23 Ekim 2019 Çarşamba

Akar: Kızılay da AKP’nin arka bahçesi oldu

Akar: Kızılay da AKP’nin arka bahçesi oldu

TBMM Genel kurulunda Kızılay’ın faaliyetlerinin araştırılmasına ilişkin Araştırma önergesi üzerine söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Kızılay’ın AKP ile birlikte siyasallaştığını söyledi

19 Haziran 2019 Çarşamba 11:39 Siyaset

TBMM’de İstanbul seçimleri öncesinde AKP adayı Binali Yıldırım’a oy isteyen Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’ın sözleri tartışma yarattı. Önerge üzerine söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kızılay’ın Osmanlı döneminden bu yana her türlü afette birçok yardımda bulunduğunu belirterek kurum da gönüllülük esasına dayalı olarak çalıştığını ancak giderek amacından saptırıldığını söyledi. Akar, yaklaşık 750 şubesi bulunan Kızılay’ın 617 şubesinin kapatıldığının altını çizerek, Kızılay’ın gelirlerinin ve bağışların amaçları dışında kullanıldığını söyledi.

82 MİLYON İÇİN VAR

Kızılay’a 82 milyon vatandaşın bağış yaptığını belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, ancak bu kurumun giderek AKP’nin arka bahçesi haline dönüştürüldüğünü söyledi. Akar, Kızılay Genel Başkan’ın seçim dönemlerindeki sözlerine dikkat çekerek şunları söylediİki tane örnek vereceğim ne kadar siyasallaştığıyla ilgili. Bir tanesi şu: "Çok şey mi istiyoruz? Yok, hayır. Bu lideri hak ediyoruz. Cenab-ı Hak bize bahşedecek inşallah." diyor Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde. Yine İstanbul seçimleri için de seçim borazanlığını yaptığı gibi "Binali Ağabey" diyerek açık açık oy istiyor. Bu, bir kurumdaki başkanın siyasallaşması demektir. Yani Kızılay Başkanını ne ilgilendiriyor İstanbul seçimi, ne ilgilendiriyor Cumhurbaşkanı? Bir oyu vardır, mutlaka kullanacaktır ama tarafsız olması gereken bir kurumun başında bulunuyor ve herkesin yardımlarıyla, bağışlarıyla o kurumun sürekliliğini idame ettiriyor. Onun için de tekrar tekrar siyasallaştığını ifade ediyorum’ dedi.

ÖNERGE REDDEDİLDİ

Kızılay’ın tüm faaliyetlerinin araştırılması gerektiğini belirten Akar, Meclisin bu konuda mutlaka gerekli adımları atması gerektiğini söyledi. Önerge AKP ve MHP Milletvekillerinin oyu ile reddedildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Umuttepe seferleri öğrenciler için devam edecek

Umuttepe seferleri öğrenciler için devam edecek