28 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,705 TL
  • 5,501 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200

Hürriyet: 'Hayır' oyu ülkemiz için 'Evet' oyu bir kişi içindir

Hürriyet: 'Hayır' oyu ülkemiz için 'Evet' oyu bir kişi içindir

Referandumu değerlendiren CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Geleceğinizi bir tek kişiye emanet ettiğinizde yarın o kişi yanlış yaptığında ne yapacaksınız? Bu anayasa dünyanın sonuna kadar Erdoğan başkan kalacak gibi dizayn edilmiş. 'Hayır' oyu ülkemiz için 'Evet' oyu ise bir kişi için isteniyor” dedi

20 Mart 2017 Pazartesi 20:10 Siyaset

*Sayın Hürriyet, referanduma kadar Kocaeli’de olacağınızı biliyoruz. Çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz?

-Biz büyük bir inanç ve adanmışlıkla çalışıyoruz. Özellikle Meclis’te ciddi bir mücadele dönemi geçirdik. O son bir ay biz Meclis’te birbirimize çok omuz verdik. Bu güç topluma yansıdı. Bizim o yarattığımız mücadele azmi toplumda da farkındalık yarattı. Ve bu durum topluma ‘Hayır’ gerekçelerimizi topluma anlatmada bizim elimizi rahatlattı. Biz sahada çok rahatız. En azından parti seçimi olmadığı için, partime oy isteme gibi bir durum olmadığı için elimiz güçlü. Bu bir memleket meselesi kardeşim. Bu gerçekten bir memleket meselesi. Hayır çıkarsa benim partim iktidar olmayacak. 2019’a kadar zaten bu süreç böyle devam edecek. Bizim burada bir karımız falan yok. Seçimler 2019’da.

KAFASINA YATMASI LAZIM

*Siz ‘Hayır’ı vatandaşa rahat bir şekilde anlatabiliyor musunuz?

-Şimdi bir de şöyle rahatlığımız var; ‘Hayır’ diyen vatandaş o maddelerin bir tanesi bile kafasına yatmasa ‘Hayır’ diyebiliyor. Bir maddesi bile, bir konu bile ‘Hayır’ için yeterli olabiliyor. Ama ‘Evet’te öyle değil. 18 maddenin 18’i de ‘Evet’ diyen vatandaşın içine sinmesi lazım. Bir madde bile içine sinmezse vatandaşın ‘evet’ demez.

TEK KİŞİYE EMANET EDİLEMEZ

*Referandum çalışması için sokaktasınız, en çok yurttaşlara neyi anlatıyorsunuz. En temel argümanlarınız neler?

