22 Ocak 2019 Salı

CHP aday adayı Yeşim Akpınar’a büyük destek

CHP aday adayı Yeşim Akpınar’a büyük destek

Kentimizin tanınan isimlerinden Yeşim Aydemir Akpınar, CHP’den Milletvekili aday adaylığı duyurusunu gerçekleştirdi. Oldukça kalabalık bir destekçi grubunun olduğu toplantıda konuşan Akpınar, “Halklara, bilime, kadına, doğaya düşman bu talancı iktidar artık gitmelidir. Kurtuluş emekçilerde, kadınlarda ve gençlerdedir” dedi

03 Mayıs 2018 Perşembe 17:36 Siyaset

Kocaeli’nin tanınan ve sevilen isimlerinden Yeşim Aydemir Akpınar, CHP’den Milletvekili aday adaylığı duyurusunu yaptı. İl binasında gerçekleştirilen duyuru sırasında CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, bazı ilçe başkanları, CHP İl ve İlçe yöneticileri, Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Hicran Turan, birçok sol sendika yöneticisi ve partililer hazır bulundu. Özellikle sendikal çevrede tanınan Akpınar’a çok fazla ilginin olması dikkatlerden kaçmadı. Açıklamanın yapıldığı salon dolunca desteğe gelenler ayakta kaldı.

SARIBAY, İLGİ İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ
Kadın aday adayı Akpınar’ın duyurusu sırasında ilk olarak CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay bir konuşma yaptı. Yeşim Aydemir Akpınar’ı tebrik ederek başarılan dileyen Başkan Sarıbay, “Aday adaylığı anlamında partimize çok fazla talep var. Hepsi bakanlık, başbakanlık yapabilecek kalitede insanlar. Ben Yeşim kardeşime partimize bu kadar yoğun bir katılım sağlaması nedeniyle teşekkür ediyorum. Kendisini bu anlamda kutluyorum. Katılımcılara da teşekkür ediyorum. Buradaki arkadaşlarımdan isteğim seçim süresince çok iyi çalışmalarıdır. Hepimiz kendi yaşam alanlarında çalışmak zorundayız. Çok önemli bir seçim sürecindeyiz. Kimse ben yokum diyemez, dememeli. Hiçbir arkadaşım o varsa ben yokum diyemez. Bu parti cumhuriyetin çimentosudur. Ben hepinize güveniyorum. Yeşim hanıma da bu çıktığı yolda başarılar diliyorum” dedi.

Aday adayı Yeşim Akpınar'ı desteklemeye gelenler sık sık konuşmayı alkışladı.

ALKIŞLAR ARASINDA…
Sonrasında konuşan Milletvekili aday adayı Yeşim Aydemir Akpınar’ın açıklaması ise sık sık alkışlarla kesildi. Aday adayı Akpınar şunları söyledi: ‘’Türkiye’nin aydınlık yüzü, mücadeleci ve devrimci yoldaşlarım değerli konuklar. Burada olmanızdan onur duyuyor, her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bugün burada Cumhuriyet Halk Partisi’den Kocaeli Milletvekili aday adaylığımı ilan ederken duyduğum heyecanı ve onuru benimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

EĞİTİM SEN’İN EMEKÇİSİYİM
Ben Yeşim Aydemir Akpınar; 1980 faşist askeri darbesinin bedelini ağır ödemiş bir kentin evladıyım. Devrimci, bedel ödemiş, bir ailenin devrimci dayanışma ruhuyla büyümüş çocuğu, yine rüzgâra karşı savrulmayan, misyonu olan devrimci bir ailenin geliniyim. Muhalif duruşuyla direnişin adı Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi’nin 20 yıllık emekçisiyim. Sizlerle yıllardır her alanda, sokakta, eylemde yürümüş bir yoldaşınızım. 2001 yılından beri DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası’nın temsilcisiyim. Ülkemiz zorba bir iktidarın, güç zehirlenmesi yaşayan, artık ne yapacağını kestiremediğimiz ırkçı, faşist, gerici bir tiranın hezeyanıyla karanlığa sürükleniyor.

Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Hicran Turan, Yeşim Aydemir Akpınar'ı tebrik ederek, her zaman yanında olduklarını söyledi.

HER GÖMLEĞİ GİYİYOR
AKP lideri seçim stratejisini derinde hissedilen ekonomik krizin patlamasından evvel, İYİ Parti’yi seçime sokmamak, Halkların Demokrasi Partisi’ni şeytanlaştırarak sistemin dışına itmek üzerine kurmuştur. Aslında yenildiği 16 Nisan Referandumu’nun bir araya gelenlerini sürekli FETÖ-PKK diye niteleyen kendi dışındakileri vatan haini ilan eden bir AKP var karşımızda. Sürekli gündem değiştiriyor. Evladının kemiklerini arayan Berfo Ana’yı bir ileri demokrasi olarak bize sunan Erdoğan, 14 yaşında ölen Berkin Elvan’ın annesini mitinglerde yuhalatan, dönemsel olarak her gömleği giyen bir Erdoğan’a dönüşüyor.

HIRSIZLARI, RÜŞVETÇİLERİ…
Bir gün ak dediğine bir gün kara diyor. Ne içerde ne dışarıda güven vermeyen, ortakları sürekli değişen AKP’nin topluma vereceği bir şey kalmamıştır. İcazetini ABD’den almış, daha hiçbir şeyken Beyaz Saraylarda ağırlanmış bir adam emperyalizme karşı gözükemez. Hırsızları ve rüşvetçileri Amerikan hapishanelerinde olan bir parti artık bu ülkeyi yönetemez. OHAL’i sermayeye ‘Grev yasaklıyoruz daha ne istiyorsunuz?’ diyerek öven bir zihniyet işçilere emekçiler bir şey vazedemez. OHAL ortamında demokratik bir seçim yapılamaz, OHAL derhal kaldırılmalı, Türkiye normalleşmelidir.

Yeşim Akpınar'a desteğe gelenler salona sığmayınca CHP İl Binası doldu taştı. Bir kısım destekçi kendisini ayakta izlemek zorunda kaldı.

KADINLARA ŞİDDET UYGULANIYOR
Bağımsızlığını yitirmiş, iktidarın sesi olmuş bir yargı sistemiyle ülke yönetilemez. Adalete güven kalmamıştır, tüm kurumlar yeniden yapılandırılmalıdır. Erdoğan toplumu sürekli kutuplaştırıp ötekileştirerek kışkırtmakta ve kendinden olmayanları bu ülkeye düşman ilan etmektedir. Bakanlık müsteşarı gibi il il gezen Bilal Erdoğan, okul açılışlarında öğrencilere, ‘Sizler Erdoğan neslisiniz’ diyor. Okullarda gerici tarikatlar, dernekler ve yapılar eliyle çocuklarımız istismara ve tacize uğruyor. Yoksul halk çocukları denetimsiz yurtlarda patlamalarda, yangınlarda ölüyor. Akademi susturuluyor, köklü üniversiteler bölünüyor, üniversiteler çoraklaştırılıp sosyalistler kürsülerinden ve öğrencilerinden koparılıyor. Kadınlar sokaklarda şort giydiği için şiddete maruz kalıyor.

UMUDU YEŞERTMELİYİZ
Halklara düşman, bilime düşman, kadına düşman, doğaya düşman bu talancı iktidar artık gitmelidir. Bizler bu ülkenin gerçek sahiplerine yüzümüzü dönmeliyiz. Kurtuluş emekçilerde kadınlarda ve gençlerdedir. Biliyorum, zaman zaman umudumuzu yitirdiğimiz anlar oluyor. Umudu yeniden yeşertmeliyiz. Bizlerin bu ülkeye dair düşleri var. Bizlerin bu ülkeye dair sorumlulukları var. İşte bu sorumluluk bilinciyle umudumu her yitirdiğimde, daha 25 yaşında idam sehpasında Deniz’in son sözlerine sığınıyorum.‘Yaşasın tam bağımsız Türkiye! Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi!
Yaşasın işçiler, köylüler!’

