23 Eylül 2020 Çarşamba

Doğan Demir: 17 Ağustos’u gerçekten unutmadık mı?

Doğan Demir: 17 Ağustos’u gerçekten unutmadık mı?

Gelecek Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Doğan Demir, büyük felaketin 21. yıl dönümünde açıklamalarda bulundu

17 Ağustos 2020 Pazartesi 13:18 Siyaset

Gelecek Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Doğan Demir, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 21. yılında yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; “Ülkemizde 81 ilimizin 55’i ciddi deprem riski altında ve son yüz yılda 6 ve üzerinde 66 deprem yaşadık. 7 ve üzerinde ise 15 deprem felaketinde 80 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybettiği ortadayken, merkez üssü Gölcük olan 17 Ağustos Marmara depreminin her yıldönümünde olduğu gibi yine ‘Unutmadık, unutturmayacağız’ söylemleri sıkça kullanılıyor. Sormak gerekir gerçekten unutmadık mı? Unutmadıysak ne yaptık?

KANAL İSTANBUL GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Bilim ve teknolojinin bunca geliştiği günümüzde sadece deprem yıldönümlerinde acıları tazelemek dışında, depremle yaşamak zorunda olduğumuz gerçeğini kabullenerek çözümler üretmeliyiz. Yüzbinlerce sorunlu binanın bulunduğu ülkemizde bir an önce kentsel dönüşümler yapılmalıdır. Küçük siyasi hesaplardan uzak, hiçbir vatandaşımızı mağdur edilmeyeceği projeler geliştirilmelidir. Uzmanların ısrarla ‘Geldi, Geliyor’ dediği olası İstanbul depremi gerçeği ortadayken, boğazda yapılmak istenen Kanal İstanbul Projesi bir kez daha bilimsel verilerin ışığında gözden geçirilmelidir. Bugünlerde yapılacak hataların bedelini tüm toplum olarak çok daha ağır ödemeyelim. Elbette kaybettiklerimizi unutmayacağız. Ancak, gün geçmişe ağıtlar yakma değil, geleceği planlama ve inşa etme günüdür.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kocaelispor'un kongre tarihi belli oldu

Kocaelispor'un kongre tarihi belli oldu