-En temel argümanlarımız koskoca bir ülkenin bu kadar yıllık tarihi, kazanımları olan, bu kadar yıllık mücadelesi olan bir ülkenin baştan sona her türlü yetkisinin, her türlü karar mekanizmasının, her türlü belirleme yetkisinin herhangi bir kişiye bırakılacak olması… Şahıslarla meşgul değiliz, Recep Tayyip Erdoğan üzerinden söylemiyoruz. Bugün o var yarın o olmayabilir. Ama herhangi bir kişiye bu kadar çok yetkinin verilmesi, yani bir nevi ülkenin tapusunun teslim edilmesi, ondan sonra da bu tapusunu teslim ettiğiniz kişinin asla sorgulanamayacak olması, yargılanamayacak olması, yanlış yaptığında indirilemeyecek olması… Hukuki yollarla o kişiyi indirmek mümkün olmayacak. Bu büyük bir garabettir. Biz bunu anlatıyoruz. Biz diyoruz ki geleceğinizi bir tek kişiye emanet ettiğiniz, yarın o kişi vatan haini çıktığında, yarın o kişi yanlış yaptığında ne yapacaksınız? Bu anayasada hiçbir denge yok, fren yok. Hayır oyu ülkemiz için, ‘evet’ oyu ise bir kişi için isteniyor. Sanki bu anayasa dünyanın sonuna kadar Erdoğan başkan kalacak gibi dizayn edilmiş. Peki ya sonra… Anayasalar yasalar gibi değildir, yasa yanlış sonuçlar doğurduğunda değiştirilir. Ama anayasayı değiştirdiğiniz an bütün sistemi, baştan sona değiştirmek zorundasınız. Tüm yasaları ona entegre etmek, revize etmek zorundasınız. Bir süre sonra ay pardon biz yanlış yapmışız, hadi geriye dönelim diyemezsiniz. Bu kadar ciddidir anayasa çünkü. Temel çatı odur. Tüm yapı taşları o anayasanın içindedir. Bir yapı taşını çektiğinde o çatı çöker. Atatürk’ü eleştirirsin eleştirmezsin, seversin sevmezsin ama çok önemli bir şey yapmış. Bunca yıl bu kadar etnik kimliği, bu kadar farklı görüşü, inanışı, bu kadar farlı kültürü kavga etmeden, iç savaş yapmadan bir arada yaşatmış. Bir çatı kurmuş cumhuriyet gibi… Şimdi o çatı çökerse altında kalırız. Şimdi o çatıyı çökertecek yapı taşlarıyla oynuyorlar. Tek adamların olduğu yerlerde iç savaşlar çıkmıyor mu?

TEK KANATLI KUŞ UÇAMAZ

*Gerçekten bu anayasa ülkeye bir fayda sağlamaz mı? Mesela bürokrasinin hantallığını ortadan kaldırmaz mı? Çift başlılık diye bir sorun yok mu?

-Bir de şöyle kandırıyorlar vatandaşı, bu anayasa uçuracakmış Türkiye’yi. Ya bugün tek kanatlı kuş bile uçamıyor. Var mıdır, mümkün müdür tek kanadıyla bir kuş uçabilsin. Çift kanat lazım. Tek kişiye teslim edeceğiz… Bir de diyorlar ki beka sorunumuz var. Maden tüm sorunları çözecek, terörü bitirecek, beka sorununu çözecek, ekonomiyi canlandıracak, o zaman neden 2019’da yürürlüğe girecek bu anayasa? Niye 3 sene bekliyorum. Üç söne boyunca neden bu sıkıntıları çekiyorum. Niye sadece partili cumhurbaşkanlığı ile seçim maddesi yürürlüğe giriyor da diğerleri girmiyor? Kandırarak, yalanlarla, aynı senaryolarla, hep o mağdur edebiyatına devam ederek, milletten kaçıra kaçıra bu anayasayı geçirmeye çalışıyorlar.

ANLAMLI YANIT VEREMİYORLAR

*İktidarın ‘Evet’ gerekçeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

-Bir tane mitingde ben ne Cumhurbaşkanı’nın ne de Başbakan’ın bu anayasanın maddelerini anlattığını görmedim. Vatandaşlar ‘Hayır’ı fazlasıyla anladılar. Bakıyorum sahada da öyle. Bizim sözlerimiz bize geri geliyor. Vatandaşa sıraladığımız ‘hayır’ gerekçelerinden vatandaş bir tanesini seçiyor ve ‘Ben bunun için hayır diyorum’ diyor. Vatandaş korkmadan ‘hayır’ diyebilir. Evetin ise karşılığını, anlamını vatandaş anlamış değil. Gerekçesi yok çünkü. Evet diyecek vatandaş anlamlı bir yanıt veremiyor. Kimisi ‘Partim istiyor’ diyor, kimisi ‘Recep Tayyip Erdoğan’ı seviyorum’ diyor. 2010 referandumunu düşünün, öyle ya da böyle birkaç madde koymuşlardı. Vatandaş o birkaç maddeden etkileniyordu. Bunda o da yok.

BARZANİ VATANSEVER BİZ HAİN MİYİZ?