AYDINLIK FİDANLARI HATIRLIYORUM
Umudumu her yitirdiğimde eli öpülesi Türkan Saylan’a yapılanları hatırlıyorum. Umudumu her yitirdiğimde Ergenekon kumpasıyla intihar eden onurlu asker Ali Tatar’ı hatırlıyorum. Umudumu her yitirdiğimde aslında bu hükümetin unutamadığı Gezi Direnişi ve o pırıl pırıl aydınlık fidanları hatırlıyorum. Umudumu her yitirdiğimde o dik duruşuyla Ahmet Şık’ın kararlı çığlığı kulaklarımda çınlıyor: ‘Kahrolsun İstibdat Yaşasın Hürriyet.’

Aday adayı Yeşim Akpınar’ın açıklamasında CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ve CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar da hazır bulundu.

ONUR HAMZAOĞLU SESLENİYOR
Umudumu her yitirdiğimde Kocaeli Üniversitesi’nin ve bilimin yüz akı, barış imzacısı Onur Hamzaoğlu bana Sincan Cezaevi’nden sesleniyor: ‘Umudunu kaybetme Yeşim Hanım, bizim bir hayalimiz var.’ Umudumu her yitirdiğimde açıp Nazım’dan bir şiir okuyorum, ‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, bu memleket bizim.’ Onlar, kadın düşmanı İbrahim Tatlıses’i, uyuşturucu satıcısı Deniz Seki’yi milli diye pompalaya dursunlar, ben halkların kardeşliğine inanıyor, açıp bir Ahmet Kaya dinliyorum.

MÜCADELE ETMEYE KARARLIYIM
Ve artık bir şey yapmam gerektiğini biliyorum. Demokratik bir hukuk devleti, bir arada ve kardeşçe yaşama iradesi, özgür bilimsel laik bir eğitim ve özgür kadın, herkesin doyduğu, çocukların mutlu kahkahalarının yankılandığı, işsizliğin bel bükmediği, barış içinde bir ülke için bu yolda mücadele etmeye kararlıyım. Bu mücadelede Cumhuriyet Halk Partisi’nin tarihi bir sorumluğu olduğunu biliyorum. Bu imkânsız değil, bize dayatılan sağın alternatifi yine sağ diyeceğimize kadrolarımıza güvenelim.

EZİLENLERE YÜZÜMÜZÜ DÖNELİM
Biz Sosyalist Enternasyonal’e üye sosyal demokrat bir partiyiz. Evrensel insan hakları, evrensel emekçi hakları, pozitif ayrımcı bir dil ile kitlelere ulaşmamız mümkün. Bu evrensel değerlere dokunmamız ve ezilenlere yüzümüzü dönmemiz kitlelere ulaşmamızı sağlayacaktır. Biz bunu daha önce yaptık, Gezi’de yaptık, Adalet Yürüyüşü’nde milyonlarla yürüdük, 16 Nisan Referandumu’nda ‘Hayır’ bileşenleriyle ortaklaştık ve kitlelere ulaştık. Bu anlayış ve kararlılıkla Kocaeli’nden adaylığıma desteğinizi bekliyor hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

EĞİTİM SEN’DEN DESTEK
Konuşma sonrası katılımcılar aday adayı Yeşim Aydemir Akpınar’ı tebrik etti. Kendisinin de çalışanı olduğu Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Hicran Turan da Akpınar’a bu çıktığı yolda başarılar dileyerek, her zaman yanında ve destekçisi olacaklarını belirterek çiçek takdim etti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

AK Parti’de o vekiller aday adayı olmadı

AK Parti’de o vekiller aday adayı olmadı