13 Ağustos 2020 Perşembe

CHP Kocaeli, PM’ye birini sokabilecek mi?

CHP Kocaeli, PM’ye birini sokabilecek mi?

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı’nda genel başkanlık seçimine tek aday olarak giren Kemal Kılıçdaroğlu, oy kullanan 1318 delegeden 1256’sının ‘evet’ demesiyle altıncı kez liderlik koltuğuna oturdu. İlk günkü genel başkanlık oylamasının ardından gözler bugün yapılacak Parti Meclisi (PM) seçimlerine çevrilirken CHP Kocaeli örgütü 60 kişilik PM listesine birini sokabilecek mi?

26 Temmuz 2020 Pazar 11:16 Siyaset

Yeni tüzük uyarınca, Parti Meclisi ya da Yüksek Disiplin Kurulu adayı olmak için en az 10 delegenin imzası gerekiyor. Aday olmanın bir başka yolu ise, genel başkanın listesinde yer almak. Bu durumda aday adayının 10 delege imzası toplamasına gerek kalmıyor. Genel başkanın listesinde adının bulunmama olasılığını düşünen diğer CHP'liler ise aday olabilmek için 10 delegenin imzasının arayışına geçti.

1356 DELEGE OY KULLANACAK

CHP’de Parti Meclisi toplamda 60 kişiden oluşuyor. Ancak PM’nin sekiz kişilik bölümü, Kültür ve Bilim Platformu listesinden geliyor. Dolayısıyla çarşaf listeyle yapılacak seçimlerde 52 kişi seçilecek. Kültür ve Bilim Kurulu’nun sekiz üyesi için ise delegeler ayrıca oy kullanacak. Genel başkanın hazırladığı dar liste içinden sekiz kişinin adını işaretleyecekler. Kurultayda bugün oylanacak üçüncü liste ise Yüksek Disiplin Kurulu listesi olacak. Adaylar 1356 delegenin oylarıyla seçilecek.

TARHAN VE SARIBAY    

Kurultayda bugün belirlenecek PM ve Disiplin Kurulu listesi için, Kocaeli’ den Milletvekili Tahsin Tarhan ve önceki dönem Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın girmesi bekleniyor. Ankara’ dan gelen kulislere göre PM için Milletvekili Tahsin Tarhan’ın ve önceki dönem Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’ nun listesinde yer alacağı iddia edildi. Bu iki isim Kemal Kılıçdaroğlu’nun listesinde yer almazlarsa, aday olmayacaklarını dile getirdi. Bilindiği gibi yeni tüzük gereği Genel Başkan’ın listesinde yer almayanlar aday olabilmek için 10 delegenin imzası gerekiyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Yenimahalle’de altyapı hatları yenileniyor

Yenimahalle’de altyapı hatları yenileniyor