19 Şubat 2019 Salı

Derince'deki BHC'leri sordu: Bu zehirlerden ne zaman kurtulacağız?

Derince'deki BHC'leri sordu: Bu zehirlerden ne zaman kurtulacağız?

Derince’de bulunan ve yıllardır bertaraf edilmesi beklenen BHC ve DDT zehirlerini gündeme taşıyan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Bu zehirli kimyasallar ne zaman taşınacaktır” dedi

13 Şubat 2018 Salı 10:55 Siyaset

Derince’de bulunan ve yıllardır bertaraf edilmesi beklenen BHC ve DDT zehirleri yıllardır depolarda bekletilmeye devam ediyor. 1985 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından yasaklanan ve Koruma Tarım’a ait depolarda saklanan BHC ve DDT isimli zehirli tarım ilaçları tehlike saçmaya devam ediyor. Konuyu daha önce de Meclis gündemine getiren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar sürece ilişkin açıklamalarda bulundu. BHC’lerin çok zehirli ve kanserojen etkilere sahip olduğu ve çevreye önemli ölçüde zarar verdiği ve konunun çözümüne ilişkin Kocaeli Sanayi Odası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde girişimler başlatıldığını belirten Akar, “Bakanlık, 2006 yılının Kasım ayında bertaraf kararı alıyor. Ancak, yapılan çalışmalarda zehirli atıkların Türkiye’de imhasının mümkün olamayacağı görüşüne varılıyor. Yurtdışında araştırmalar başlatılıyor. 2006 yılı Aralık ayında uluslararası bir ihale açılıyor. En uygun teklifi veren Alman firması ile Nisan 2007 tarihinde sözleşme imzalanıyor. Her ay 30-40 ton zehirli atık zehirli atığın sevkiyatının yapılması kararı alınıyor. Yaklaşık 2 bin 500-3 bin ton olan bu atığın bertarafının yavaş ilerlediği görülüyor” dedi.

11 YILDA 500 TON TAŞINDI

Geçen 11 yılda yalnızca 515 ton BHC ve DDT’nin taşındığını belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Bakanlığın daha önce vermiş olduğu yanıtta bu zehirlerin 2018 yılında bitirileceğini açıkladığını belirterek konunun da takipçisi olmaya devam edeceğini söyledi. Akar’ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması istemi ile vermiş olduğu soru önergesi şöyle: Kocaeli ilinin Derince ilçesinde bulunan ve yıllardır bertaraf edilmesi beklenen BHC ve DDT’den oluşan zehirli kimyasal maddelere ilişkin Bakanlığınızın vermiş olduğu cevapta 2017 yılına kadar yaklaşık 515,480 ton zehirli atık Almanya’ya gönderilmiştir. Şu anda depolarda ne kadar BHC ve DDT kimyasallar bulunmaktadır? Bugüne kadar Almanya’ya taşınan BHC ve DDT miktarı nedir? 2018 yılı içinde taşınması planlanan BHC ve DDT miktarı ne kadardır? Bu zehirli kimyasallar ne zaman tamamen taşınacaktır? Bugüne kadar neden taşınması sağlanamamıştır?

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Şampiyon Ertuğrul Gazi Bilgievi oldu

Şampiyon Ertuğrul Gazi Bilgievi oldu