30 Mayıs 2020 Cumartesi

Akar: Bakanlığın cevabını acizlik olarak görüyorum!

Akar: Bakanlığın cevabını acizlik olarak görüyorum!

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yaşanan korona salgını süresince, havaalanlarından yaklaşık 45 gündür sefer olmaması nedeni ile Hazinenin işletmeci firmalara ödemesi gereken tutar ne kadardır? sorusuna yanıt alamadı

22 Mayıs 2020 Cuma 11:54 Siyaset

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından talep ettiği bilgilere ilişkin Bakanlığın vermiş olduğu cevabın düşündürücü olduğunu belirterek, “Bakanlık bihaber” dedi. Akar, Korona salgınının ekonomik etkilerinin vatandaşı yakın zamanda daha da zorlayacağına dikkat çekerek bu süreçte yine kazananların müteahhitler ve “yap-işlet-devret” projelerinin işletmecileri olduğunu söyledi. Akar, son aylarda uygulanan sokağa çıkma kısıtlılığı ve yasaklarının garanti verilen araç ve yolcu garantilerinin olduğu karayolu ve havayollarında hazineyi çok büyük bir yük altına sokacağının altını çizerek Bakanlığın bu durumlara ilişkin aldığı tedbirler ve önlemleri sordu.

BU SORULAR CEVAPSIZ BIRAKILDI

Akar’ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına sormuş olduğu sorular şu şekilde: Ülkemizde yaşanan korona virüs salgını ile birlikte tüm sektörler sekteye uğrarken, özellikle yap işlet devret projelerinde yolcu ve araç garantileri de maalesef kısıtlamalarla birlikte gerçekleşmemiştir. Buna göre yaklaşık 45 gündür gerçekleşmeyen havayolları seferlerinde verilen yolcu garantilerine ilişkin ne gibi bir önlem alınmıştır? Bu gibi durumlara ilişkin sözleşmeler de herhangi bir madde bulunmakta mıdır? İstanbul Yeni Havaalanı, Ankara Esenboğa, Zafer Havaalanında yaklaşık 45 gündür sefer olmaması nedeni ile Hazinenin işletmeci firmalara ödemesi gereken tutar ne kadardır?

BAKANLIĞA DEĞİL DE ŞİRKETLERE Mİ SORALIM

Bakanlığın kendine vermiş olduğu cevabı değerlendiren Akar, “Sorular çok açık ve bu soruların muhatabı da Ulaştırma Bakanlığıdır. Ancak Bakanlık vermiş olduğu cevapta Bilgi Edinme kanunun 3. Bölüm 7 Maddesine dayanarak başvuruyu reddettiğini söyledi.

MİLYARLAR AKIYOR

İlgili maddeye dikkat çeken Akar, “Bakanlığın bu cevabını aciz ve çaresiz bir durum olarak görüyorum. Çünkü ilgili madde şunu söylüyor ‘Başvurulan kurum ve kuruluşların ellerinde bulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi veya belgelere ilişkin olmalıdır. Kurum ve kuruluşlar, ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verebilirler.’ Şimdi sormuş olduğum soruların görevleri gereği Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde olduğu açıkken maalesef Bakanlık cevap veremiyor. Demek ki bu projelerle ilgili alacakların, sözleşmelerin muhatabı şu an her gün para basan işletmeci firmalar; bu yüzden de milyarlar bu firmalar akmaya devam ediyor’’ dedi.

FİRMALARA MI SORALIM

Yapılan sözleşmelerin akıl dışı olduğunu belirten Akar, verilen garanti sayılar ve geçiş ücretlerinin dolar kuruna göre olmasının kabul edilemez olduğunun altını çizerek, “Maalesef devletin bu sözleşmelerden haberinin olmadığını anlıyoruz. Ulaştırma Bakanlığı ülkedeki karayolu ve havayolundaki tabloya ilişkin ‘muhatap ben değilim’ diyorsa, demek ki bunu da buraları işleten firmalara sormamız gerekiyor’’ diye konuştu.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

 Yürüyüş yolunda ağaç devrildi

Yürüyüş yolunda ağaç devrildi