02 Haziran 2020 Salı

EMEP İl Başkanı beraat etti 

EMEP İl Başkanı beraat etti 

EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme veya aşağılama' suçundan beraat etti

02 Ekim 2018 Salı 16:08 Siyaset

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, Afrin operasyonu sırasında partisinin açıklamasını sosyal medya hesaplarından paylaştığı gerekçesiyle yargılandığı davadan beraat etti. Kocaeli 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşmasında karar verildi. Duruşmada savunması alınan Erkan, "Muhalefet partisi olarak, iktidar partisinin dış siyasetini eleştirmek amacıyla bu paylaşımı yaptık, eleştiri hakkımızı kullandık" dedi. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmeyen Erkan, beraatini istedi. 

'HANGİ KESİMİNE TAHRİKTE BULUNDU?'

Erkan'ın savunmasının ardından söz alana avukat Hüseyin Akbaş, Erkan'ın savunmasına katıldığını belirterek, "Müvekkilim bu paylaşımı siyasi kişiliği nedeniyle yapmıştır. Bireysel olarak bile yapsaydı, eleştiri hakkının kullanılması kapsamında değerlendirilmesi gerekirdi. Ayrıca şöyle ki, iddianamede müvekkilin üzerine atılı suç 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' olarak belirtilmiş fakat olayın anlatılışı kısmında toplumun hangi kesiminin hangi kesimine karşı tahrik edildiğine dair bir açıklama bulunmamaktadır. Atılı suç yönünden suçun unsurları oluşmamıştır, yapılan paylaşım tamamen ifade özgürlüğü kapsamındadır" dedi. Mahkemeye örnek teşkil edebilecek mahiyette bir karar sunan Akbaş, "Antalya 10. Asliye Ceza Mahkemesi 04.07.2018 tarihli ve 2018/135 esas 2018/192 karar sayılı gerekçeli kararının bir örneğini mahkemeye sunuyoruz. Bu karar istinafta da kesinleşmiştir. Bu sebeplerle müvekkilimin beraatine karar verilmesini talep ediyoruz" diye konuştu. 

BERAATİNE KARAR VERİLDİ

Kararını açıklayan hakim ise, Erkan hakkında 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme veya aşağılama' suçundan açılan kamu davasında yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması nedeniyle CMK 223/2-a maddesi gereğince beraatine karar verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

CHP’li gençler Belediye Meclisi Takip Komisyonu kurdu

CHP’li gençler Belediye Meclisi Takip Komisyonu kurdu