21 Nisan 2018 Cumartesi

  • 4,076 TL
  • 5,009 TL
  • 174,67 TL
  • 110.932

Tahsin Tarhan: YSK hukuku katletti!

Tahsin Tarhan: YSK hukuku katletti!

Referandum sonuçları hakkında bir değerlendirme yapan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan “YSK hukuku katletti” dedi

18 Nisan 2017 Salı 12:07 Siyaset

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan basın açıklaması yaparak 16 Nisan Pazar günü gerçekleşen referandumu değerlendirdi. Tarhan’ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Halkımızın katılımının yoğun olduğu bir referandum geçirdik. Referandum sürecinde, çalışmalarımızı siyasi parti kimliklerimizden uzak gerçekleştirdik. Tüm örgütlerimizle bir annenin evladına, bir kardeşin kardeşe, bir komşunun bir komşuya yaklaşımı ve anlatımıyla rejim değişikliği için referanduma sunulan anayasa maddelerinin geleceğimizi nasıl şekillendireceğini vatandaşlarımıza ulaştığımız her yerde anlattık.

HERKESLE GÖNÜL KARDEŞLİĞİ KURDUK

Egemenliğimiz için devletin kaynaklarından yararlanmadan gece gündüz demeden, işinden, ailesinden feragat edip bu ülkenin kurucu değerlerini yaşatmak için 'Hayır' mücadelesi veren herkesle gönül kardeşliği kurduk. 'Hayır'ı anlatmak için gittiğimiz yerlerde devletin tüm imkanlarını seçim için kullananlar tarafından, devlet kurumlarından engellemeler, baskılar ve maalesef demokrasi ile bağdaşmayan yaptırımlarla, tutuklamalarla karşı karşıya kaldık. Buna rağmen yılmadan, demokratik çizgimizden çıkmadan milletimizin egemenliği için mücadele verdik.

'HAYIR'I BÜYÜTMEK İÇİN YOLA ÇIKTIK

Biz, tarafsızca 'Evet' diyeni de 'Hayır' diyeni de ayrıştırmadan demokrasi şöleni altında geleceğimiz için 'Hayır'ları büyütmek için çıktık yollara. İsterdik ki referandum sürecini baskıya dönüştürenler, en azından sandıkta milletimizin iradesine saygı göstermiş olsaydı. O da olmadı. Seçim güvenliğinden sorumlu YSK “198 Sayılı Kanun'un 'geçerli olmayan oy pusulalarına' ilişkin 101. maddesi ile 'mühürlü zarf' koşulunu düzenleyen 77. ve 98. maddelerini” ihlal etmiştir. Sandıklar açılıp oylar sayılırken mühürsüz zarf ve oy pusulalarını geçerli sayan YSK, hukuku katiyen uygulaması gereken bir kurumken, hukuku çiğnemiş ve katletmiştir.

MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

Referandumu tartışmalı hale getiren YSK toplumsal mutabakatı sağlayamamıştır. Halkımızın güvenini tamamen kaybetmiştir. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Cumhuriyetimizin kazanımıyla demokratik hakkını sandığa gidip kullanan tüm vatandaşlarımıza, teşekkür ediyorum. Ayrıca Anadolu’yu gece gündüz demeden karış karış gezen, geleceğimiz için en 'Hayır'lısını vatandaşımıza anlatan bütün milletvekillerimize, örgütlerimize, kampanya boyunca her mahallede, her sokakta 'Hayır' için çalışan tüm yurttaşlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, meslek odalarımıza emeklerinden dolayı yürekten teşekkür ediyorum. Yaşadığımız sürece, Demokrasi ve Cumhuriyetimizin değerleriyle; insan haklarını her koşulda önde tutan, özgür ve onurlu bir yaşam için mücadeleye devam edeceğiz. Milletimizin iradesine saygı duyuyoruz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

Captain GYM ile yaza hazırlanın

Captain GYM ile yaza hazırlanın