28 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,705 TL
  • 5,501 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200

Kocaeli yatırımda son sıralarda

Kocaeli yatırımda son sıralarda

Gelir İradesi Başkanlığı'nın her yıl derlediği vergi tahakkuku ve tahsilat gelirlerinde bugüne kadar ilk üç sırada olan Kocaeli’nin devlet yatırımlarında ise son sıra olması yine Meclis gündemindeydi

18 Mayıs 2017 Perşembe 10:46 Siyaset

Konuyu sık sık gündeme getiren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Meclis'te görüşülen vergi yapılandırmasına ilişkin kanun tasarısı görüşmelerinde Maliye Bakanı Naci Ağbal’a rakamları göstererek Kocaeli’nin devletten hak ettiği yatırımları alamamasının haksızlık olduğunu belirtti. Akar, Bakan Ağbal’a Kocaeli’nin vergi tahakkukunda ikinci, vergi tahsilatında ise birinci sırada olduğunu hatırlatarak ‘Bu konuda bir düzenleme düşünüyor musunuz’ derken, Ağbal ise cevabında Kocaeli'deki mükelleflerin gerçekten büyük bir özveriyle vergi yükümlülüklerini yerine getirdiğini söyleyerek teşekkür etti. Sözlerine kamu yatırımlarına ilişkin açıklama yaparak devam eden Ağbal, Kamu yatırımlarındaki dağılımın ekonominin ihtiyaçlarına göre yapıldığını il bazlı bir yatırım ödeneğin doğru bir yaklaşım olmadığını belirterek bu konuda bir düzenleme de olmayacağını söyledi.

BU İŞLERDEN İSTANBUL YARARLANIYOR

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın dikkat çektiği bir diğer konu ise Kocaeli'de sayısız sanayi tesisi olmasına rağmen bu sanayi tesislerinin vergi dairelerinin İstanbul'da olmasaydı. Akar konuşmasında bu konuyu da eleştirerek şunları söyledi; "Kocaeli'de sayısız sanayi tesisi olmasına rağmen bu sanayi tesislerinin vergi daireleri İstanbul'da, özel vergi daireleri tahsis edilmiş ve oralarda vergilerini yatırıyorlar. Her türlü üretimini, her türlü yarı mamulünü, çevreye verdiği her türlü zararı da göz önüne kattığımızda, Kocaeli'ye getirmiş olduğu trafik yüküne de baktığımızda aslında bu verilen vergilerden pay alması gereken kentin Kocaeli olmasına rağmen İstanbul bu işlerden yararlanıyor, bu vergilerden yararlanıyor. Kocaeli ülkenin lokomotifliğini yaparken maalesef gereken desteği devletten görmüyor" dedi. Ancak Maliye Bakanı Naci Ağbal bu konuda bir değişikliğe gidilmeyeceğini bugüne kadar vergi ve tahsilat rekortmeni Kocaeli’nin yatırım da ise 80 sıradaki il sıralamasının da süreceğinin sinyalini verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

CHP Çayırova Kılıçdaroğlu ile görüştü

CHP Çayırova Kılıçdaroğlu ile görüştü