18 Ağustos 2019 Pazar

Akar: Büyükşehir 1 yılda 32 milyon TL araç kirası için ödemiş

Akar: Büyükşehir 1 yılda 32 milyon TL araç kirası için ödemiş

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin araç kiralarına 2018 yılında 32 Milyon TL ödediğini belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Büyükşehir Belediyesi araç kuyruğunda. Saltanat kaldığı yerden devam ediyor” dedi

12 Şubat 2019 Salı 12:20 Siyaset

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin son 5 yılda yapmış olduğu araç kiralarımalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Akar, “Millet sebze kuyruğunda Büyükşehir Belediyesi de araç kuyruğunda. Hani tasarruf, hani topyekün mücadele, saltanat kaldığı yerden devam ediyor” dedi.

İLÇE BÜTÇELERİNDEN FAZLA

Akar, son 5 yılda kiralanan binek araç sayılarındaki artışlara dikkat çekerek, “2013 yılında 256 binek araç kiralanmış. Bu günse 449 olmuş bu sayı. Şimdi soruyorum Büyükşehir Belediyesi’nde 449 araca kimler biniyor? Bu kişiler bu araçlarla pikniğe mi gidiyor, tatile mi gidiyor? Bakıyoruz sadece araç kiralarına ödenen tutar 2018 yılında 32 Milyon TL. 2018 yılında Kandıra Belediyesinin bütçesi 26 Milyon TL. Yine Karamürsel Belediyesinin 2018 bütçesi de bu bedellerle eş değer” diye konuştu.

5 YILDA 3 KAT ARTIŞ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin son 5 yılda araç kiralama bedellerine de dikkat çeken Akar, “2013 yılında binek araçlar için 3 Milyon TL, otobüs ve iş makinaları için 7 Milyon 880 Bin TL ödenmiş. Toplamda 11 Milyon TL olmuş. Ancak 2018 yılında sadece binek araçlar için ödenen rakam 9 Milyon 168 Bin TL. Otobüs ve iş makinaları için 22 Milyon 797 Bin TL. Yani 32 Milyon TL ödenmiş. Araç sayıları 2 kat artarken ödenen tutar da 3 kat artmış” şeklinde konuştu. 

BAHAR TEMİZLİĞİ ŞART              

Milletvekili Akar son olarak şunları söyledi: ‘’Şimdi şeffaf belediyecilik olacak diyerek yerel seçimlerde vatandaşın karşısına çıkacak olan Kocaeli’deki AKP adayları bunları da vatandaşa anlatsın. Millet tanzim kuyruklarına girerken kendilerinin nasıl araç kuyruğuna girdiklerini, nasıl saltanat yaşadıklarını anlatsın. Türkiye’nin bakanlıklardan fazla olan bütçesi olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin nasıl en borçlu belediye olduğunu anlatmaları, vatandaşa hesap vermeleri gerek. Biz Mart’ın sonu bahar diyoruz ve belediyeleri de bu anlayışlardan bahar temizliği yaparak kurtaracağız.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İzmit'e üçüncü kadın aday

İzmit'e üçüncü kadın aday