23 Mart 2019 Cumartesi

Andız: Biz artık gerilim istemiyoruz

Andız: Biz artık gerilim istemiyoruz

CHP Gençlik Kolları'nın düzenlediği ‘Adalet ve Demokrasi’ sempozyumunda konuşan İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, artık gerilim istemediklerini söyledi

15 Nisan 2018 Pazar 11:33 Siyaset

CHP Kocaeli Gençlik Kolları İl Örgütü tarafından düzenlenen ‘Adalet ve Demokrasi’ Sempozyumu Gebze Kültür Merkezi’nde yoğun katılımla gerçekleştirildi. Sempozyuma CHP Kocaeli Örgütü’nün yanı sıra İYİ Parti ve SP İl ve ilçe başkanları, yöneticileri ve çeşitli STK temsilcileri de katılım gösterdi. Adalet ve Demokrasi Sempozyumu; siyaset, ekonomi, dış politika, medya, eğitim ve hukuk olmak üzere altı başlıkta düzenlendi. Sempozyum sonunda konuşmacılara plaket verildi.

HAK HUKUK ADALET SLOGANLARI ATILDI
CHP Gençlik Örgütü’nün ev sahipliğinde gerçekleşen Adalet ve Demokrasi Sempozyumunda CHP’li gençler bir aksilik çıkmaması için yoğun çaba harcadı. Salon hakimiyetini ellerinde tutan CHP’li gençler konuşma aralarında sık sık “Hak hukuk adalet ve çocuklar inanın inanın çocuklar güzel günler göreceğiz güneşli günler” sloganları attılar.

BERKİN ELVAN’IN AİLESİ DE KATILDI
Yoğun katılımın olduğu sempozyuma Gezi Parkı protestoları sırasında kafasına gaz kapsülünün isabet etmesiyle yaralanan ve 269 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın anne ve babası Gülsüm-Sami Elvan ve avukatları Efkan Bolaç da katıldı.

GERİLİM İSTEMİYORUZ
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan sempozyumda ilk olarak CHP Kocaeli Gençlik Kolları İl Başkanı Emre Andız bir konuşma yaparak, “Burada bir Türkiye’nin resmi var. Bir arada yaşama arzusunu gösteren bir tablo var. Bizler bir arada olduğumuz sürece güçlüyüz. Yaşadığımız coğrafyanın birlik ve bütünlüğü için bir aradayız. Biz arttık tüm Türkiye’de gerilim istemiyoruz, sağduyu istiyoruz” diye konuştu.

BİRİNCİ OTURUMUN MODERATÖRLÜĞÜNÜ TİMUR YAPTI
CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Emre Andız’ın konuşmasının ardından ilk oturum başladı. Sempozyumun ilk oturumunda CHP Gençlik Kolları İl Sekreteri Av. Yiğit Timur moderatör olurken konuşmacı olarak Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve ERG Politika Analisti Yeliz Düşkün kürsüde yer aldılar.

ÇOCUK VE İNSAN HAKKI İHLALİ
Türkiye’deki eğitim sistemi ile ilgili olarak ERG Politika Analisti Yeliz Düşkün, “Eğitimde okul öncesi eğitimin yoksul çocuklar için erişebilir ve nitelikli olması gerekir. Eğitimde özelleştirme artmasıyla birlikte adaletli bir durumdan söz etmek zorlaşıyor. Türkiye’de verilen eğitimin niteliğinden veliler de memnun değiller. Velilerin büyük çoğunluğu çocuklarını imkânı olduğunda özel okullara göndermek istiyor. Din eğitim anayasa gereği zorunlu. Çocuk hakları ve insan haklarının bir ihlali söz konusu” dedi.

OHAL KALDIRILMALI
Birden çok partinin bu tür bir etkinliği yapmanın çok güzel ve anlamlı olduğunu ifade eden Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, “Mahkemede adalet yoksa sosyal adalet ve başka alanlardaki adalet hep göreceli kalır. Adil yargılanma için sav, savunma ve karar olması gerekir. Savunmayı atarsanız hukuka uygun karar ortaya çıkmaz. OHAL kaldırılmalıdır. OHAL döneminde yürürlüğe konuluş KHK’lar kaldırılmalıdır. OHAL’de hazırlanan anayasa değişikliği yürürlüğe girerse OHAL’in kaldırılması anlamlı olur mu?

OHAL ANAYASANIN DEĞİŞTİRİLMESİ İÇİN Mİ YAPILDI 
Demokrasi bizde seçimle indirgenin bir kavramdır. Ancak hak ve özgürlükle güvence altında değilse demokrasi olmaz. Bu kavramlar partiler üstü kavramlardır. Yargıcın verdiği kararın tüm toplumu ikna edici özelliğe sahip olması gerekir. Burada Zarfı yargılayamadık. Milletvekilleri bakanları yargı önünde aklanacaklardı. Ancak bunu yapamadık. OHAL tüm hukuk devletlerinde öngörülen geçici bir yönetim biçimidir. OHAL 15 Temmuz darbe girişiminde bulunanlar için mi yoksa anayasanın değiştirilmesi için mi yapıldı?

KHK’LAR DA KALKARSA ANLAM KAZANIR
Meclisin temel yetkilileri neden bir kişiye verildi? OHAL ile birlikte KHK’larda kalkarsa anlam kazanır. Sadece OHAL’in ve KHK’ların kalkması değil 16 Nisan’daki referandumdaki 3 maddenin de yürürlüğe girmemesi gerekir. Bu anayasal düzen yürürlüğe girerse kalıcı tek kişi OHAL düzeni devreye girecektir” dedi.

İKİNCİ OTURUMDA MODERATÖR YUNUS EMRE OLDU
Birinci oturumun ardından ikinci oturuma geçildi. İkinci oturumda moderatörlüğü CHP PM üyesi Doç Dr. Yunus Emre yaparken, konuşmacı koltuğunda CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aydın Adnan Sezgin ve SP GİK üyesi Ergün Kaya yer aldı.

KONUŞMALARIN ARDINDAN SORU SORULDU
CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Türkiye’de OHAL ve OHAL’in gençler üzerindeki etkisinden, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aydın Adnan Sezgin 2000’li yıllarda Türkiye’de Dış Politika ve SP GİK üyesi Ergün Kaya ise Türkiye’de sosyal refah konularında konuşma yaptılar. Kaya’nın dış politika hakkında söylediği “diyorlar ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Necmettin Erbakan’ın ekonomi politikalarını uyguluyor. Ancak şunu açık ve net söyleyebilirim ki Erdoğan’ın uyguladığı ekonomi politikalarının Erbakan Hocamızın ekonomi politikasıyla hiçbir alakası yoktur” sözleri salonda büyük alkış aldı. Her iki oturumda da konuşmaların ardından dinleyiciler, konuşmacılara sorular sordular.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Ali Türkşen Kocaeli’ye geliyor

Ali Türkşen Kocaeli’ye geliyor