*İktidar kanadı ‘Hayır’cıları terörle yan yana göstermeye çalışıyor. Bunu açık açık yapıyor. Bunun referanduma etkisi ne olur?

-Ülke içinde bir mağduriyet, bir düşman yaratmak istediler. O tutmadı. Hayırcıları terörist ilan ettiler. Bizi terörle yan yana koymaya çalıştırlar. Bu tutmadı. Düşünün bir ailede, anne baba ‘evet’ diyor, çocukları ‘hayır’ diyor. Kim terörist? Şimdi FETÖ kumpasından yıllarca hapis yatmış insanlar ‘hayır’ diyor. Bu insanlar şimdi FETÖ’cü mü oldu? Barzani bugün ‘evet’ çalışması yapıyor, Barzani vatansever de bir hain miyiz. Böyle şey söylenir mi insana. Bu büyük tepki aldı. Bunda başaramadılar. Şimdi ne yaptılar Hollanda, Almanya ile kriz çıkarttılar. Eskiden kriz çıkartırken yeni şeyler buluyorlardı ama artık kendilerini tekrar etmeye başladılar. Hollanda krizi sırasında bakan, ‘Nasıl bir filmin içine düştüm bilemedim’ dedi. Alta da birisi şöyle bir yorum yapmış, ‘Biz 15 senedir aynı filmi izliyoruz.’ Bu laf çok hoşuma gitti.

*Anayasa değişikliği olursa, meclis dışındaki partilerin durumu ne olur?

-Anayasa geçerse mecliste iki parti kalır. Hepsi biter. İktidar ve CHP kalır. Bütün başkanlık sistemi uygulanan ülkelerde öyledir.

2010’DAN DAHA KÖTÜ ANAYASA

*Biraz önce 2010 referandumundan kısaca bahsettiniz. Şimdiki değişiklikle 2010 referandumunu kıyaslar mısınız?

-Ben 2010 referandumunu herkese bir daha hatırlatmak isterim. Bu bizim için önemli bir referans. Bu referandumu çok fazla kişi hatırlamayabilir. Bu dönem ‘hayır’ demek belki biraz daha kolay. ‘Bize darbe anayasasını nasıl desteklersiniz, bu anayasa değişmeli’ diyerek eleştiri getiriyorlardı. O zaman rahmetlik Kamer Genç kürsüden bas bas bağırdı, ‘Bu yılan bir gün sizi de sokar’ dedi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ o zaman Kamer Genç’in üzerine yürüdü. ‘Siz muhterem hoca efendiye nasıl çete dersiniz’ dedi. Biz o zaman yargıyla bu kadar oynamayın dedik. Devletin liyakat sistemini değiştirmeyin, teşkilatlanma yetkisiyle bu kadar oynamayın. Ülkeyi, devleti bir çeteye teslim etmeyin. Yoksa darbeleri kendi elinizle hazırlarsınız, ülkenin dibine dinamit koyarsınız dedik. Ne oldu, haklı çıktık. HSYK’yı o zaman ne kadar vatandaş biliyordu? Birden bire millet HSYK’yı öğrendi. Sanki gündelik yaşantılarına bir etkisi varmış gibi, ‘HSYK değişmeli’ diye bağırmaya başladı. O zamanın söylemleri bunlardı. Ne oldu değiştirdiler, yargıyla oynadılar, hep FETÖ’nün adamlarını buralara yerleştirdiler. O yetkilerle 15 Temmuz’un temeli atıldı. O zamanın evetleri bize 15 Temmuz bombası olarak geri döndü. O yüzden biz aynı hatalar bir daha yapılmasın istiyoruz. Bu anayasa 2010’dan daha kötü. Koskaca 80 milyonluk bir ülke bir kişiye teslim edilemez.

BÜYÜK PROBLEM VAR

*AKP’de ‘Evet” oyu yekpare midir sizce?

