini hatırlatarak Türk ulusunun bağımsız ve özgür yaşama kararlılığının bir göstergesi olan Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, Yüce Atatürk'ü, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve gönül borcuyla anıyorum.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

Bu köpeği bulana 5 bin TL ödül var

Bu köpeği bulana 5 bin TL ödül var