16 Haziran 2021 Çarşamba

Seçilmiş: Kadınlar canlarından olmasın diye susmayacağız!

 Seçilmiş: Kadınlar canlarından  olmasın diye susmayacağız!

CHP Körfez İlçe Kadın Kolları Başkanı Naciye Seçilmiş, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri konusunda yaptıkları tespit ve çözüm önerilerini içeren açıklama yaparak, köklü önlemler alınması gerektiğini söyledi

28 Temmuz 2020 Salı 00:11 Siyaset

 

CHP Körfez İlçe Kadın Kolları Başkanı Naciye Seçilmiş, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri konusunda yaptıkları tespit ve çözüm önerilerini içeren açıklama yaparak, köklü önlemler alınması gerektiğini söyledi. Başkan Seçilmiş, “Son yıllarda kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri; eğitimli, eğitimsiz, köylü, kentli, genç, yaşlı, kadın demeden fark etmeksizin sistematik bir şekilde artmaktadır. Sayısını bizim bile unuttuğumuz kadar çok kadın cinayete kurban gitmiştir ve gitmektedir.

YANLIŞ DAVRANIŞLAR!

Kadın cinayetleri bireysel olmamakla birlikte, toplumun kadına bakış açısı, kadınların hak ve özgürlüklerinin tanınmaması, ataerkil anlayışın değiştirilmeye çalışılmaması, kadın üzerinden yanlış söylemlere ve beyanlara son verilmemesi ve kadının birey olmasının önüne devamlı set çekilmesinin sonucunda bütün toplumu ilgilendiren bir duruma evrilmiştir. Gelinen son noktada; cinayetlerin temel sebebi, yukarıda saydığımız yanlış davranışlardır.

CİNSİYET EŞİTLİĞİ VURGUSU

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının ne kadar önemli olduğu, her bir cinayette yeniden gün yüzüne çıkmaktadır. Türkiye, ‘Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi- CEDAW ve Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddettin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi-İstanbul Sözleşmesini’ imzalamış ve bir takım taahhütler altına girmiştir. Ancak üzerine düşen sorumluluğu mevcut iktidar, yerine getirmemektedir. Bu şartlar altında, İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen sözleşmenin tartışmaya açılmasını kadınlar olarak asla kabul etmiyoruz! İstanbul Sözleşmesi adına yapılan her türlü karalama kampanyasına karşılık, bu sözleşmenin ne olduğunu sizlere aktarmak istiyoruz: Cinsiyet Temelli Şiddet (kadına yönelik şiddet) temelini toplumsal cinsiyet rolleri ve eşitsizliği oluşturmaktadır. Cinsiyet eşitsizliklerine neden olan cinsiyetçi tutum ve davranışları önlemek için; Kadın sığınma evlerinin yeterli sayıda olması, danışma merkezleri ve şiddet durumunda kadınların ulaşabileceği mekanizmaların olması için; Aile içi şiddetin bir aile meselesi değil toplumsal mesele olduğu için; Özel alanın politik olduğu ve şiddet gören kadın şikayetten vazgeçse dahi faillere gereken cezaların verilmesi için; İstanbul Sözleşmesi kadınların şiddetten korunması için uygulanmalı ve var olmalıdır.

SONA ERDİRİLMESİ İÇİN

Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın sona erdirilmesi için; Devletin kadınlara yönelik her türlü şiddet eylemini açık bir şekilde kınamasını, aile içinde meydana gelen; genel olarak kadın ve çocuklara yönelik şiddeti önlemek için kampanyaların düzenlenmesini ve ebeveyn eğitim programlarının başlatılmasını, evde, sokakta, iş yerinde yaşanan kadına yönelik her türlü şiddetin sorumlularının yargılanmasını ve caydırıcı yasal tedbirler alınmasını, öldürülen ya da şiddete maruz kalan kadınların; giydikleri kıyafetlerin rengi, makyaj yapmaları, evlerine geç gelmeleri, cep telefonu ile sıkça meşgul olmaları gibi nedenlerin “tahrik sayılması” sonucu, suçluya büyük ceza indirimlerinin uygulanmasından vazgeçilmesini istiyoruz.

HER TÜRLÜ ŞİDDET MEŞRULAŞTIRILAMAZ!

Biz Cumhuriyet Halk Partisi Körfez İlçe Kadın Kolları olarak, sizin ve sizler gibi sayısız kadının hayatta kalmasını sağlayamadığımız, hak ettiğiniz gibi özgür ve güven içinde yaşatamadığımız için çok üzgünüz. Özgecan, Şule, Habibe, Pınar ve daha niceleri. Özgecanlar güvende yaşasın, Şuleler canından olmasın, Pınarların gülüşü solmasın diye “Kadının İnsan Hakları”  mücadelemizin, kadın cinayetleri ve şiddetin son bulacağı ana kadar süreceğine söz veriyoruz. Biz susmayacağız” dedi.

 

     

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Hani işten çıkarılma yasağı vardı!

Hani işten çıkarılma yasağı vardı!