17 Ocak 2021 Pazar

Gergerlioğlu: İktidar çırpındıkça batıyor!

 Gergerlioğlu: İktidar çırpındıkça batıyor!

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bugün il binasında bir basın açıklaması yaparak 2020 yılını değerlendirdi. Gergerlioğlu, “İktidar işi gücü bırakmış, çırpınan, bataklığa batan, battıkça çırpınan yapısıyla kendisini kurtarmak için ne yapacağını bilemez hale geldi” dedi

31 Aralık 2020 Perşembe 13:43 Siyaset

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bugün il binasında bir basın açıklaması yaparak 2020 yılını değerlendirdi. Gergerlioğlu şunları söyledi: ‘’Malum 2020 yılı insan hakları açısından çok iyi bir yıl olmadı. Yaşam hakkı açısında çok iyi bir yıl olmadı. En baştan 2020’nin başlangıcında Çin’den gelen bir tehlike vardı. Hayatımızı sarsan bir olay vardı. Covid salgını. Tüm hayat biçimimiz değişti. Aşı çalışması sürüyor. Bu anlamda Türkiye’nin kendisini Çin’e mahkum etmesi var. Aşı konusunda da soru işaretleri var. Bir de Türkiye’nin Covid ile ilgili mücadeleyi iyi yönetememesi var. Mart ayından beri maalesef şeffaf olmayan bir yönetim var. Vaka ve ölüm sayılarının şeffaf bir şekilde açıklanmaması durumu var.

İDARE HESAP VERMELİ

Başta kahraman gibi gösterilen Sağlık Bakanlığı sonrasında doğru veri açıklamayan, şeffaf olmayan bir yapı olduğunu gösterdi. Büyük bir güven kaybı oldu. Türk Tabipler Birliği feryat etti. Sağlık çalışanları feryat etti. Birçok sağlık çalışanı hayatını kaybetti. Bu ölümlerde doğru düzgün ve zamanında önlem almadığı için Sağlık Bakanlığının çok büyük bir rolü var. İdarenin bu konuda hesap vermesi lazım. Bu mesele sadece Sağlık Bakanlığıyla sınırlı kalmadı. Adalet Bakanlığı da aynı yolu izledi. Ceza evleri bu yılın başında 300 bin sayısını bulmuştu. 300 bin kişinin olduğu cezaevlerinde çok büyük bir hizmet eksikliği vardı. Sağlık açısından büyük ihlaller vardı. Sağlık hakkına erişim konusunda zaten sıkıntılar vardı. Ceza evlerinde Covid’in ortaya çıkmasıyla da çok büyük sıkıntılar yaşandı.

İNSANLAR AÇ SUSUK KALDI

Adalet Bakanlığı da büyük bir sınav verdi ve kaybetti. Birçok vakayı açıklamak istemedi. Ben şahsen Mart ayında hastaneye kaldırılan mahpuslarla ilgili haberler verdiğim için iki tane fezleke gönderildi. Hakkımda soruşturma açıldı. Neden; cezaevindeki mahpus hastaneye kaldırılmış dediğim için. Dünyanın en trajikomik olaylarından bir tanesidir bu. Devlet ne yapmalıydı; böylesi bir dönemde vatandaşını en yüksek düzeyde koruyup kollamalıydı. Bir sosyal hukuk devleti olduğunu gösteremedi. Aç susuz kaldı insanlar. Devlet, iktidar gereken önlemleri almakta gecikti. Biz her şeyin üst üste geldiğini görüyoruz. İktidarın yanlış ekonomik anlayışı, demokrasi ve hukuktan uzaklaşması sonrası bir yalnızlık yaşaması, gerek dünyada gerek de bölgesinde. Şu anda insanlar tedirgin. Enflasyon gerçek anlamda ekonomistlerin tespitine göre en az yüzde 35 civarlarında. Ama TUİK verileriyle oynayan iktidar bunu yüzde 10’daymış gibi göstermeye başladı. Müthiş bir halkı aldatma, devlet verileriyle oynama, devlet ciddiyetinin ayaklar altına alınmasını 2020 yılında daha fazla gördük maalesef.

KENDİSİNİ KURTARMAK İÇİN

Öylesine ekonomik sıkıntı oldu ki Maliye Bakanı bir gün sosyal medyadan istifa ettiğini söyleyerek kayıplara karıştı. Halen Maliye Bakanı bulunamıyor. Düşünün biz mecliste bütçeyi görüşürken Maliye Bakanı ortadan kayboluyor. Ülkede kasa boşalmış durumda. Birçok kurum satılıyor. Oluşturulan bütçenin ise iktidar ve sermayenin oluşturduğu bütçe olduğunu görüyoruz. Sivil toplum kuruluşları üzerinde baskı kuruldu. Sivil toplum kuruluşlarına kayyım atanması bir yasal düzenlemeyle kabul edildi. İktidar savunmanın hakkını gasp etmeye çalışıldı. İktidar işi gücü bırakmış, çırpınan, bataklığa batan, battıkça çırpınan yapısıyla kendisini kurtarmak için ne yapacağını bilemez hale geldi. Bütün bu ifade özgürlüğüyle ilgili olan kötü gidişattan sonra, Türkiye’nin en önemli meselesi olan Kürt meselesinde de maalesef bu sene oldukça kötü bir şekilde geriye gidiş yaşandı. Kürt meselesinde yaşanan hadise maalesef sorunun gözden çıkarıldığını gösterdi. İktidar bu mesele çözümü tamamen bıraktığını göstermiş oldu.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Başkan Söğüt’ten yeni yıl mesajı

Başkan Söğüt’ten yeni yıl mesajı