22 Ocak 2019 Salı

Anıl Acurman çok iddialı geliyor

Anıl Acurman çok iddialı geliyor

Bilindiği üzere CHP ülkemizin kurucu iradesi olarak cumhuriyet tarihi boyunca hep önemli çıkışları tek başına ve diğer partilerin siyasi eleştirilerini düşünmeden gerçekleştirmiş cesur bir partidir. Bugün siyasi konjonktüre baktığınızda da aynı özveriyi bir kez daha görebilmekteyiz

03 Mayıs 2018 Perşembe 16:41 Siyaset

Dört partinin gerçekleştirdiği seçim ittifakı ile ilgili geri planda kalmayı bilip, tabir yerindeyse “ailemiz dağılmasın” anlayışını görev edinerek son derece tarihi bir görevi bir kez daha layıkıyla yerine getirdi. Uzun lafın kısası CHP, Türk siyasetinin anne figürü olma konumunu bir kere daha perçinledi diyebiliriz. Daha önce ayağa kaldırıp kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni bir kez daha ipten alarak yaşayabilmesi için adeta nefes verdi.

CHP’YE KABUK DEĞİŞİMİ LAZIM

Fakat tutulması gereken çokça da nöbet, atılması gereken önemli adımlar hala var. Bu yazıyla CHP şimdi ne yapmalı sorusunun cevabını aramaya çalışacağız. Bu ittifakla birlikte artık kapsamlı bir kabuk değişimi de CHP’nin gerçekleştirmesi gereken en önemli siyasi hamleler arasında. Bu kabuk değişimin kapsamından ve unsurlarından bir nebze de olsa bahsetmek gerekirse gençlik kollarında görev yapan yetenekli kişilerin ana kademelere acilen entegrasyonu en önemli maddeler arasında sayılmalıdır.

CHP, GENÇLERİNE YER VERMEDİ

Baktığınız zaman CHP’nin son zamanlarda gerçekleştirdiği kadınları listelerin seçilebilir ve önemli yerlerine koymak üzere geliştirdiği hamle tuttu. Artık Kocaeli’de Fatma Kaplan Hürriyet gibi önemli bir siyasi figür var. Tüm Türkiye’nin milletvekili olarak, seçmenin geneline hitap ediyor. Ancak gençler noktasında ciddi bir eksik olduğunu söylemeden geçmek olmaz. CHP Kocaeli kendi gençlerine çok uzun zamandır, doğru noktalarda yer veremedi.

ACURMAN HAK EDİYOR

Ancak Kemal Kılıçdaroğlu’nun da her yerde dillendirdiği üzere, bu dönem mutlaka milletvekilliği makamına layık olacak, donanımlı, eğitim seviyesi yüksek bir genç yer bulacaktır diye tahmin ediyoruz. Mevcut adaylara baktığınız zaman da listelerde kendisine seçilebilir noktalarda yer bulacak tek isim Anıl Acurman gibi duruyor. Acurman, eğitimi başta olmak üzere akademisyen kimliği, entelektüel kişiliği ile bu göreve en uygun isim olarak ön plana çıkıyor demek yanlış olmaz. Ayrıca kendisinin hala gençlik kotası ile değerlendirilebilecek tek mesnetli isim olması da, Acurman’ı öne çıkaran detaylar arasında.

YERLİ BİR İSİM OLMASI ÖNEMLİ

Tabi siyasetin çok fazla değişkeni var. Bilgi birikim, entelektüelite, mesleki kariyer gibi detaylar her zaman yeterli olmayabilir. Özellikle Kocaeli gibi ailevi değerlerine bağlı ve akrabalık ilişkilerini önemseyen şehirlerde, yerli bir aday olmak da son derece önemli faktörlerden bir tanesidir. Baktığınız zaman Anıl Acurman’ın babası, kentimizin en önemli ceza avukatlarından Hüseyin Bey, Kandıra’nın yerli ailelerinden bir tanesine mensup olduğunu görüyorsunuz. Dolayısıyla uzun zamandır CHP’ye destek olmak için babası Hüseyin Acurman’ın aday olmasını bekleyen Manav oyları, bu dönemde Anıl Acurman’ı desteklemek üzere partiye akın edecektir. Kaçırılmaması ve göz ardı edilmemesi gereken bir başka detay da budur.

LİSTENİN EN GÜÇLÜ ADAYLARINDAN

Uzun lafın kısası, yerli bir aday olması, alanının en iyi uzmanlarından bir tanesi olması, akademisyen kimliği, bilgi birikimi ve gençlik kotasından faydalanabiliyor olması sebebiyle Anıl Acurman, listenin en güçlü adaylarından bir tanesi olarak öne çıkıyor bugün. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da gençlerin kaliteli CV’lere sahip olmasını da göz önünde bulundurunca Acurman gibi bir ismin listede yer bulması an meselesi gibi duruyor. Bekleyip hep birlikte sonuçları göreceğiz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

CHP aday adayı Yeşim Akpınar’a büyük destek

CHP aday adayı Yeşim Akpınar’a büyük destek