-AKP’nin teşkilatları arasında bir sıkıntı var. Her FETÖ muhabbetinde zamanla ayrışmalarından dolayı büyük bir problem var. AKP’nin içinde hayırcıların ciddi oranda olduğunu düşünüyorum. Bu sandığa ne kadar yansır, son dakika neler olur. Bunları bilemiyorum.

NASIL ‘EVET’ DESİN?

*MHP’nin tavrı için bir şey söylemek ister misiniz?

-MHP konusunda çok fazla bir şey söylemek istemem. Kimsenin iç işlerine karışmak istemem. Kısaca MHP, tek vatan, tek bayrak, bölünmez bütünlük bunları savunan bir parti. Tabanı böyle bir taban. Nasıl olur da bugün kalkar böylesi bir anayasa ‘evet’ der. Üstelik yarın öbür gün ilk dört maddenin de değiştirilme ihtimali olan bir anayasa var. Buna nasıl ‘evet’ desin ki MHP tabanı. Gördük Barzani ‘evet’ çalışması yapıyor.

*Kocaeli için bir tahmininiz var mı “Evet” veya “Hayır” oyları anlamında?

-Şu an böyle bir tahmin yapmak istemem. Ama Kocaeli yerelde de çok kötü yönetilen bir il. Vatandaş bu kente istediği hizmeti alamıyor. Bunun da referanduma etkisi olacağını düşünüyorum.

AYNI FİLMİ İZLİYORUZ

*Haziran seçimlerinde çıkan sonuç ile Kasım seçimlerinde çıkan sonuç arasında çok fark vardı. Referanduma çok bir zaman kalmadı ama bu süre zarfında siz çok büyük oy değişimleri bekliyor musunuz?

-Aynı filmin 15. sezonundayız. Ben artık bunların tutmayacağını düşünüyorum. Emin olun tutmuyor da. Öyle olsaydı Kasım seçiminden sonra bunların dedikleri olurdu ve istikrarsızlık ortadan kalkardı. Bunların artık yeni hikayeler yazmaları lazım. Kendilerini tekrar ediyorlar. Eğer bunların bu hikayeleri tutsaydı bugün psikolojik algı ‘evet’ten yana olurdu. Şuan böyle bir algı yok. “FETÖ hayır diyor” algısı da tutmadı. Çünkü onlarla birlikte 2010’da nasıl birlikte ‘evet’ dediklerini herkes biliyor.

BU İŞİN ŞAKASI OLMAZ

*Son olarak ne söylemek istersiniz?

-Bu anayasayı yalan üzerine yalan bilgilerle geçirmeye çalışıyorlar. 2010’da da bunu yaptılar. Biz istiyoruz ki vatandaşımız okusun. Evet veya ‘hayır’ de demiyoruz. Oku, öğren, sadece diyoruz ki elini vicdanına koy, git oyunu kullan. Çünkü herkes kendi geleceğine oy verecek. Ama herkesin oyu hepimizin de geleceğini belirleyecek. Dolayısıyla birbirimize karşı kul hakkı ve sorumluluklarımız var. Vicdanen birbirimize karşı sorumluluklarımız var. Sırf şunu seviyorum diye bu ülkeye bedel ödetmeye kimsenin hakkı yok. Vatandaş eğer, ‘evet’ geçerse ‘Terör bitecek, benim asgari ücret sorunum çözülecek, ekonomi düzelecek, gelirim artacak, hiçbir sorunum kalmayacak’ diyorsa, eyvallah benim ona diyecek hiçbir şeyim yok. Ama bunun dışında sırf bir kişi istiyor diye ‘evet’ diyorsa o doğru olmaz. İşte 2010’un bedelini 15 Temmuz’da ödedik. Demek ki bir şeylerden ders almak lazım. Geleceği iyi okumak lazım. Bu işin şakası olmaz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

Kocaeli'de 2 binden fazla personel aranıyor

Kocaeli'de 2 binden fazla personel aranıyor