28 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,705 TL
  • 5,501 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200

Karakadılar: Hukuk devleti kavramı yara aldı

Karakadılar: Hukuk devleti kavramı yara aldı

Referandum sonuçları hakkında bir değerlendirme yapan CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar “Hukuk devleti kavramı yara aldı” dedi

17 Nisan 2017 Pazartesi 19:10 Siyaset

Cumhuriyet Halk Partisi Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, basın açıklaması yaparak 16 Nisan Pazar günü gerçekleşen referandumu değerlendirdi. Referandum sürecinde ellerinden geleni yaptıklarını dile getiren Karakadılar, “Başarı ya da başarısızlıktan ziyade referanduma eşitsizlik ve adaletsizlik damgasını vurdu” dedi.

'HAYIR'I EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE SESLENDİRDİK

“Türkiye genelinde çok güzel bir çalışma yaparak 'Hayır'ı en güçlü şekilde seslendirdik” diyerek açıklamasına başlayan CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, “Bizler referandum sürecinde elimizden geleni yaptık. Ancak başarı ya da başarısızlıktan ziyade referanduma eşitsizlik ve adaletsizlik damgasını vurdu. Hukuk devleti kavramı yara aldı. Bu referandumun adil olup olmadığı sadece Pazar günü kullanılan oyların sağlıklı bir şekilde kullanılması ile ilgili değil, en başından beri uygulanan haksızlıklarla, eşitsizliklerle başladı. Bütün imkânlar maalesef 'Evet'i anlatmak için kullanıldı. TV kanalları, billboardlar, metreler işi afişler bu haksız rekabettin en önemli göstergesiydi. Açıkça ifade ediyorum ki, devletin bütün imkânları bir 'Evet' kampanyası uğruna sarf edildi. Bunları kabul etmek mümkün değil” diye konuştu.

TÜRKİYE BİR LİDERDEN BÜYÜKTÜR

“Bu referandum seçimleri bir partinin başarısı ya da başarısızlığından öte, hukuksal açıdan kamu vicdanı açısından başarısızdır” diyen Karakadılar, “Sandıklar açıldı, oylar sayılmadı, oylar tartıldı. Aslında sandıktan 'Türkiye bir liderden büyüktür' gerçeği çıktı. Yüksek Seçim Kurulu'nun kendisi 'mühürsüz zarfla atılmış oyların geçersiz sayılması gerektiğini' yasasına koymuş, fakat seçim gecesi 'Hayır' oylarının öne geçme ihtimali doğunca 'mühürsüz zarflarla atılan oyları geçerli sayan' karar aldı. Bu kabul edilir değildir. Milletin iradesine, kararına sonsuz saygımız var ancak adaletsizliğe, baskıcılığa da boyun eğmeyeceğiz. Hiç kimse, yasaya aykırı YSK kararını savunarak şaibeyi örtemez. Emeği geçen vatandaşlarıma, yönetimime, gençlik ve kadın kollarıma, meclis üyelerime ve sandığına sahip çıkan tüm sandık sorumlularına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

18 maddenin üçü hemen yürürlüğe giriyor!

18 maddenin üçü hemen yürürlüğe giriyor!