28 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,705 TL
  • 5,501 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200

EMEP herkesi 'Hayır'a çağırdı

EMEP herkesi 'Hayır'a çağırdı

EMEP Kocaeli İl Örgütü, Pazar günü yapılacak referandum öncesi yaptığı açıklamayla herkesi sandığa, “Hayır” demeye davet etti

14 Nisan 2017 Cuma 16:16 Siyaset

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Örgütü, Pazar günü yapılacak referandum öncesi yaptığı açıklamayla herkesi sandığa, “Hayır” demeye çağırdı. EMEP İl Başkanı Arzu Erkan imzalı açıklama şöyle: “Türkiye siyasi tarihi açısından kritik öneme sahip anayasa değişikliğini öngören referanduma sayılı saatler kaldı. Propaganda da ki eşitsiz koşullar ve hayır çalışması yürütenlere yönelik yapılan baskılar Türkiye’de demokrasinin en karanlık süreçlerinden birisini yansıtmasından dolayı da tarihimiz açısından kritik bir noktada durmakta.

BASKILAR ARTIYOR

9 aylık OHAL süreci boyunca KHK saltanatı ile kapatılan muhalif gazete, televizyon, radyo ve dergiler, ihraç edilen açığa alınan kamu görevlileri, akademisyenler, hükümetin dönem politikalarına karşı çıkanlara yönelik gözaltı ve tutuklamalar, silahlı saldırılar ve baskının bin bir çeşidi seçim vakti yaklaştıkça artarak devam ediyor. İşte tüm bu anti-demokratik baskı ve zulüm koşulların da Hayır diyen siyasi parti ve STK’lar çalışmalarını büyük bir özveri ve cesaret ile sürdürmeye devam etti.

“TEK ADAM REJİMİ”

Partimiz referandum tartışmalarının başladığı ilk günden bu yana Suriye’de gereksiz bir savaşa girilmişken, ekonomide ziller çalarken, OHAL döneminin özel koşullarının olduğu, işsizlik, yoksulluk ve yolsuzlukların giderek arttığı bir ortamda Anayasa değişikliği yapılmasının doğru olmayacağını söylemiştir. Meclisten kavga dövüş geçirilen ve halkın önüne bir dayatma ile sunulan bu anayasa değişikliği paketinin ‘Tek adam’ rejimi yaratacağını en başından beri belirtmekteyiz.

2 AYDIR ÇALIŞIYORUZ

Referanduma ilişkin partimizin tutumunu 2 aydır ilimizin belli başlı büyük fabrikalarında, Darıca’dan, Kandıra’ya, Körfez’den Gölcük’e kadar emekçi mahallerinde dağıttığımız on binlerce bülten ve broşür aracılığı ile yüz yüze geldiğimiz vatandaşlara anlattık. Gerçekleştirdiğimiz halk toplantıların da farklı siyasal partilere oy vermiş işçi ve emekçilerin yaklaşımlarına vakıf olduk. Tüm bu etkinliklerimiz de gözlemlerimiz üzerine evet cephesinin 1 Kasım seçimlerinde aldıkları oy oranına yaklaşamayacağını açıklıkla belirtebiliriz.

GÜVENLİ, ÖZGÜR BİR GELECEK’

Grevleri AKP hükümetleri tarafından yasaklanan, kıdem tazminatına göz dikilen, Bireysel Emeklilik Sistemi ile kazandığı 3 kuruş para cebinden alınan, sefalet ücretine mahkûm edilen işçiler ve emekçiler tek adam diktası değil insanca yaşayacak bir ücret, güvenli bir gelecek istiyor. Evden meclise şiddetin her türlüsüne maruz kalan, toplumda ikinci plana itilen, katilleri tecavüzcüleri tahrik indirimi alan kadınlar ‘tecavüzü meşrulaştıran yasalar’ değil hayatın her alanında eşitlik talep ediyor. Dilleri, kültürleri, inançları baskı altında tutulan halklar teklik söylemleri değil her bu vatanın tüm renklerinin kendine yer bulacağı demokratik bir ülke istiyor.

HAYIR DİYORLAR

Geleceği birkaç saatlik sınavlara sıkıştırılan, işsizlik kıskacında gittikçe daralan, sesi-sözü liselerde üniversitelerde soruşturmalar ile kısılan gençlik her şeyden önce özgür ve kaygısız bir gelecek istiyor. Hangi siyasi partinin taraftarı olursa olsun halkımız bu anayasa maddelerinde acil taleplerini bulamıyor ve bu tutumunu sandığa yansıtacağını ‘terörist damgası’ yememek için kısık bir sesle ifade ediyor. Bu süreçte ki tüm baskılar, dış politikada ki başarısızlıklar, ekonomik sıkıntılar AKP ve MHP tabanında bile geniş bir Hayır kitlesi yaratmış durumda.

OMUZLARINDA OLACAK

O yüzden Hayır’a güvenelim, sandıklara sahip çıkalım, gidelim ve oyumuzu kullanalım… Kocaeli halkını son dakika provakasyonları ve muhtemel bilgi kirliliği karşısında dikkatli olmaya ve sayım işlemlerini dikkatle takip edip, tutanaklar teslim edilene kadar oy kullandığımız sandıklara sahip çıkmaya davet ediyoruz. 17 Nisan sabahı da 16 Nisan’dan aldığımız güçle yeni bir demokratik Türkiye’yi inşa etme görevi hepimizin omuzlarında olacak! Bunun bilinciyle haydi sandığa, yalansız ve dolansız yaşamak için tek adam yönetimine hayır demeye!”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

2 TÜBİTAK personeli FETÖ'den tutuklandı

2 TÜBİTAK personeli FETÖ'den tutuklandı