10 Ağustos 2020 Pazartesi

Çakar: İzmit halkı, akrabalarınızı işe sokasınız diye mi oy veriyor?

Çakar: İzmit halkı, akrabalarınızı işe sokasınız diye mi oy veriyor?

CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, dün İzmit Belediye Meclisi'nde yaşanan tartışmalarla ilgili basın açıklaması düzenledi. Çakar, "Bu millet sizlere kendi yakınlarınızı, akrabalarınızı işe sokasınız üstüne bir de milletin cebinden çıkan vergilerle oluşan kamu mallarını ailelerinize dağıtasınız diye mi oy veriyor" dedi

08 Ocak 2020 Çarşamba 13:12 Siyaset

Geçtiğimiz gün İzmit Belediyesi’nde yaşanan tartışma ve kavganın ardından CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, ilçe binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya İlçe Sekreteri Av. Veli Beyaztaş ve ilçe yöneticilere de katıldı. Basın açıklamasında konuşan Çakar, “Bu kentin kaynaklarını bu kentin menfaatleri doğrultusunda kullanılmalı. Yandaşa ve akrabaya talan için kullanılmamalıdır. 9 aydır AK Partili Meclis üyeleri, meclisi ve belediye çalışmalarını sabote ederek projelerin gerçekleşmesini engelleme çabaları beyhude bir çabadır. Meclisten oy çokluğuyla geçirmediğiniz kreş projesi başta olmak üzere, meclis çoğunluğunu kullanarak engellediğiniz daha birçok projemizi İzmit halkının desteğiyle muhakkak hayata geçireceğiz” dedi.

RANT KESİLDİĞİ İÇİN TARTIŞMA ÇIKARMIŞTI

Basın açıklamasında konuşan CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, “2014-2019 döneminde mecliste muhalefetteyken almış olduğumuz kararlarda İzmit halkının menfaatlerini öncelik edinip bu şiarla siyaset ürettik. Kavgacı tutumdan yana olmadık, kendi kişisel menfaatlerimizi düşünmedik bu minvalde siyaset yapmadık, tek derdimiz vardı İzmit halkının bize vermiş olduğu muhalefet görevini layıkıyla yerine getirmek. Bizim de bu dönemde mecliste gerginlik yaşadığımız tartıştığımız konular oldu ama o konular birilerinin çıkarı için değildi, İzmit halkının, kentin geleceğini doğrudan etkileyen konulardı. Biz MİA’da tartıştık, biz Ensar Vakfı’na, TÜGVA’ya, TÜRGEV’e düşük bedellerle belediyenin taşınmazları verilirken tartıştık, Tepeköy'de belediyeye ait yurt binasının TÜGVA’ya bedelsiz verildiği zaman tartıştık, pazarcıların hakları ihlal ediliyor diye tartıştık ama AK Partili meclis üyeleri dün yakınlarına sağlanan rant kesildiği için tartışma çıkarmıştı” dedi.

GİDERAYAK USULSÜZLÜKLER

Sözlerini sürdüren Çakar, “AK Partili meclis üyeleri dışarda işçileri savunuyor gibi görünürken mecliste geçen dönem belediye başkanı Sayın Nevzat Doğan’ın, seçime çok az bir süre kala kamu yakınlarına vefa gösterisini savunarak haksız şekilde sözleşmeli memur yapılanları kollamaya çalışıyor. Giderayak birçok usulsüz atama gerçekleştirenler halka hesap vermek yerine mecliste kaos ve kavga ortamı üzerinden siyaset yapmaya çalışıyorlar. Dün mecliste AK Parti meclis üyelerinin yaptıkları İzmit halkına, İzmit halkının iradesine saygısızlıktır. Belediye meclisleri halka hizmet götürmek için çalışır, siyasi partilerin kendi rant ve çıkarlarını tartışmak için değil. AK Partili meclis üyeleri mecliste kavga çıkararak yandaşlara peşkeş çekilmiş kamu malının açığa çıkmasını, İzmit halkının doğru haber alma hakkını önlemeye çalışmaktadır” dedi.  

İNTİKAM DUYGUSU

AK Parti Meclis Üyesi Vedat Yoldaş’ın söylemini eleştiren Çakar, “Ancak İzmit halkı, 31 Mart Yerel Seçimleri’nde Fatma Kaplan Hürriyet’i seçerek AK Parti  zihniyetine en güzel cevabını vermiştir. CHP’li belediyelerin temel prensibi şeffaflıktır biz bu ilkeden asla ödün vermeyeceğiz, biz halkımızı yaptıkları her türlü usulsüzlükten haberdar edeceğiz, insanların iyi niyetlerini sömürüp, akılları ile alay edenlere inat şeffaf çalışacağız. Yine AK Parti Meclis üyeleri partilerinin geçmiş dönemde yaptıkları hataları kabul edip İzmit halkından özür dilemeleri gerekirken, AK Partili Meclis üyesi Vedat Yoldaş, mecliste görüşmeler sırasında müfettiş raporu ile tescillenmiş usulsüzlükleri halka anlatan başta belediye başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet olmak üzere tüm CHP’lileri hedef göstererek, '5 yıl sonra belediyeyi alırsak sizin döneminizde alınan işçileri işten çıkaracağız' diyerek aklınca tehditler savurmuştur. Aslında bu refleks onların bilinç altında yatan intikam duygusunun dışa yansımadır” dedi.

LİYAKAT DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

“İzmit Belediyesi kimseyi işten çıkarmamıştır” diyen Çakar, “Biz rövanşist duygularla belediyede hizmet vermeye çalışmıyoruz. Bizim dünya görüşümüzde intikam, kin, kendi nefsi için hırs yoktur. AK Parti Meclis Üyesi Vedat yoldaşın ifadelerinde de anlaşılmaktadır ki AK Parti zihniyeti bu duygularla belediyeyi yönettiklerini, Allah korusun olur da yine belediyeyi alırlarsa bu mantıkla yöneteceklerini itiraf etmişlerdir. Oysa İzmit Belediyesi kimseyi işten çıkarmamıştır. Haksız ve hukuksuzca sözleşmeli memur yapılan personellerin sözleşmelerini yenilememiştir. Hatta kimsenin mağdur olmaması adına sözleşmesi yenilenmeyen personelleri belediyemiz iştiraklerinden olan BEKAŞ’a sözleşmeli memur olmadan önceki görevlerine devam etmeleri teklifi yapılmıştır. Buna rağmen yapılan teklifler kabul edilmediği için iş akitleri son bulmuştur. Son zamanlarda kentimizi meşgul eden bu konular hakkında yaşananların tek sorumlusu AK Parti belediyeciliği ve politikalarıdır. Bizler İzmit’i sosyal ve şeffaf belediyeciliğe tekrar kavuşturduk. Siz kul hakkı yemeye devam ettikçe biz liyakat demeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“GÖZ MÜ YUMSAYDIK?”

"Göz mü yumsaydık" diyen Çakar, “Bizler eminiz ki AK Parti’ye oy vermiş her yurttaşımız bu olanları ve usulsüzlükleri üzülerek takip ediyor. Ama kimse umutsuzluğa düşmesin. Kul hakkını yiyenleri İzmit halkı vicdanında yargılayacaktır. Bu ülkede ömrünün baharında gençler iş bulamadıkları için canlarına kıyarken, memur olabilmek için KPSS ve KPDS sınavlarında dirsek çürütürken, sınava girip atanamayan binlerce genç varken belediyede işe alındıkları birimlerle alakası olmayan insanların maaşının, halkın cebinden yani belediyeden yatırılmış olduğunu insanlardan saklasa mıydık? AK Parti Milletvekili Emine Zeybek’in gelinini belediyeye aldığınız yetmezmiş gibi ayni işi yaptığı halde işçilerin maaşının 2-3 katı maaş vermenize göz mü yumsaydık?  FETÖ’den yargılanıp dosyası sümenaltı edilen damatlara Belediye Başkan Yardımcısı olarak aylık 10 bin lira maaş vermenize göz mü yumsaydık?” dedi.

TALAN EDİLMESİNE ENGEL OLACAĞIZ

Çakar son olarak, “Tüm akrabalarınızı hatta mevcut AK Parti meclis üyesi katip üyenizin kızını dahi son gün memur yaptığınızı İzmit halkından saklasa mıydık? Şimdi sorarım size ve en önemlisi İzmit halkına; bu millet sizlere kendi yakınlarınızı, akrabalarınızı işe sokasınız üstüne bir de milletin cebinden çıkan vergilerle oluşan kamu mallarını ailelerinize dağıtasınız diye mi oy veriyor? CHP iktidarında sadece İzmit’te değil tüm Türkiye’deki kamu kaynaklarının talan edilmesine engel olacağız. Kimse umutsuzluğa düşmesin dün olduğu gibi bugün de, yarın da Cumhuriyet Halk Partisi milletimizin yanında olacak. Haksızlığa ve hukuksuzluğa geçit vermeyecektir

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Seviye yükseldi, Sapanca'dan alım durduruldu!

Seviye yükseldi, Sapanca'dan alım durduruldu!